Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Požiadal bocian čierny o poľskú príslušnosť?

Tým ľuďom nejde o bociana, ale o naše pozemky, les

Bocian nepotrebuje geometrické plány, mapy, ani listy vlastníctva, aby vedel, kde mu je najlepšie, kde má žiť a lietať. U nás vtáctvu, ani zvieratám nikto nikdy neubližoval, a prosím vás, ktože v našich horách kedy videl živého čierneho bociana? Mám 64 rokov a v živote som ho ešte nevidela! A nielen ja! Veď do tých lesov chodíme na brusnice. Postavili mu tam búdky. Ani len pierko sme v nich nenašli. A bazény mu narobili! Toľko bazénov, že by sa tam vykúpala celá Hladovka. Znivočili naše pozemky, povypiľovali, rozbagrovali! Vyzerá to tam ako po vojne v Iraku!

Skryť Vypnúť reklamu

Spoločnosť pre ochranu vtáctva na Slovensku (SOVS) vypracovala projekt pod názvom Ciconia nigra Slovakia 2000, na ktorý získala finančné prostriedky od nadácie z Lichtenštajnska. Súčasťou realizácie tohto projektu sú aktivity SOVS na území Významného vtáčieho územia Oravská kotlina a okolia (približne územia obcí Rabčice, Bobrov, Rabča, Zubrohlava, Klin, Námestovo, Ústie, Tvrdošín, Trstená, Hladovka, Suchá Hora), ktoré je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava, ležiacej tiež v ochrannom pásme Národnej prírodnej rezervácie Sosnina. Les o rozlohe 154 ha v Hladovke je vhodný najmä na hniezdenie a ochranu bocianov čiernych, ktoré tu podľa ornitológa Dušana Karasku žijú vo veľmi vysokej hustote, dosahujúcej jedny z najvyšších známych hodnôt na svete. Tento podmáčaný rašeliniskový smrekovo-borovicový les predstavuje európsky unikátnu lokalitu pripomínajúcu sibírsku tajgu. Je domovom viacerých vzácnych a ohrozených druhov rastlín a živočíchov. Spomínané územie savýznačuje aj tým, že prírodné hodnoty tu zostali zachované vo významnej miere v dôsledku podmáčania tohto územia a blízkosti štátnej hranice. Aby tu SOVS mohla realizovať svoje aktivity - opravu a inštalovanie hniezd bociana čierneho a bieleho, budovanie rozmnožovacích miest pre obojživelníky ako potravinovej bázy pre bociany, monitorovanie hniezdenia bocianov a pod., rozľahlý les od urbáru v Hladovke si v septembri 2001 prenajala na 26 rokov. Urbár od prenajímateľa dostal po vystavení listu vlastníctva na túto spoločnosť polovicu z nájomnej sumy, 675 000 Sk, čo je približne 52 000 ročne. Na druhú splátku má Urbár v Hladovke podľa zmluvy nárok v roku 2013. Anna Kubicová však zmluvu napadla, pretože hlasovanie o prenájme na valnom zhromaždení urbáru ako najvyššom orgáne, neprebehlo podľa stanov – nesčítavali sa teda hlasy podľa podielov, ale iba počty hlasujúcich za prenájom, a to na schôdzi, ktorá mala byť zároveň verejným hovorom obce. Naviac, prezenčná listina sa, podľa rozhodnutia súdu, dopĺňala dodatočne, zbieraním podpisov členov urbáru v domácnostiach a rodinní príslušníci podpísali aj už mŕtvych vlastníkov pozemkov. S takýmto postupom žalobkyňa, ktorej sa spôsob hlasovania dotkol, nesúhlasila a súd teda platnosť zmluvy zrušil.

