Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Zo zasadnutia krajského parlamentu...

Námestovo - „Predseda Jozef Tarčák jednoznačne pos

Veľavravné slová padli po tom, ako väčšina poslancov demonštratívne opustila rokovaciu miestnosť. A to po prerokovaní ani nie polovice programu 10. zasadnutia zastupiteľstva ŽSK 25. júna na Slanickej Osade v Námestove.

Povedal si svoje, potom pil

Hneď v úvode sa o spestrenie rokovania postaral poslanec Ján Slota, primátor Žiliny. Rázne sa postavil proti koncepcii združovania stredných škôl a učilíšť v meste Žilina, schválenej (jednohlasne) na decembrovom rokovaní zastupiteľstva ŽSK v Čadci. V krajskom meste by sa mali podľa nej združiť dve stredné odborné učilištia stavebné na Bôriku a v Bytčici aj so stavebnou priemyslovkou.

Skryť Vypnúť reklamu

„Mne je úplne ukradnuté, ako sa zlúčia nejaké školy na Orave alebo kde! Zaujímajú ma školy v Žiline. A tam sú rodičia i pedagógovia proti tomu, aby sme školy spájali. Žiadam, aby v takýchto jednoznačne okresných otázkach poslanci zastupiteľstva rešpektovali jednohlasné rozhodnutie poslaneckého klubu konkrétneho okresu. Okrem toho mám informácie, že ani ministerstvo hospodárstva nebude súhlasiť s týmto zlučovaním.„

„Ministerstvo hospodárstva má s tým spoločné asi toľko, ako ja s kozmickým programom,„ odvetil Slotovi Jozef Tarčák. „Pripomínam však, že aj pán poslanec Slota v decembri hlasoval za zlúčenie škôl, rovnako ako ostatní poslanci okresu Žilina. Tak v čom je problém?„

„Boli sme oklamaní a zavádzaní, v tom je problém. V materiáloch sme mali napríklad to, že učilište v Bytčici navštevuje 471 žiakov. Bôrik má zase kapacitu 1000 a chodí tam 564 žiakov. Sedelo to. Nakoniec som si ale sám zistil, že v Bytčici ich je 652. A už to nesedí. To bolo klamanie. A priemyslovka? Pokiaľ viem, pán predseda, chceš iba ich budovu, lebo nemáš kde usadiť svojich úradníkov. Tak chceš z peknej historickej budovy vysťahovať študentov. Prečo? Mesto ruší tri základné školy, pokojne jednu z nich ponúkneme VUC-ke! Ale nechci kvôli svojim chúťkam znižovať úroveň stavebnej priemyslovky tým, že ju združíš s učňovkou!„

Skryť Vypnúť reklamu

„Mechanizmus schvaľovania zmien je daný a doba si vyžiada viac takýchto krokov. Ale ak poslanci Žiliny zmenili v tejto veci názor, môžeme rozhodnutie o zlúčení týchto škôl pozastaviť, kým nebudú pripravené podrobné ekonomické analýzy,„ konštatoval po ďalšej slovnej prestrelke (typu: Pán predseda, ja som technik a na rozdiel od teba mi to ešte myslí!) predseda ŽSK. Poslanci napokon odhlasovali návrh predsedu pokračovať v združovaní škôl s výnimkou Žiliny. A Ján Slota, keďže svoju plánovanú diskusnú povinnosť splnil, pokračoval v „zasadaní“ v bare.

Ak peniaze nebudú, školy zavrieme

Neskôr nám na margo problému J. Tarčák povedal: „Ani emócie, ani politické tričká ma neprinútia, aby sa s majetkom ŽSK šafárilo. Teraz sme v drahom prenájme, ale na čo míňať nejakých 200 miliónov na stavbu nového sídla, keď máme dosť poloprázdnch budov? Je niekoľko alternatív, jednu budovu v centre nám ponúka i VÚB... Sídlo ŽSK však musí spĺňať priestorové kritériá pre 140 ľudí vrátane dostupnosti a parkovacích plôch. Ak sa aj spomínané školy nezlúčia, presťahujú sa. Rozdiel bude len v tom, že na jednej budove budú nakoniec dve tabule.„ Ako sme sa dozvedeli, kvantifikácia šetrenia združením žilinských škôl neexistuje, je iba odhadovaná. Už dnes však odbor školstva ŽSK vie, že do konca roka bude v kraji chýbať na školstvo 200 miliónov korún. Predseda prehlásil, že nemieni dlh prenášať do budúceho roka: „Ak peniaze nebudú, jednoducho školy zatvoríme a hotovo,„ povedal.

