Dolnokubínčania prelomili smolu v Rudinskej

LIGOVÝ FUTBAL

Doposiaľ sa futbalistom Dolného Kubína na súperových ihriskách absolútne nedarilo. Smolu prelomili uplynulú nedeľu a, paradoxne, na pôde dovtedy vedúcej Rudinskej. Z oravských štvrtoligistov ešte uspel Tvrdošín. Opäť sa nedarilo Nižnej, ktorá si pripísala druhú prehru a neuspelo ani Námestovo. Do veľkej krízy sa v piatej lige zrejme dostáva Oravská Jasenica. Prehrala už štvrtý zápas za sebou a prepadáva sa na dno tabuľky. Povinné tri body si vybojoval Podbiel a krutú prehru v Dúbrave utrpeli Zuberčania.

Gól: Seduch

Zostava: Kazík, Medvecký, Repka, Baláž, Krivda, Kliment, Pazúrik, Kurčinka, Seduch, Pavčo, Novák, striedali: Florek, Marton

Susedia zo stredu tabuľky predviedli v tomto stretnutí len priemerný futbal. Oživením 1. polčasu bola iba 12. min, kedy Seduch prudkou strelou vystrašil brankára hostí. Gólman síce loptu neudržal, ale dobiehajúci Pavčo ju poslal vedľa brány. Po prestávke nastupovali Tvrdošínčania na trávnik s ambíciou strhnúť víťazstvo na svoju stranu. V úvode 2. polčasu sa im to však vôbec nedarilo napĺňať a kysuckí futbalisti boli omnoho iniciatívnejší. Zlom zápasu prišiel v 77. min, kedy Pazúrik ideálnou prihrávkou po zemi vysunul Seducha, ktorý upravuje na 1:0. Priebeh zápasu sa následne vôbec nezmenil, hral sa len priemerný futbal a lopta sa pohybovala medzi šestnástkami. Do konca stretnutia domáci tesné vedenie udržali a do tabuľky si pripísali ďalšie tri body.

Štefan Maslo

Bešeňová - Nižná 1:0 (1:0)

ŽK: D. Rošťák, M. Gažovič

Zostava: Gažovič, Rošťák, Marek Kuboš, Kosmeľ, Chladný (80. Michal Kuboš), Koleják, Ján Žák, Vráb (45. Kachút), Mores, Bača, Brčák (45. Orčo)

Úvod zápasu bývalých piatoligistov patril hosťujúcej Nižnej, keď sa už v úvodných sekundách dostal do dobrej streleckej pozície Brčák. Po faule na Brčáka z 8. min si loptu postavil Koleják a po jeho centri triafa Bača len obrancu domáceho mužstva. Pätnásta minúta patrila Bešeňovej, keď po zahraní štandardnej situácie sa dostal k lopte Likavec a po zaváhaní hosťujúcej obrany prekonáva Gažoviča. Nižná v snahe rýchlo otočiť vývoj stretnutia mierne znervóznela, z čoho ústili viaceré nepresnosti. V polovici úvodného dejstva zahrával priamy kop Mores, ten však na dvakrát triafa len náruč brankára Bešeňovej. Z následnej akcie sa Bešeňovčania opäť dostali pred šestnástku súpera, kde nedorozumenie nižňanskej obrany znova rieši Gažovič. Tesne pred koncom I. polčasu si po Žákovej prihrávke drzo hodil loptu do šestnástky Mores, tomu však v poslednej chvíli obranca domácich loptu vypichuje. Začiatok II. polčasu patril znova Nižňanom. V šestnástke domácich si vymenili loptu striedajúci Kachút s Orčom, no Orčo bránu tesne míňa. O pár minút neskôr sa v šanci opäť ocitol Kachút, spätnú prihrávku Orču na strelenie vyrovnávajúceho gólu však nevyužíva. V 64. min skúša šťastie z 25 m Pavol Bača, lopta z jeho kopačky však bránu míňa. Hluchá štvrťhodinka v strede druhého dejstva sa odohrávala viacmenej medzi šestnástkami oboch mužstiev a hra stratila aj na malej atraktivite, ktorú hráči dovtedy produkovali. Dve najväčšie príležitosti zápasu spaľuje Orčo a Kachút, ktorý z rohového kopu trafil hlavou len tyč domácej brány. Päť minút pred koncom stretnutia si po ľavej strane pekne zbehol striedajúci Michal Kuboš, na jeho center si však útočníci netrúfli. Posledné slovo zápasu mal Bača, ktorý strelou z 20 m brankára Bešeňovej neprekvapil. Nižná tak utrpela prvú štvrtoligovú prehru a naďalej pokračuje v nevýraznom trende. (dp)