Skryť Vypnúť reklamu

URBÁR

„Ruky-nohy im treba bozkávať, Pán Boh zaplať za to, čo nám dali,„ hodnotí zmluvnú spoluprácu so SOVS predseda Pozemkového spoločenstva urbáru v Hladovke Ján Korček. „Ja by ju zastrelil, zbytočne nám vyhnala z kešene 40 000. A že sa vypílili stromy? Mám 73 rokov, a za ten čas tam nikdy strom nenarástol, iba borovice – majú po 60 – 70 rokov. Lesu sa neurobila žiadna škoda! Zmluvu súd zrušil, ale už sme pripravili novú, bude tá istá. Aj druhá valná hromada za prenájom už bola, v apríli. Všetci zaň hlasovali – iba tri baby nie, tie, čo nás predtým udali. Že sme nesprávne hlasovali. Mŕtvi neboli na listine, oni zomreli potom. Novú zmluvu dáme pozrieť už iba notárovi. Švajčiari boli v Hladovke, už zo tri razy – sú to solídni ľudia. Hniezda? Hej, sú tam hniezda, aj bociany. Na druhý týždeň pôjdeme do hory pozrieť zas. Peniaze za prenájom sme požičali Obecnému úradu v Hladovke na sálu a kultúrny dom,„ reaguje na naše telefonické otázky predseda urbáru Ján Korček.

Skryť Vypnúť reklamu

ZMLUVA

Okrem toho, že je zaujímavá dĺžkou trvania, pre niekoho aj výškou nájomného, žalobkyňu v negatívnom slova zmysle oslovila aj tým, že je v niektorých bodoch pre urbár nevýhodná. Poukázala na tieto: „Akékoľvek informácie, ktoré Urbár získa v súvislosti s predmetom nájmu, alebo informácie, ktoré sa dozvedel alebo dozvie v budúcnosti v súvislosti s touto zmluvou, nesmie bez predchádzajúceho písomného súhlasu SOVS poskytnúť, ani inak sprístupniť inej osobe.„ Avšak – o informácie v roku 2002 požiadal SOVS samotný predseda spomínaného urbáru. Dostal písomnú odpoveď, že SOVS nie je povinnou osobou podľa zákona o informáciách, a preto mu požadovanú informáciu neposkytnú. A ďalej: „Urbár„ po skončení nájmu ponechá na predmete nájmu všetky zariadenia, ktoré na ňom v súvislosti s realizáciou projektu Ciconia nigra Slovakia inštalovala SOVS.„

„Znamená to, že početné bazény pre bociana na našom majetku, ktoré sa začali budovať počas súdneho konania, tam zostanú už navždy?„ - reaguje Anna Kubicová.

SOVS

O názor na rozhodnutie súdu sme požiadali výkonného riaditeľa SOVS Rastislava Rybaniča. Ten úlohou poveril najzasvätenejšieho, koordinátora spomínaného projektu Dušana Karasku: „SOVS rozhodnutie súdu rešpektuje. K pochybeniu došlo zo strany Urbáru obce Hladovka. Vyplýva to zo všeobecne nízkeho právneho vedomia v pozemkových spoločenstvách vôbec. Následne sme všetky sily venovali kvalitnej príprave novej zmluvy. Valná hromada urbáru v apríli 2003 väčšinou hlasov rozhodla (proti nebol nikto, len tri osoby sa zdržali) o uzatvorení novej nájomnej zmluvy. Na zasadnutí výboru urbáru 25. júna 2003 boli prejednané a odsúhlasené jej detaily. Je dosť neobvyklé, keď člen urbáru koná v rozpore so záujmami väčšiny ostatných členov a svojím konaním priamo i nepriamo poškodzuje urbár. Vyhraným súdnym sporom vlastne nič nezískal. Žalobkyňa tak postavila verejnú mienku obce Hladovka a členov Urbáru proti sebe. Ochrane bocianov čiernych, ďalších vtáčích druhov i celej prírody na tejto lokalite sa plánuje SOVS venovať aj naďalej,„ uzavrel reakciu na naše otázky ornitológ Dušan Karaska.

ŠOP

Stanovisko k hĺbeniu jazierok na pozemkoch Urbáru v Hladovke nám prezentoval aj riaditeľ Štátnej ochrany prírody, pracoviska v Námestove, Róbert Trnka: „Bol som sa tam pozrieť na jar, v čase, keď sa umelé vodné plochy hĺbili. Viem, terén dnes vyzerá, ako keď sa stavia dom, výkopy po buldzéri sú surové. O jeden až dva roky sa všetko zacelí a už teraz tvrdím, že tento projekt v praxi bude plniť svoju funkciu. V súčasnosti sú tam 3 páry bociana čierneho, robia sa umelé vodné preložky a veríme, že počet týchto vzácnych vtákov v tejto lokalite určite narastie. Je to vskutku realita, nie iba túžba. Proti budovaniu umelých vodných plôch v Hladovke, podobne ako v Trstenej a Bobrove, nemám námietky,„ povedal Ing. Trnka a dodal: „Orava je v rámci Slovenska najbohatšou lokalitou na výskyt bociana čierneho, preto sa mu u nás venuje taká pozornosť - hniezdi tu 60 – 80 týchto vtákov, na Slovensku ich je 400 – 600.„

