Zákamenné – Bola to náhoda. Prechádzali cez Vychylovku a ich pozornosť upútala obora. A tak Milan Večerek a Karol Gleitek začali o tom, čo videli, najprv len snívať a - dnes by Farskému briežku v Zákamennom už tu udomácnená zver chýbala. Osem muflónov a šesť danielov zdobí túto lokalitu.
Prvý daniel pochádza z obory vo Vychylovke, danielica je z Moravy. Dva muflóny sa do Zákamenného prisťahovali z kubínskej obory, jeden z Vychylovky. Ale rodiskom mladej zveri je už Zákamenné. „Videli sme vo Vychylovke aj pštrosy, i tie by sme tu chceli chovať,„ hovorí o budúcnosti obory lesný robotník Milan Večerek. Muflónia a danielia zver vychádza spolu dobre. Ako nám však povedal chovateľ, muflóny sú akoby väčšími pánmi. Kým začnú žrať, prezrú všetky kôpky s krmivom, i danielie.
Pred rokom na Farskom vŕšku našli svoj nový domov i poštové holuby. Patrili miestnemu správcovi farnosti Jozefovi Kasalovi, po jeho smrti sa o niekdajších „holubích pretekárov„ starajú majitelia obory.
O danielej zveri je známe, že miluje teplé pahorkatiny s porastami, ktoré poskytujú dostatok svetla a tiež dobrý úkryt. Všade, kde nemá dostatok jasu v lese, tiahne do polí a spôsobuje značné škody. Z toho dôvodu sa daniele chovajú predovšetkým v oborách. Muflóny boli na územie Slovenska dovezené pred stopäťdesiatimi rokmi, veľmi dobre sa aklimatizovali prevažne v listnatých a zmiešaných lesoch do nadmorskej výšky približne 1000 metrov. Je to zver málo náročná a hospodársky menej škodná ako vysoká zver. A v Zákamennom? V priebehu piatich rokov si tu daniele a muflóny zvykli a ich kúsok lúky s malým lesíkom sa stali obľúbeným cieľom mnohých školských výletov. (vš)