Skryť Vypnúť reklamu

Koncepcia združovania škôl počíta aj so zlúčením Stredného odborného učilišťa poľnohospodárskeho a DOŠ v Oravskom Podzámku so SOU strojárskym v Kňažej, ale aj SOU v Istebnom so Strediskom praktického vyučovania v Dolnom Kubíne. Kým o areál školy v Oravskom Podzámku má záujem obec a ŽSK je ochotný odstúpiť jej ho výmenou za starú základnú školu, o budovu SPV sa zaujíma Trnavská univerzita.

Svojich nepretlačil

Počas prerokúvania témy zriadenia Agentúry na podporu regionálneho rozvoja sa začala slovná bitka o miesta v jej správnej rade, pretože poslanci nesúhlasili s nomináciami Jozefa Tarčáka.

„Musím si skontrolovať, či mám dosť nitroglycerínových tabletiek, to sa tak skoro neskončí,„ začuli sme poznámku. A neskončilo. Trvalo dve hodiny, kým sa poslanci zjednotili na menách 11 kandidátov, z ktorých každý bude zastupovať jeden okres kraja. Jozef Tarčák chcel teda „svojich„ menovať aspoň do dozornej rady. Po upozornení z pléna, že nič podobné mu zákon nedovoľuje (dozornú radu volí správna rada) si neodpustil dať schváliť aspoň odporúčaných členov DR, aj keď po menších úpravách. Oravu budú v správnej rade zastupovať Daniel Škerda (DK), Miloš Štepita (NO) a Eugen Dedinský (TS), do dozornej rady poslanci odporučili Mariána Jurinu.

Po menších úpravách a pripomienkach parlament ŽSK schválil koncepciu rozvoja kultúry kraja, program hospodárskeho a sociálneho rozvoja, komunikačnú stratégiu i organizačnú štruktúru ŽSK.

Hlasovali aj neprítomní

Veľkú polemiku vyvolal návrh na menovanie nových riaditeľov nemocníc, polikliník, sociálnych a kultúrnych zariadení. Preto Ján Kapala z Dolného Kubína podal návrh hlasovať o menovaní každého z nich osobitne: „Nemyslím si, že vnútorné presvedčenie všetkých poslancov sa zhoduje s každým rozhodnutím výberových komisií. Preto je nezmysel, aby sa hlasovalo o všetkých naraz.„ Primátor Ivan Krušinský namietal proti postupu výberovej komisie. Tá tromi hlasmi (zo ŽSK) proti dvom (primátor, lekárka polikliniky) vybrala do funkcie nového riaditeľa Polikliniky v Námestove Ing. Vladimíra Pavelku podľa kritérií, z ktorých sa záhadne vytratila požiadavka odborného vzdelania a praxe v odbore. Ako sme sa dozvedeli, pre všetky funkcie riaditeľov boli požiadavky jednoznačné: prax v odbore najmenej 5 a viac rokov a vzdelanie v požadovanom odbore, prípadne v odbore ekonomiky alebo práva. Víťaz výberového konania pre polikliniku v Námestove je inžinier - poľnohospodár, ale podľa troch členov výberovej komisie výborný manažér.

