Poplatky, ktoré nám priniesla „Zajacova„ reforma, vnášajú medzi pacientov chaos, ale aj pochybnosti, či ich občas zdravotníci nechcú „ošmeknúť„
Keď sa dnes medzi ľuďmi vyslovia slovíčka „zdravotníctvo„ a „Z(z)ajac„, podvedome sa už každému z nás otvára v mysli peňaženka a vo vrecku nožík. Návšteva lekára (alebo nebodaj viacerých) sa už rovná hocijakému adrenalínovému športu - nikdy neviete, ako, kde a s akým zostatkom v peňaženke skončíte. Dva týždne sa už v našom zdravotníctve vyberajú dvadsaťkorunové poplatky za rôzne služby, pacient už pomaly vyťahuje dvadsaťkorunáčku za každými dverami... Že má zaplatiť, vie už každý, ale viete aj to, kedy platiť nemusíte?
V lekárňach platia len dve výnimky
Ešte stále sa občas stane, že dochádza ku konfliktom pri platení, hlavne za recepty v lekárňach. „Pacient platí za každý jeden recept, na ktorom lekár predpísal hoci jeden liek, dietetické potraviny alebo zdravotné pomôcky, ktoré aspoň čiastočne hradí zdravotná poisťovňa,„ dozvedáme sa v lekárni U Anjela v Dolnom Kubíne. „Pacient môže ušetriť, ak skontroluje lekára, aby mu nepísal každý liek na zvláštny recept, ale predpisoval ich aspoň po dva. Nie vždy to tak je, neraz to rozčuľuje aj nás. Pacient takisto neplatí, ak si hradí liek celý, aj keď je iba na lekársky predpis, ale ani vtedy, keď dostane v jednej lekárni výpis z receptu (za ktorý už zaplatil) a ide hľadať liek do inej lekárne. Najviac by mohli na receptoch ušetriť pacienti, dlhodobo užívajúci rovnaký liek. Ten im lekár môže predpísať aj na štvrť roka dopredu, nevidíme dôvod, prečo by museli aj viackrát mesačne chodiť vyberať liek po krabičke. Lekár je oprávnený predpísať na jeden recept aj viac balení lieku, len nech na tom pacienti sami trvajú. A ušetria aj čas a cestovné.„
Podľa lekárnikov môžu mať ešte nejasno snáď i rodičia detí do 6 rokov, ktoré sú oslobodené od poplatkov u lekára, ale nie od poplatku za recept. Ten sa platí. V lekárňach teda platia iba dva doklady ako náhrada dvadsaťkorunáčky: preukaz ZŤP a potvrdenie okresného úradu, že pacient sa nachádza v hmotnej núdzi. Toto potvrdenie platí i pre spoločne posudzované osoby, teda aj pre deti rodičov v hmotnej núdzi nad 6 rokov. Preto by nebolo „od veci„, keby si rodičia v hmotnej núdzi žiadali na potvrdenie od OÚ uviesť aj mená svojich detí. Praktizujú to tak už napríklad na OÚ v Námestove a osvedčilo sa. S takýmto potvrdením môže už rodič trvať na nezaplatení poplatku za recept vydaný na meno dieťaťa. Inak zväčša nemá šancu. Minulý týždeň mali okresné úrady už aj na Orave dostať oficiálnu formu potvrdení, ktorá sa bude používať v takýchto prípadoch. Už od prvého júnového dňa potvrdenia vydávajú priebežne, bez väčších komplikácií.
Od poplatkov v lekárňach nie sú oslobodení ani držitelia Jánskeho plakety, čo by bola aj diamantová. Nestoja zdravotným poisťovniam ani za tých mizerných 15 korún? Iba 5 Sk za recept zostáva lekárni.
ZŤP nech maturujú...
Do veľmi zložitej situácie postavil zákon ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím (ZŤP). Tí aby si pomaly urobili z platnej legislatívy v zdravotníctve aspoň maturitu. Kým v lekárni teda nemusí platiť nik s preukazom ZŤP, pri hospitalizácii už takýto pacient musí byť poberateľom kompenzačnej dávky, napr. na barlu, diétu, benzín... V ambulanciách zase platia všetky osoby ZŤP. V sanitke tiež platia rôzne. Tí, ktorí majú právoplatné rozhodnutie odboru sociálnych vecí okresného úradu o tom, že sú odkázaní na individuálnu prepravu osobným autom, sanitku neplatia. Ak ho nemajú a preukážu sa iba platným preukazom ZŤP, platia polovicu, teda 1 Sk/km.
Dve pohotovosti, dvojaký meter
Za hospitalizáciu neplatí osoba, nachádzajúca sa v stave vylučujúcom možnosť vyžiadať si jej súhlas s hospitalizáciou, ale i v prípade choroby, pri ktorej lekár môže uložiť povinné liečenie. Od poplatku 50 Sk/deň sú oslobodené aj budúce mamičky, prijaté na lôžkové oddelenie v súvislosti s rizikovým tehotenstvom, deti do 6 rokov, dojčatá s matkou, prijatou do nemocnice s chorým dieťaťom, osoby v stave hmotnej núdze, deti s nariadenou ústavnou výchovou, držitelia striebornej Jánskeho plakety a ľudia s duševnými poruchami, ktorých povaha predstavuje riziko ohrozenia života svojho, alebo ľudí v ich okolí.
V lekárskych ambulanciách nezaplatíte za preventívne prehliadky, ani za povinné očkovania. Pri viacnásobnej návšteve jedného lekára za deň, prípadne počas trvania jednej diagnózy platíte iba raz. Dvadsaťkorunáčku si nemusia pripraviť ani majitelia striebornej Jánskeho plakety, deti do 6 rokov, deti s nariadenou ústavnou výchovou, ťažko duševne chorí, pacienti v hmotnej núdzi a deti staršie ako 6 rokov, ktorých rodičia sú poberateľmi dávok v hmotnej núdzi. Neplatí sa ani za vyšetrenia, súvisiace s bezpríspevkovým darcovstvom krvi.
Sanitkári nemôžu žiadať poplatok 2 Sk/km ani žiaden iný od pacientov v dialyzačnom alebo v transplantačnom programe, onkologických pacientov, ZŤP odkázaných na individuálnu dopravu a od žiadneho pacienta, ktorého prevážajú medzi dvomi nemocnicami.
Na pohotovosti je to celkom zaujímavé. Na „obyčajnej„ poliklinickej pohotovosti, kde zväčša slúžia lekári primárneho kontaktu, „obvoďáci,„ platia rovnaké oslobodenia ako v lekárskych ambulanciách. Ale za nemocničnú pohotovosť, kde zväčša privezie záchranka ťažšie prípady a ošetruje ich zvyčajne špecialista, za tú musí zaplatiť každý, bez výnimky.
Melánia Pastvová