Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Tlač na Orave má viac ako storočnú históriu,

• Bol 31. august, horúce leto roku 1994, keď sa do stánkov o náklade 3200 výtlačkov prvýkrát dostal dvojtýždenník Naša Orava. Smiešny dátum na zrod novín, však. Keďže ich vydavatelia, manželia Lajmonovci, nemali žiadny kapitál, okrem toho, čo zarobil Anton Lajmon za pár dní v lese ako pílčik, noviny na nohy postavila jediná reklama jedinej firmy. A tá mala požiadavku zverejnenie do spomínaného dátumu. Neskôr, samozrejme, pomohli inzerciou mnohí priatelia a prajní podnikatelia.

• Naša Orava začala vychádzať ako v poradí štvrté regionálne noviny – existovala Nová Orava, Biela Orava i v tom čase sa už v ekonomických problémoch topiaca Orava. „Nemáme za sebou ani eseročku, ani sme v minulosti v oblasti reklamnej tlače nepodnikali, ani nás nedrží mestské zastupiteľstvo, ani žiadna politická strana. Hecuje nás chuť robiť pre vás noviny trochu inak, ako sme na Orave zvyknutí. ... Sme prajní, a preto všetkým periodikám na Orave vinšujeme, aby ich mali čitatelia radi, aby sme tu ako v dobrej rodine, všetci o všetkom vedeli. A ešte – boli k sebe navzájom trochu „oravskejší,„ odznelo na titulke 1. čísla 1. ročníka Našej Oravy.

Skryť Vypnúť reklamu

• Redakcia v obývačke. Keď prvýkrát zazvonil telefón s pracovným obsahom rozhovoru, povedali sme si: Už sme redakcia! Písanie na kufríkovom písacom stroji. Klasické rukopisy prepisovalo Štúdio F v Námestove, ktoré zhotovovalo sadzbu. Po troch číslach však povedalo: dosť! Podklady budúceho čísla už treba priniesť spracované počítačom. Hrôza! Za dva týždne sme ju však prekonali.

• Naša Orava mala formát A4, spočiatku vychádzala na bielom papieri. Nevedno prečo. Pravdepodobne tlačiareň Jozef Kubík v Rabčiciach, zameraná na inú než novinovú tlač, neskladovala novinový papier. Po niekoľkých číslach, keď sme prišli s požiadavkou zmeniť farbu papiera, pretože noviny v stánku medzi ostatnými trčali ako holý za..., tlačiareň našej požiadavke vyhovela - zmenila ho na špinavozelený. Farbou sa už podobal novinovému. Keďže ho nevystačilo na celý náklad, niektoré čísla Našej Oravy vyšli unikátne - v kombinácii farieb na striedačku - biela - špinavozelená. Čitateľovi to zrejme nevadilo. Nekritizoval - podstatný bol obsah. Jozef Kubík st. nám pri preberaní hotových strán neraz povedal: „Ja viem, že tieto noviny onedlho zaniknú, tak ako všetky ostatné noviny na Orave. Ale ich tlač mi zaplatíte, keď budete mať peniaze.„

Skryť Vypnúť reklamu

• Noviny vychádzali v stredu. V utorok sa tlačili a večer o cca 20.00 h žltá embéčka, čas-nečas, smerovala do Rabčíc. Z tlačiarne prichádzali v hárkoch, ktoré bolo treba do 2.00 h poskladať a do 3.00 h zaviesť do Dolného Kubína, odkiaľ sa distribuovali po novinových stánkoch.

• Keď nám v roku 1995 čitatelia často avizovali, že sa im máli obsahu, aby sme zvýšili počet strán, zdalo sa nám to z našej strany úplne nemožné a zo strany čitateľov trúfalé. Veď noviny stáli iba 3 koruny a mali 12 strán. (V skutočnosti to však bolo iba 6 strán súčasnej veľkosti.) Nemožné to bolo hlavne preto, že na napĺňaní obsahu, expedícii a administratíve pracovali iba dvaja ľudia.

• Od začiatku roka 1995 začala Naša Orava vychádzať s farebnou obálkou, o rok neskôr sa z nej stáva týždenník a tak Orava spolu s okresom Galanta stráca neslávny prím. Iba v okrese Dolný Kubín a Galanta totiž neexistovali v tom čase regionálne noviny s týždennou periodicitou. Naša Orava pokračuje na formáte A4, v máji od Nového Času „odkukala„ jeho „veľkosť„ a priblížila sa jej. Skôr, než sa majitelia novín pustili do realizácie týždenného vydávania, „pozvali si na pomoc„ podnikateľov regiónu. Vďaka ich inzercii sa zvládol nápor na redakčnú kasu a Naša Orava si mohla dovoliť prijať redaktora. Články Pavla Abrahama spestrili a zdramatizovali stránky takmer štyroch ročníkov novín.