Hoci odbor životného prostredia OÚ v Tvrdošíne sa na návštevu spomínaného terénu ešte len chystá, aj odtiaľ zaznelo predbežne podporné stanovisko realizácii projektu ochrany bociana čierneho v lesoch Hladovky.

Ide vlastne aj o to

A tak trojročné putovanie paragrafmi, ktoré“ spôsobili„ 3 páriky bocianov čiernych, končíme sumárom: „Tri baby, ktoré nás udali„ a ktoré by predseda urbáru najradšej „zastrelil,„ by sa, predpokladáme, zachovali inak, nebyť napr. „hlasovania, aj v mene mŕtvych,„ toho, ktoré SOVS nazýva pochybením urbáru. Urazilo ich, tie tri baby, „že z nich robia blbcov,„ i to, že obe strany spomínaného zmluvného vzťahu sú na poskytovanie informácií skúpe, hoci vlastníci chcú a aj majú právo byť informovaní o stave svojho majetku.

Vyostrený vzťah vyústil až do rozhodnutia: „hlasovanie napadneme súdnou cestou opäť!„ A potom – že bociana čierneho v hladovských lesoch nevidieť? Možno sa už nemôže dívať na konanie ľudí. Rozprestrel čierne krídla a... Požiada o poľskú príslušnosť? Anna Lajmonová

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 2. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 3. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 4. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 5. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 6. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 7. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 8. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 9. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 10. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 1. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 2. The future of M&A in Europe
 3. Prvé zamestnanie: 3 veci, na ktoré by ste nemali zabudnúť
 4. ADLO sa presťahovalo bližšie k zákazníkom
 5. Changes to the System of Remedies under the Amendment to the PPL
 6. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 7. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 8. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 9. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 10. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 33 196
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 151
 3. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 13 890
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 11 201
 5. Aká je chémia vôní 9 706
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 9 390
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 711
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 613
 9. Bývanie v meste predlžuje život 8 102
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 599
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Stretla sa partia svätcov, napriek opatreniam

Ako dlho budú pokope, zatiaľ nevedia.

Diela z kamenárskeho plenéra v Oravskom Bielom Potoku.

Peter Sopúch o Petržalke: Krásne dva roky, vždy mám zimomriavky

Stal sa dvakrát majstrom Slovenska, i keď do Ružomberka nechcel ísť.

Peter Sopúch v drese Petržalky.

Andrej Košarišťan: Z Jágra stále cítiť, že je najväčší hráč histórie

Oravský brankár si v Česku zvyká na novú súťaž pomalšie, ako si myslel.

Andrej Košarišťan zatiaľ odchytal za Kladno sedem súťažných zápasov.

Nakreslite nám Vianoce, tešíme sa na vaše dielka

Tešíme sa na každé dielko – malé i veľké, maľbu, kresbu, písané, vyrobené z hocičoho.

Nakreslite nám Vianoce.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Starostka Kuneradu čelila odvolávaniu. Referendum nebolo platné

Kavecká podala oznámenie na Generálnu prokuratúru pre podozrenie zo spáchania trestného činu ohovárania a poškodzovania cudzích práv.

V trnavskej nemocnici je pozitívne testovaných takmer sto zamestnancov

Počet hospitalizovaných pacientov s COVID-19 je vo Fakultnej nemocnici v Trnave približne rovnaký v porovnaní s predchádzajúcim obdobím.

V Kysuckom Novom Meste majú unikátny adventný veniec

Ide pravdepodobne o najväčší adventný veniec v Žilinskom kraji. Jeho výška je až 3,5 metra. Na jeho výzdobe pracovalo osem ľudí počas niekoľkých týždňov.

Zlatomoravský vajda zomrel. Ešte bude mela, hovoria miestni

Podľa ľudí blízkych komunite ešte nie je isté, kto ho nahradí.

Už ste čítali?