Rudinská - Dolný Kubín 0:3 (0:1)

Góly: Plančo, Gajdošík, Callo

Zostava: Okoličány, Gajdošík, Halák, Čučka, Harkabuzík, Plančo, Callo, Lacko (Milan), L. Kováč (Brienik), Melicherčík, Dzúrik (Puškáš)

V treťom zápase na súperovom ihrisku chceli Dolnokubínčania konečne prelomiť smolu a bodovať naplno. Stretnutie začali veľmi dobre a už v 2. min po rohu Planču spätnou hlavičkou otvoril skóre Gajdošík. Hostia naďalej udávali tempo hry a hrozili najmä rýchlymi protiútokmi. V prvom rade chceli pridať druhý gól, lebo sa očakával nápor Rudinskej. V 25. min kopali domáci priamy kop a nebezpečnú strelu Okoličány bravúrne vyrazil. V 32. min sa efektnými polonožničkami predviedol veľmi dobre hrajúci Melicherčík, lopta však skončila tesne vedľa brány. Po prestávke sa Dolnokubínčania nevzdávali a naďalej produkovali výbornú hru. Zlom nastal v 65. min, keď najlepší hráč na ihrisku Melicherčík takmer nemožnú loptu od rohovej vlajky odcentroval pred šestnástku, kde Lacko trafil nohy brankára a odrazenú loptu umiestnil do brány hlavou Plančo. Domáci sa snažili vynútiť si tlak nakopávanými loptami, čo však výborne hrajúca obrana Dolného Kubína likvidovala. Najkrajšia akcia zápasu sa zrodila v 80. min. Na pravej strane sa uvoľnil Melicherčík, v šestnástke sa zbavil ďalších dvoch protihráčov, prihral Callovi, ktorý zvýšil na konečných 0:3. Jozef Dávid

Bánová – Námestovo 2:0 (1:0)

ŽK: Michaliga, A. Vrábeľ, A. Stašiniak

Zostava: Adamčík, Siman, A. Stašiniak, Čaprnda, Uhliarik, Habľák, Trnka, Godiš (61. E. Stašiniak), A. Vrábeľ (82. M. Vrábeľ), P. Vrábeľ, Michaliga

Námestovčania odohrali bojovné stretnutie, ale kvalitatívne zaostali za predchádzajúcimi výkonmi. Hlavne zadné a stredné rady neboli ešte v ideálnej zostave. V 8. min pohrozili domáci, keď voľný hráč v pokutovom území len trafil pravú žrď Adamčíkovej brány. V 28. min sa opakovala situácia po úvodnom výkope. Aj tento raz hlavičku Simana brankár dokázal v pohode pokryť. V 35. min Michaliga opäť prenikol do pokutového územia, prihral Petrovi Vrábľovi a ten z bezprostednej blízkosti prestrelil domácu bránu. V 43. min po nedôslednom vyvedení lopty a biliardovej akcii sa lopta dostala až do brány Námestova. Po zmene strán sa opäť hral futbal veľmi slabej úrovne, pretože prihrávky boli nepresné a obrany nepracovali na plné obrátky. Bánová dosiahla svoj druhý úspech v 65. min z pokutového kopu. Dušan Krnáč

Ostatné výsledky: Stráňavy - Trebostovo 1:0 (0:0), Valča - Diviaky 1:2 (0:1), Liptovský Hrádok - Lisková 1:0 (0:0)

Dúbrava – Zuberec 3:0 (2:0)

Zostava: Tunák, Šišila, Pavčo, Chovančák, Fandák, M. Filek, Bažík, Milan Šiška, Paríža, Dedinský, P. Bažík, striedali: Sojčák, Šimičák

