Tak málo vody v Oravskej priehrade si rybári nepamätajú. A to, že úbytok vody je sprevádzaný rapídnym oteplením, im robí starosti. Už o dva metre nižšia hladina spôsobí na brehu miestami aj dvanásť metrov odkrytej plochy, s často hynúcimi rastlinami. Liaheň na komáre jedna radosť! Rybárov však trápi i ďalší problém. Neokysličená teplá voda pri brehoch núti ryby plávať do väčších hĺbok. Mnohé plávajú až k ústiu Čiernej Oravy, priamo na udice poľských rybárov... A to už zasa trápi hraničnú políciu.
Bezmála 17 km hranice od Liesku po vtok Čiernej Oravy do Oravskej priehrady brázdia policajti Oddelenia hraničnej kontroly v Trstenej. Zvláštnosťou úseku je, že „čiara„ vedie i cez vodu. A tak okrem ochrany štátnej hranice majú zároveň „na muške„ aj rybárov a poľovníkov. Mnohí tvrdia, že s novelou trestného zákona slovenských pytliakov ubudlo. Iní, naopak, že pytliak pytliakom ostane.
„Najviac možností na narušenie hranice rybármi poskytuje vtok Čiernej Oravy. Tu hranica kopíruje breh a pretína vodu. „Poliaci sú na svojom území, udice však nahadzujú do našich vôd,„ hovorí Vladimír Krupa. „Prichytiť ich nie je možné. Keď zbadajú policajný čln, pokojne vytiahnu udicu. A buď odpochodujú, alebo sa tvária akoby nič.„ Po súši vedie k miestu činu iba poľná cesta, posledný kilometer les a bažiny. „Ak by sa nám k nim aj podarilo prísť po brehu, neprekročili štátnu hranicu,„ dodáva Milan Garbiar, starší inšpektor trstenského oddelenia hraničnej kontroly. „Nezmôžeme nič. Zatiaľčo v Poľsku je prekročenie hranice trestný čin a pytliačenie iba priestupok, u nás naopak. Pytliactvo je trestným činom.„ Neexistujú nejaké medzištátne dohody? „To by sme museli najprv niekoho obviniť. Zatiaľ sa všetko končí iba pri podozreniach z trestného činu.„
Vyhľadávaným miestom pre rybárov z celého Poľska je i breh od Bobrova a Zubrohlavy. K vode vedie množstvo ciest a hustá hora. I tu však kým príde čln, odstrihnú pytliaci lanká a stratia sa v lese. „Najčastejšie pokutujeme nedodržiavanie povinností rybárov - nezapísanie do záznamu úlovkov, nedovolené množstvo chytených rýb, ale aj nepovolené stanovanie, kladenie ohňov a to nielen rybármi, vjazd autom do zakázaných oblastí...„ Trstenským hraničiarom však nejde len o rybárov. Ich prvoradou úlohou je ochrana štátnej hranice pred nelegálnou migráciou.
(vš)