Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Vedúca trojica po prvýkrát zaváhala

ORAVSKÁ FUTBALOVÁ SÚŤAŽ - I. TRIEDA

Až v piatom kole najvyššej oravskej futbalovej súťaže si vedúca trojica mužstiev pripísala prvé prehry. V derby zápase na ihrisku Oravskej Poruby zaváhala vedúca Veličná, Oravský Podzámok prehral u nováčika súťaže v Kraľovanoch a Oravské Veselé odchádzalo bez bodového zisku z Brezy. Uplynulá nedeľa patrila teda hlavne domácim mužstvám a priniesla dve remízy.

Góly: P. Dudáš, M. Dudáš (11 m) – P. Gejdoš

Zostava domácich: Kováč, Čipčala, Jurík, Šimon, Hrúzik, Vrána, P. Dudáš, Katreniak, Hucko, M. Dudáš, Mikušiak, striedali: Turňa, Miroslav Dudáš, Bolda

Zostava hostí: Šípka, Paprčka, Otruba, Ľalík, Greguška, Tittel, P. Sučák, R. Sučák, Rypák, Vicáň, Gejdoš

Divákov: 300

Diváci v Oravskej Porube videli od prvej minúty zaujímavý zápas. Lepšie ho začali domáci a z úvodného tlaku vyťažili gól, ktorý v 4. min z jedenástky strelil Milan Dudáš. Po góle hráči Oravskej Poruby naďalej hrali s veľkou chuťou, ale vyložené šance si nevypracovali. V 35. min zahrával trestný kop Peter Dudáš a prudká hlavička Hrúzika skončila tesne nad bránou. Následne prebrala iniciatívu Veličná a v 39. min krížnu strelou Gejdoša bravúrne likviduje brankár Kováč. Hostia vycítili šancu a o 2 min nebezpečná hlavička Pavla Sučáka končí tesne nad bránou. Úvod 2. polčasu patril Veličnej, ktorej hráči sa tlačili pred bránu domácich. V 48. min nebezpečne strieľa z trestného kopu Pavol Sučák. V 50. min po osi Peter Hrúzik – Peter Dudáš prebral center v šestnástke s prehľadom Vrána, avšak tesne minul ľavú tyč. Rohový kop Veličnej v 62. min obrancovia podbehli a Peter Gejdoš šťastne vyrovnáva na 1:1. Domácich tento gól nezlomil a v 70. min po najkrajšej akcii zápasu Hrúzik nachádza presným pasom Mikušiaka, ktorý sa na rohu šestnástky zbavil dvoch súperových obrancov, prihráva do šestnástky Katreniakovi a následne Peter Dudáš umiestnenou strelou zvyšuje na 2:1. Domáci ku koncu zápasu s prehľadom hru kontrolovali a cenné tri body zostali v Oravskej Porube. Vladimír Sopúch

Leštiny – Žaškov 1:1 (0:0)

Góly: Čajka – Karcol

ŽK: Ján Púplava, Koval, Butkaj – Ľ. Hanko, Hucko, Pobeha

Zostava domácich: Škrabák, Krakovský, Koval, Halák, Čajka, Melicherčík, Butkaj, Púplava, Michna, Murina, Kampoš, striedali: Kovalčík Miroslav

Zostava hostí: Buzák, I. Hanko, Ľ. Hanko, A. Hanko, Bartoš, Bajči, Krška, Strapec, Karcol, Pavlovčík, Kubačka, striedal: Pobeha