Zuberčania začali na veľmi horúcej pôde v Dúbrave celkom dobre. Ako z jasného neba však prišla 3. min a po rohu išli domáci do vedenia. V 5. min hostia po rýchlom útoku mohli vyrovnať, ale strela Pavču nenašla správny cieľ. Následne Dúbrava zatlačila súpera na svoju vlastnú polovičku a vo svojom úsilí pokračovala. Obrana Zuberca odvracala jej lavínové útoky ťažkopádne. Skóre sa mohlo zmeniť v 30. min, keď priamy kop Pavla Bažíka brankár zázračne vyrazil. Po rýchlom protiútoku v 40. min a strieľanom centri sa však z gólového úspechu opäť tešia domáci. V 2. polčase predvádzali Zuberčania už úplne inú hru a boli domácim viac ako vyrovnaným súperom. Gólové šance však nevyužili a prišiel nečakaný trest. V 90. min po centri a vyrazení lopty brankárom Tunákom do prázdnej brány domáci úspešne zvýšili na 3:0. Zuberčania síce prehrali, ale za predvedenú hru v druhom polčase si takú krutú prehru nezaslúžili.

Milan Šiška

Podbiel –Dražkovce 2:0 (1:0)

Góly: Kaplánek, Šeling.

ŽK: Franko, Mišek, Schelling - Murček

Zostava: Novák, Franko, Schelling, Batuna, Kulošťák (79. Baláž), Kubolek, Mišek, Kubášek, Kaplánek, Šeling (89. Drbiak), Zrnčík

Stretnutie sa začalo rýchlym gólom Podbiela. Už v 3. min sa po prízemnom centri ocitla lopta pri Kaplánkovi, ktorý ju pohodlne zasunul do prázdnej brány. V ďalšom priebehu si Podbielčania vypracovali viacero šancí. Osamotený Šeling mohol dať minimálne tri góly. Mieril však buď do brankára alebo vedľa brány. V poli bola hra vcelku vyrovnaná, Dražkovce sa však nedostávali do šancí a Nováka ohrozili len raz strelou z diaľky. Druhý polčas sa začal veľkým náporom Podbiela, ale Šeling pokračoval v zahadzovaní šancí. V 54. min najprv nastrelil žrď, ale z nasledujúcej akcie už premenil výbornú prihrávku Kubáška. Naďalej mali domáci prevahu aj príležitosti, ale stav sa už nezmenil. V závere ešte vynikol brankár Novák, ktorý reflexívne vyrazil hlavičku z bezprostrednej blízkosti. Oproti minulému roku, keď Dražkovce prehrali v Podbieli 7:1, ukázali hostia výrazný pokrok. Podbielčania však hrajú v tejto sezóne tiež omnoho lepšie, len škoda problémov so zakončovaním. Pavol A. Dubovský

Oravská Jasenica – Vrútky

1:2 (1:2)

Gól: Ľ. Čiernik

Zostava: M. Žofaj, B. Brontvaj, V. Madleňák, J. Skočík, P. Čiernik, M. Laštík, J. Feranec. R. Hvolka, M. Žofaj, Ľ. Čiernik, P. Škombár, striedali: Pavol Čiernik, J. Lucký, A. Kurťák

Vrútky sa ujali vedenia už v 5. min, keď po rohovom kope Ondrík na dvakrát prekonáva brankára Žofaja. Domáci v 10. min vyrovnávajú takisto po rohovom kope, z ktorého loptu za chrbát súperovho brankára posiela Ľubomír Čiernik. Ďalšie veľké šance mal opäť Ľubomír Čiernik, ale ostali nevyužité. V 42. min sa Vrútky ujímajú vedenia1:2, keď potrestali hrubú chybu v strede ihriska a Ruttkaj samostatný únik zakončuje nechytateľnou strelou. Do 2. polčasu nastúpili hráči z Oravskej Jasenice s jasným úmyslom zvrátiť stav zápasu, vytvorili si však len platonický tlak, z ktorého sa im gól streliť nepodarilo. Gólové šance mali najmä Ľubomír Čiernik a Peter Čiernik. Týmto zápasom si Oravská Jasenica zaknihovala už štvrtú prehru za sebou a začína sa nebezpečne približovať ku dnu tabuľky. Roman Polák

Ostatné výsledky: Jamník - Sv. Kríž 0:1, Turčianska Štiavnička - Černová 5:0 (3:0), Závažná Poruba - Palúdzka 3:2 (1:1), Turany - Martin B 4:4 (2:4)