Rastlina, pôvodom z Kaukazu, patrí k druhom, ktoré výrazne ohrozujú nielen zloženie prirodzených ekosystémov, ale aj zdravie ľudí. Ako sme sa dozvedeli od botaničky Štátnej ochrany prírody, Správy CHKO Horná Orava Jany Šuplerovej, výskyt boľševníka vo väčšom množstve sa potvrdil pri Michalovke, v Breze popri potoku Kýčera a v Oravskej Lesnej: „Ide o rastlinu, ktorú k nám ako výdatne medonosnú priniesli včelári, rovnako ako niekoľko ďalších. Ani v prípade netýkaviek, zlatobyle obrovskej, drobnokvetých astier či vlčieho bôbu si ľudia zväčša neuvedomujú, že ide o invázne druhy rastlín. Pri čistení záhradiek vyhodia rastliny na smetisko a ich populácia sa začína nezadržateľne rozrastať. V priebehu krátkeho času sa neželateľne rozširujú na lúky a pasienky...„
„Najatraktívnejší“ jedinec jedovatého boľševníka sa do minulej jesene nachádzal v jednej zo záhrad v Breze, majiteľka si ho ochraňovala ako oko v hlave. Po dvojročnom presviedčaní ochranárov napokon povolila. Ale nenechala svojho miláčika zlikvidovať cudzím, vypýtala si od pracovníkov ŠOP chemikáliu a sama takmer trojmetrový boľševník zničila. Počas predchádzajúcich rokov však materská rastlina zanechala svoje potomstvo popri Kýčere, kadiaľ sa podľa posledných informácií začal rozširovať až k Bielej Orave.
Vo všetkých lokalitách, kde sa výskyt boľševníka potvrdil, zasahujú pracovníci ŠOP a chemicky ničia jednotlivé rastliny. Veľmi by im však pomohla aj pomoc obyvateľov v postihnutých obciach. (mp)