Skryť Vypnúť reklamu

• Prvé výročie existencie novín si ich vydavatelia pripomenuli tak, že slávnostné číslo distribuovali prostredníctvom novinových stánkov zadarmo. A tak sa stalo, že určitý čas niektorí čitatelia noviny volali Našou Oravou zadarmo.

• Niť ekonomického sužovania sa však históriou Našej Oravy tiahla ďalej. Rok 1996 položil na lopatky Oravu (nástupcu bývalej Oravy, vydávanej ONV a OV KSS) i Novú Oravu, ktorú vydával známy oravský novinár Ján Sahúľ. Naša Orava požiadala o pomoc samosprávy. Finančnými príspevkami reagovali mestá Dolný Kubín, Tvrdošín, obce Brezovica, Nižná, Malatiná, Podbiel, Žaškov, Oravská Polhora, Zábiedovo, Oravský Podzámok, podnikateľ Ing. Ivan Bulla, Medzibrodie, Zázrivá, Čimhová, Mutné, Lokca, Liesek i firma Pel Print. Aj tento fakt svedčí o tom, že región Orava vnímal Našu Oravu ako periodikum, ktoré občania potrebujú. Želanie tvorcov novín k 2. výročiu? Aby naša Orava a Naša Orava boli tým, čo občanov tohto regiónu spája a zároveň, pre svoju oravskosť, napĺňa hrdosťou.

• V nasledujúcom roku (1996) Naša Orava, vzhľadom na zvyšovanie nákladu, mení tlačiareň – prechádza do Dolného Kubína a tak sa jej tvorcom trochu uľavuje - manuálne skladanie novín sa skončilo. Ako však ukázala ďalšia história, nie nadobro. Noviny sa pomaly začínajú vzmáhať, nakupujú techniku...

• Ako sme sa dozvedeli, čítajú sa aj v Kanade. Sprostredkovane dostávame „leteckú poštu„ a v nej pochvalu i 20 dolárov. V redakčnom archíve ich opatrujeme dodnes.

• V roku 1997 vydavateľstvo Naša Orava zriaďuje ďalšiu redakciu, v Dolnom Kubíne, do ktorej prijíma redaktora s cieľom priblížiť noviny Dolnokubínčanom. Tí nás totiž (možno „vďaka„ informáciám z konkurenčných médií) volajú hornooravskými novinami. V čase vyspelej techniky je však jedno, kde majú noviny sídlo – podstatné je, či sa v nich píše o ľuďoch tej-ktorej časti regiónu. Aj veľké zahraničné firmy majú sídla mimo slovenských „veľkomiest.„

• Spomínaný rok 1997 bol po ekonomickej stránke ťažkým rokom, hoci noviny po stránke obsahovej i grafickej boli určite najkvalitnejšími - je to aj vďaka grafike Štúdia F.

• Cena novín, medzičasom zvýšená na 4 Sk, sa v roku 1998 opäť dvíha - na 5 Sk a to je dôkaz, že v tomto regióne vydávať noviny nebola (ani nie je) prechádzka ružovým sadom.

• Práve náročné ekonomické podmienky nútili vydavateľov Našej Oravy hľadať ďalšie možnosti, ako „vylúdiť za menej peňazí viacej muziky„. Vydavateľstvo Naša Orava si začína vyrábať vlastnú sadzbu, kupuje ofsetovú tlačiareň a od 2. čísla 1999. roku tlačí noviny najprv vlastnými silami, neskôr prijíma tlačiara. Je neuveriteľné, ako štvor, neskôr dokonca trojčlenný pracovný kolektív redakcie dokázal vydávať Našu Oravu v tomto personálnom obsadení. Tieto regionálne noviny boli a zrejme už aj zostanú jedinými novinami na Slovensku, ktorých sadzba, osvit, zhotovovanie kovolistov, tlač, skladanie novín, všetko sa robilo pod jednou strechou, v jednej redakcii, so spomínaným počtom ľudí, ktorým vypomáhali brigádnici. Keďže na vyše miliónovú „osvitku„ nebolo prostriedkov, vyrobil si ju grafik, osvitový pracovník, sčasti i tlačiar a expedient Anton Lajmon vlastnými silami. Silné lampy, alobal, správny lom svetla v priestore... Vyvolávanie kovolistov v chemickom kúpeli v miestnosti studenej ako chladnička bolo síce zakaždým záhadou, či prekvapením, tlačiareň Kubík však v začiatkoch v prípade „nemilého prekvapenia„ ochotne pomohla. Farebnú obálku Našej Oravy tlačila tlačiareň Vrábeľ v Dolnom Kubíne. Priam s nostalgiou spomínajú na toto obdobie nielen tvorcovia, ale i široké okolie bývalej redakcie v Tvrdošíne – Krásnej Hôrke. Noviny bolo treba od večera do 2.00 h po polnoci poskladať. O pomocníkov vôbec nebola núdza! Skladanie Našej Oravy utorok čo utorok bolo priam spoločenskou udalosťou. Prichádzalo tu veľa ľudí - priateľov, medzi nimi učitelia, ale i kňazi, zvečera množstvo detí, ale tiež dospelí - z rodiny, i ľudia pre zárobok - spievali, rozprávali zážitky... Ruchu i smiechu vždy bola vtedy plná redakcia! Skladať prichádzala do redakcie v roku 1999 aj študentka Mária Hvolková a svoj prvý (a zatiaľ jediný) fejtón tu priniesla Melánia Pastvová. Dnes je z jednej ekonómka, z druhej redaktorka nášho týždenníka.

