Habovka – Na prvý pohľad mokriny! Jedni by ich odvodnili, druhí zalesnili, tretí na nich uložili odpad, ďalší ich nevšímavo obchádzajú. Obraz mnohých lokalít, okolo ktorých denno-denne chodíme. Dnes sa pri tej na okraji Habovky, vstupujúc do Blatnej doliny, pristaví každý a uvedomí si jej dôležitosť. Slatinné rašelinisko, to je tá mokrina, o ktorej je reč, patrí k vzácnym a ohrozeným ekosystémom na Slovensku. Sú prirodzenými zásobníkmi vody v prírode, vplývajú na počasie a podnebie, prispievajú k samočisteniu vody a vynikajú druhovou rozmanitosťou rastlín a živočíchov.
Na lokalite zvanej Medzi potôčkami vás na prvý pohľad zláka novovybudovaný drevený chodník vedúci tesne ponad vegetáciu a tri informačné tabule. Zrazu vás v malom priestore obkľúči približne šesťdesiat druhov rastlín. Charakteristické sú vlhkomilné druhy vyšších rastlín, z ktorých dominuje praslička močiarna, páperník úzkolistý, pichliač močiarny, kuklík potočný, hadovník väčší a machorasty, najmä rašelinníky. Mnohé z nich sú uvedené v Červenej knihe ohrozených druhov rastlín a živočíchov SR a ČR, v zozname chránených druhov podľa slovenskej legislatívy i druhy zaradené v medzinárodných kategóriách ohrozenosti a vzácnosti podľa IUCN či v prílohách CITES, napríklad vstavačovec májový, päťprstnica hustokvetá, bradáčik vajcovitolistý, vachta trojlistá, všivec močiarny, ostrica dvojdomá.
Ako pri slávnostnom sprístupnení slatinného rašeliniska v pondelok 30. júna povedala RNDr. Oľga Removčíková, botanička Oravského múzea P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne, výhodou tejto lokality je, že sa nachádza blízko cesty a človek nemusí vstupovať do prísne chránených území, aby sa mohol z bezprostrednej blízkosti pokochať krásou a bohatstvom druhov, ktoré rastú na podobných stanovištiach inde.
Autorom projektu je Jozef Jandura, pracovník ŠL TANAPu, ktorý trasu technicky realizoval s pomocou domácich občanov, odborné texty pripravila Oľga Removčíková. Financie získali zo špeciálneho grantového programu, zameraného na praktickú starostlivosť o Tatranský národný park, vyhláseného neziskovou organizáciou A-projekt z Liptovského Hrádku v spolupráci so Správou TANAP-u. Finančne projekt podporila Dánska agentúra pre pomoc životnému prostrediu v krajinách strednej a východnej Európy. Lýdia Vojtaššáková