V úvodnej desaťminútovke sa súperi len oťukávali. Potom z rýchleho protiútoku nastrelili Žaškovčania brvno. Hostia pôsobili futbalovejším dojmom, mali loptu viac na svojich kopačkách, no bránu Leštín ohrozovali len strelami z diaľky. Domáci sa po čase zobudili a hru vyrovnali. Taktiež hrali na rýchle brejky, ktoré však gól v prvom dejstve nepriniesli. Začiatok 2. polčasu zvládli lepšie hostia a už v 50. min skóroval Karcol. Domácich inkasovaný gól zobudil, no vypracované šance sa im premieňať nedarilo. Najskôr sa v gólovej pozícii ocitol Murina v 75. min, ale Buzák jeho nebezpečnú strelu zázračne vyrazil. Gól visel na vlásku, ale šance Michnu, Púplavu a Melicherčíka zostávali stále nevyužité. Smola sa prelomila až v 85. min, kedy po rohu Čajka peknou hlavičkou vyrovnal na 1:1. Z domáceho kolektívu si pochvalu zaslúži Púplava, ktorý hrá vynikajúco. Rastislav Ťapaják

Breza - Oravské Veselé

2:0 (2:0)

Góly: M. Hládek, P. Sitárik (11 m)

ŽK: M. Kormaňák – Madleňák, Resutík

Zostava domácich: S. Kormaňák, Milan Betík, Mäsiar, Večerek, M. Kormaňák, J. Betík, P. Sitárik, J. Sitárik, R. Hládek, M. Hládek, Pepucha, striedal: K. Kormaňák

Zostava hostí: Beňadik, Kromka, D. Madleňák, Švába, Resutík, F. Majdiak, Michal Madleňák, Rieger, Maroš Madleňák, Kriš, Čajka, striedal: M. Majdiak

Po dvoch neúspešných zápasoch s mužstvami z čela tabuľky, z ktorých futbalisti Brezy vyšli bodov naprázdno, domáci tréner Igor Matejčík poslal proti favoritovi zápasu najsilnejšiu zostavu. Domáci začali aktívne a už v 1. min po centri Ľuba Pepuchu strieľa vedúci gól Brezy hlavou Miro Hládek. Oravské Veselé vyslalo prvú strelu na bránu v 21. min, Čajkov pokus však domáci gólman vyráža. Obranca hostí zahráva v pokutovom území rukou a z nariadenej jedenástky Sitárik v 31. min zvyšuje na 2:0. Hostia sa nevzdávajú, ich protiútoky však končia iba pred šestnástkou. Po zmene strán Oravské Veselé chce korigovať výsledok. V 60. min domáci brankár Kormaňák kryje prízemnú strelu Majdiaka len z 12 m. Samostatným sólovým prienikom domáci Pepucha v 65. min preniká až do pokutového územia, mieri však rovno do brankára. O 5 min chybu hosťujúcej obrany zachraňuje opäť brankár, ktorý prudkú strelu Pepuchu len reflexívne vyráža. Domáci pokračujú v útočení a strela Večereka končí vedľa brány. V 80. min z protiútoku Čajka opäť mieri mimo brány. Po osi Sitárik - K. Kormaňák smeruje lopta na Pepuchu, ten sa zbavil obrancu, obišiel aj brankára, avšak stiesnený netriafa bránu. Z domáceho kolektívu sa divákom najviac páčili Ľubomír Pepucha, Miloš Kormaňák a Pavol Večerek ale aj ostatní naplnili túžbu získať všetky tri body s mužstvom Oravského Veselého, z ktorého dobrý výkon podal útočník Čajka a brankár Beňadik. Rudolf Hládek

Kraľovany - Oravský

Podzámok 4:1 (1:0)

Góly: R. Kraľovanský, Jarotta, Kurčina, M. Kraľovanský - Horňák

Zostava domácich: J. Had, P. Šimon, B. Kraľovanský, P. Puvák, M. Had, M. Marcinek, M. Jarotta, M. Šlichtík, J. Eliáš, R. Kraľovanský, J. Kurčina

Zostava hostí: Serdel, J. Holubčík, Svýba, Chomistek, Ondrek, Hárezník, Chromek, Maslo, A. Červeň, T. Červeň, M. Brňák

