Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Dolnokubínsku trofej si odniesol Peter Cibák

Už sa pomaly stáva pravidlom, že najlepší slovenskí kanoisti, patriaci tiež medzi svetovú špičku, aspoň raz v roku zavítajú do Dolného Kubína. Potvrdilo to podujatie uplynulý víkend na rieke Orava pri Gäceli, kde sa konalo 4. kolo Orange Slovenského pohára vo vodnom slalome.

I keď na oravských vlnách nakoniec chýbali najväčšie hviezdy - olympijskí medailisti Peter a Pavol Hochschornerovci, Michal Martikán a Juraj Minčík, všetci ostatní slovenskí reprezentanti dodali pretekom vysoký punc kvality. V dolnooravskej metropole bol taktiež takmer kompletne zastúpený Slovenský zväz kanoistiky a na výkony pretekárov boli zvedaví aj reprezentační tréneri.

Pohárové preteky v Dolnom Kubíne boli zároveň aj Akademickými majstrovstvami Slovenska a tak o kvalitné výkony nebola núdza. Najskôr sa v sobotňajšej kvalifikácii bojovalo o finálovú miestenku a už v nej favoriti v jednotlivých kategóriach splnili očakávania. Druhá jazda sa nevydarila len Petrovi Cibákovi, vo finále si však všetko vynahradil.

Medzi kanoistami nakoniec prvenstvo získal zlatý na tohtoročných majstrovstvách sveta v hliadke Alexander Slafkovský. V kategórii K1 ženy tiež uspela tohtoročná celková víťazka Svetového pohára Elena Kaliská a rovnako aj v disciplíne C2 muži, ktorú vyhrali Peter Šoška a Ľuboš Šoška (celkovo šiesty vo Svetovom pohári).

Najväčšia dráma bola medzi kajakármi, ktorých štartovalo až sedemdesiat. Najväčším favoritom bol Peter Cibák, bodovať však chceli aj Ján Šajbidor a hlavne domáci zástupca Miroslav Stanovský. I keď Peter Cibák skončil v sobotu až štvrtý, v nedeľňajšom finále už dominoval a zvíťazil. Dve čisté jazdy predviedol vo finále aj Miroslav Stanovský, v obidvoch jazdách však bol pomalší a skončil druhý.

Prestížne dolnokubínske podujatie bolo tiež 19. ročníkom Oravských slalomov a v rámci nich celkový víťaz pretekov získava putovný pohár primátora mesta Dolný Kubín. V posledných dvoch ročníkoch ho vyhral Miroslav Stanovský, tentoraz si však dolnokubínsku trofej odniesol Peter Cibák.