• Po Veľkej noci prišla telefonická správa o možnom predaji značky vydavateľstva Naša Orava zahraničnému vlastníkovi. „Deti sa nepredávajú,„ reagovali na to spontánne majitelia novín. Potom si uvedomili potrebu rozvoja titulu, ktorý mu sami na Orave garantovať nedokážu. A – v júli sa Naša Orava stáva súčasťou veľkého vydavateľstva pod dnešným názvom Petit Press, a.s. Bratislava, ktoré vydáva spolu 15 regionálnych novín, Sme a ďalšie periodiká.

• Od polovice augusta 1999 prechádzajú noviny na súčasný formát a plnia dlhodobé prianie čitateľov – zväčšujú svoj rozsah. Súčasťou redakčného kolektívu sa stávajú redaktorky Lýdia Vojtaššáková, Melánia Pastvová, neskôr športový redaktor Jaroslav Vrabček. V novinách určitý čas ako redaktori pôsobili tiež: Jozef Pastorek, Ján Podstrelený, Ľubomír Viluda, Lucia Špitálová.

• Naša Orava má za sebou iba 10-ročnú históriu, má ju však už aj precízne zaznamenanú - vo svojej ročníkovej práci ju zdokumentovala študentka žurnalistiky, naša spolupracovníčka, Trstenčanka Denisa Fedoráková.

• V súčasnosti sa Naša Orava predáva takmer na 400 predajných miestach. Doterajší najvyšší náklad, aký dosiahla koncom minulého roka, bol 12 400 kusov. Odbytové pracovisko redakcie zaváža noviny do všetkých, i tých najvzdialenejších obcí a osád. Naša Orava je skrátka všade. Dokonca aj v novinových stánkoch blízko železničných a autobusových staníc v Liptovskom Mikuláši, Ružomberku, Martine, Žiline a Čadci.

• Súčasnosť Našej Oravy je iná, než uvádzajú krátke spomienky na prvé jej roky. Naše noviny číta takmer každá tretia oravská domácnosť, v ostatných rokoch vykazujú kladné ekonomické výsledky, súčasťou Našej Oravy popri stranách s obsahom regionálneho spravodajstva a publicistiky sú oddychové prílohy a televízny program. Čitatelia vítajú aj dlhodobé súťaže, ako je Vaša tipovacia liga, tešiace sa veľkému záujmu, najmä športovej verejnosti.

• A tak dnes, pri 10. výročí môžeme s uspokojením konštatovať: Je dobré, že Naša Orava prišla na svet. Prežila, pretože ju vtedajší vydavatelia brali ako jedno zo svojich detí, počas úvodných rokov s maximálnou snahou tvorcov plnila úlohu – prinášať aktuálne spravodajstvo z regiónu. A dnes? Je periodikom, ktoré sa stalo pevnou súčasťou pravidelného, týždeň čo týždeň sa opakujúceho životného rytmu oravskej verejnosti.

Spracovala: Anna Lajmonová

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 5. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 7. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 10. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 1. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 2. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 6. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 7. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 8. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 9. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 10. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 1. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 19 376
 2. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 17 705
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 14 311
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 12 811
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 661
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 392
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 094
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 609
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 329
 10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 10 322
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

V Kultúrnom dome v Zuberci dnes vytvorili dve odberové miesta.

Vedenie strojární odporúča firmám testovanie zamestnancov

V Herne majú za sebou už šieste kolo testovania na COVID-19.

Testovanie v strojárňach.

Armáda posilnila odberové tímy, čakanie na odbery by sa malo skrátiť

Minister obrany prosí ľudí z okresov mimo Oravy a Bardejova, aby nechodili na testovanie.

V Dolnom Kubíne pri mestskom kultúrnom stredisku sa už na testovanie nečaká.

Záujem o testovanie je veľký aj v sobotu

Ľudia začali vytvárať rady ešte pred otvorením odberných miestností.

Polovica z radu v Záskalí.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Už ste čítali?