Zápas odvekých rivalov bol veľmi kvalitný. Po opatrnom úvode bol priebeh hry vyrovnaný až do 43. min, kedy Kraľovany využili trestný kop z pravej strany, na ktorý si najlepšie nabehol Roman Kraľovanský a hlavou otvára skóre. Po zmene strán Oravský Podzámok hru zrýchlil, bol aktívnejší. Domáci sa však taktiež snažili a v 74. min rozohrali útok po ľavej strane. Pred šestnástkou si loptu spracoval Jarotta a krížnou strelou po zemi prestrelil brankára. V 80. min Kraľovany pridali tretí gól Kurčinom, ktorý dorazil strelu Šlichtíka. Po útoku v 84. min domáci stratili loptu, čo Oravský Podzámok využil a po rýchlom protiútoku Horňák znížil na 3:1. Gólový účet zápasu sa uzavrel v 88. min, loptu po pravej strane potiahol Roman Kraľovanský, odcentroval ju a jeho brat Marián vsietil štvrtý gól domácich. František Tatár

Dlhá – Vavrečka 2:2 (0:0)

Góly: Pánik 2 – Kasan, Brčák

ŽK: Pánik, Hucík, Murín – Kasan, Verníček, Šeliga, Páterek

ČK: Šeliga

Zostava domácich: Meľo, Kurčinka, Capuliak, Spišiak, Murín, Hucík, Kukla, Haviar, Bleskáň, Brácho, Pánik

Zostava hostí: Čajka, Brčák, Hrkeľ, Šeliga, Holmík, Verníček, Páterek, P. Brčák, Kasan, Pientek,

Od úvodných minút kontrolovali priebeh hry domáci hráči. V 15. min vystrelil nebezpečne Jozef Kukla a bránu hostí tesne minul. Po chybe obrany Vavrečky v 25. min sa Bleskáň rúti sám na brankára, avšak loptu netriafa. Z hosťujúceho mužstva v 1. polčase upútal iba Peter Žuffa, ktorý hýril pohybom a technikou zamestnával obranu Dlhej. Dobrá akcia Dlhej sa zrodila ešte v 42. min, no Brácho triafa len bočnú sieť. Po zbytočnom faule na Jozefa Kuklu v 44. min nariaďuje rozhodca pokutový kop. Haviar však nastreľuje len brvno. Druhý polčas odštartovala nepresná hlavička Bráchu. Prvý vážnejší protiútok Vavrečky končí gólom Kasana, ktorý sa k lopte dostal po zle zahranom ofsajde a otvára skóre. Druhú veľkú šancu mali hostia v 54. min, opäť po zaváhaní obrany Dlhej, gól však nepriniesla. Po chybe brankára Vavrečky v 58. min sa domáci dočkali vyrovnania, keď gól zaznamenal Pánik. V 62. min uniká hosťujúcej obrane Brácho, prihráva pred bránu a Pánik upravuje na 2:1. Ďalšia chyba obrany Dlhej sa zrodila v 80. min, Brčák prehadzuje brankára a vyrovnáva na 2:2. Vzápätí priamy kop Pánika hosťujúci gólman vyráža len pred seba, avšak Murín na prvýkrát triafa brankára a druhýkrát netriafa ani prázdnu bránu.

Miroslav Kuva

Rabča – Lokca 2:1 (0:1)

Góly: Harbut, Kozák - Rabčan

ŽK: Harbut – Michalčík, Kormaňák

Zostava domácich: Košút, Porvich, Brezoňák, Krivánka, Gužík, Kozák, Skutka, Révaj, Herud, Michaľák, Sivka, striedali: Harbut, Domin

Zostava hostí: Kršák, Špalek, Zátek, Jadroň, Vajdiar, Kormaňák, Rabčan, J. Vajdiar, Michalčík, Kramarčík, Vjatrák, Smolár