Proti rozhodnutiu komisie menovať do funkcie riaditeľa NsP v Trstenej doterajšieho riaditeľa MUDr. Vojtecha Kolejáka vystúpil poslanec MUDr. Rudolf Piták. Podľa neho vedenie nemocnice vo viacerých prípadoch porušuje zákon, poškodzuje záujmy nemocnice a MUDr. Piták osobne odmieta politické menovanie riaditeľa. Oponoval predseda krajskej zdravotnej komisie MUDr. Štefan Zelník: „Pán doktor, ak vedenie nemocnice porušuje zákon, na to sú orgány činné v trestnom konaní, prečo sa neobrátiš na ne, keď o tom vieš? Podľa nás trstenská nemocnica funguje za daných podmienok výborne, nové ARO, vybavenie, gynekológia dosahujúca výsledky fakultnej nemocnice - čo viac povedať? Keď sme pri tom, ty si bol do riaditeľského kresla v nemocnici dosadený politicky za „našej„ (HZDS) éry a priznajme si, nebolo to bohviečo, takže si odpusťme takéto argumenty.„

„To si vyprosím! To nebolo bohviečo, že som prevzal nemocnicu s 26-milónovým dlhom a odovzdal len so 14-miliónovým? Doteraz mám petíciu s podpismi 80% zamestnancov, ktorí boli proti môjmu odvolaniu!„ nepripustil dehonesáciu svojej práce MUDr. Piták.

Keďže protesty Ivana Krušinského a MUDr. Pitáka sa konštatovaním predsedu nedostali do polohy pozmeňovacieho návrhu, J. Tarčák dal hlasovať o tom, či poslanci budú jednotlivo vyjadrovať súhlas s menovaním nových riaditeľov. Napriek tomu, že 22 poslancov hlasovalo za, 13 proti a 7 sa zdržalo, J. Tarčák prehlásil, že návrh neprešiel nadpolovičnou väčšinou. Prečo? V hlasovacom zariadení mali zasunutú hlasovaciu kartičku aj poslanci, ktorí vtedy vôbec v miestnosti neboli a teda nehlasovali. Ako nám neskôr na vysvetlenie povedal J. Tarčák, vraj aj to je vyjadrenie názoru, veď rovnako sa to robí v Národnej rade. Medzi poslancami to začínalo vrieť, pretože „museli„ jednohlasne odkývnuť menovanie všetkých riaditeľov podľa návrhu. Takže predseda urobil prestávku a ponúkol všetkým večeru. Ani tá však väčšinu členov krajského zastupiteľstva neupokojila. Pretože J. Tarčák v rovnakom duchu pokračoval v zasadnutí aj po večeri, väčšina poslancov zo zasadnutia demonštratívne odišla a zastupiteľstvo nebolo uznášaniaschopné.

Pozn. aut.: Hoci politicky bol odchod poslancov zo zastupiteľstva veľmi dôležitý, veľa osohu z ich pracovnej „aktivity„ nebolo ani počas zasadnutia. O pripravenosti poslancov na rokovanie - až na 7 či 8 výnimiek - sa dalo veľmi pochybovať. Aj keď, podľa nich, predložené materiály za to nestáli a riaditeľ úradu ŽSK by mal odísť z funkcie.

Melánia Pastvová

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Hygge ako životný štýl
 4. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 5. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 6. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 7. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 8. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 9. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 10. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 33 830
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 32 824
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 13 860
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 10 191
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 156
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 578
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 915
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 633
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 588
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 606
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Jedno srdce je v centre mesta.

Ich obsah pomôže aj ľuďom v núdzi.

17 h
Michal Suroviak začal s maratónmi vo veku 45 rokov.

Prvý maratón chcel odbehnúť v Košiciach a študentský sen si aj splnil.

20. jan
Takéto krásne ceny čakajú na najlepších bežcoch.

Oravská bežecká liga už tvorí nový kalendár.

16 h
Novinka v Oravskej Lesnej pomáha v orientácii.

Orientáciu v dedine zlepšili informačné tabule.

20. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Hudečková je hlavnou odborníčkou na epidemiológiu ministerstva zdravotníctva.

16 h

Nahnevaní bežkári sa už obrátili listom aj na vedenie obce Králiky, aby začalo konať.

15 h

Muža našli už bez známok života.

21 h

Prírodná pamiatka očarí v každom ročnom období.

20. jan

Už ste čítali?