Úvodný gól stretnutia padol v 20. min do domácej siete. V 1. polčase sa hra Rabči veľmi nedarila a vyrovnanie prišlo až po zmene strán, kedy tempo hry udávali domáci. V 60. min Harbut prehodil aj brankára a rozvlnil sieť Lokce. Podľa priebehu hry sa už zdalo, že zápas sa skončí spravodlivou remízou. V 87. min však zahrával priamy kop Gužík, centrom našiel Kozáka, a ten hlavou vsietil víťazný gól Rabče. (jv)

Párnica – Krivá 4:2 (4:0)

Góly: Kováč, Slosarčík, Kubačka, Kalina – M. Holub 2

ŽK: Paška - Sakmár

Zostava domácich: Smoleň, Šiška, Kubačka, Lach, Trnovský, Kováč, Jurámik, Dráb (Badin), Slosarčík (Laura), Kalina, Paška

Zostava hostí: Flontek, Džubek, Tokár, Vidiečan, M. Pazúrik (Zaťko), J. Holub, Sakmár, F. Pazúrik, Obtulovič, M. Holub, Pavelek

Divákov: 50

Po premenlivých výkonoch a výsledkoch zo zápasov na súperových ihriskách chceli domáci vykročiť k horným poschodiam tabuľky so súperom, ktorému sa úvod sezóny nevydaril. Studené počasie a klzký terén mali byť výhodou pre Párnicu. Úvod bol šokujúci, veď v 3. min Smoleň skvele vyrazil strelu Františka Pazúrika a Obtulovič netrafil prázdnu bránu. V 6. min roh M. Holuba vyhlavičkoval z bránkovej čiary Trnovský. Z nevinnej akcie otvorili domáci gólový účet, keď v 10. min hlavičku Kalinu zblokovala obrana a Kováč sa už nemýlil. Hostia boli naďalej aktívni, ale góly dávali Párničania. V 25. min milimetrový center Kalinu doklepol osamotený Slosarčík a prvú polhodinu uzavrela česká ulička Drába a prudká gólová koncovka Kalinu. Záver polčasu bol hektický, v 40. min zahodil svoju obligátnu tutovku Dráb, hostia hrozili strelami Holuba a Sakmára a bodku dal Kubačka po sóle strelou z 25 m, keď bez viny nebol ani hosťujúci brankár. Prvý polčas priniesol vyrovnaný futbal, Krivá hrala a Párnica dávala góly – z troch šancí dali štyri. Druhý polčas sa zdal byť prechádzkou ružovou alejou, ale chyba lávky – nebol. Kto nevidel, ani neuverí. Prvých 20 min 2. polčasu prinieslo postupne v 47. min vyhlavičkovanie Trnovského z prázdnej brány po rohu F. Pazúrika, čarovanie Smoleňa po strelách Paveleka a najmä čisté šance Sakmára v 55. min, nastrelenie ľavej žrde Pavelekom v 58. min a gól Holuba po centri Pazúrika a hrubej chybe domáceho gólmana v 65. min. Hostia po góle ovládli hru a domáci neboli schopní dvakrát si prihrať loptu. V 75. min sa bomba Paveleka odrazila od brvna na bránkovú čiaru a späť do ihriska. Úsilie Krivej podčiarkol druhým gólom najlepší hráč M. Holub, keď v 85. min krížnou strelou korunoval svoj parádny výkon. O spojení domáci a futbal sa v 2. polčase nedá napísať ani mäkké F. Pri hodnotení zápasu treba povedať, že lepší prehral. Domáci vyťažili z minima maximum a hlavne v 2. polčase pod dojmom vysokého vedenia vybuchli. Záloha neexistovala, obrana bola preťažená a nakopávané lopty k ničomu neviedli, hostia rýchlo odoberali lopty a hrozili rýchlymi brejkmi. Párničanov zachránil od možnej straty bodov výborný Smoleň. Futbal sa hrá na góly, a preto domáci vyhrali. Hrou však nenadchli a 2. polčas nectí nikoho kto na sebe nosí dres Párnice.