Historické víťazstvo Žaškova v Oravskej Porube

ORAVSKÁ FUTBALOVÁ SÚŤAŽ - I. TRIEDA

Uplynulú nedeľu zaznamenali futbalisti Žaškova prvú výhru v histórii na ihrisku Oravskej Poruby, kde doposiaľ dokázali len remizovať. Z hosťujúcich celkov ešte víťazstvo zaznamenalo Oravské Veselé a hneď sa prebojovalo do čela tabuľky. Dovtedy vedúca Veličná totiž prekvapujúco podľahla v Kraľovanoch a predbehla ju aj Párnica. Na dno tabuľky sa prepadla Krivá, ktorá na vlastnom trávniku prehrala s Oravským Podzámkom a na konte stále nemá víťazstvo.

ŽK: Gallo, Puvák, R. Kraľovanský

Zostava domácich: J. Had, Šimo, B. Kraľovanský, Puvák, Gallo, M. Had, Marcinek, Trstenský, J. Eliáš, R. Kraľovanský, Balog, striedali: Kurčina, M. Eliáš, M. Kraľovanský

Zostava hostí: Smolka, Paprčka, Otruba, Janík, P. Sučák, Bajdich, Vicáň, Furinda, Janík, R. Sučák, Ferenčík, striedali: Svedský, Rypák

Od úvodných minút Veličná potvrdzovala rolu favorita a súpera pritlačila na svoju polovicu. V celom 1. polčase mali hostia prevahu, z ktorej však vyťažili len strelenie troch tyčí. Kraľovany sa spamätali až tesne pred prestávkou, keď Branislav Kraľovanský strelou z 30 m trafil tyč. Po zmene strán Kraľovany spresnili hru, zrýchlili a zápas už bol vyrovnanejší. Šance pribúdali na obidvoch stranách, úspešne však skončila až akcia v 76. min. Kolmú prihrávku pred šestnástku spracoval Eliáš, nahral nabiehajúcemu Miroslavovi Hadovi, ktorý nekompromisne z pravej strany upravil na 1:0. Po góle nabrala hra ešte rýchlejší spád, gólové príležitosti sa striedali na obidvoch stranách, ale skóre sa už nemenilo. František Tatár

Oravská Poruba – Žaškov 1:2

(0:1)

Góly: Milan Dudáš (11 m) – Pobeha, Pavlovčík

ŽK: Dudáš, Turčina

Zostava domácich: Kováč, Čipčala, Jurik, Šimon, Hrúzik, Vrána, P. Dudáš, M. Dudáš, Hucko, Milan Dudáš, Mikušiak

Zostava hostí: Drígeľ, I. Hanko, Ľ. Hanko, A. Hanko, Bajči, Karcol, Turčina, Gejdoš, Kubačka, Pavlovčík, Pobeha, striedal: Surový

Domáci začali s veľkou chuťou, ale z územnej prevahy si vážnejšiu šancu nevypracovali. Od 20. min sa hra vyrovnala a odvíjala sa len v strede ihriska. V 35. min po nevinnej akcii dvoch obrancov Oravskej Poruby prehlavičkoval Miroslav Pobeha a prehodil aj zle postaveného brankára. Domáci sa z tohto gólu ťažko spamätávali, vážnejšiu šancu si do prestávky nevypracovali a tak Žaškovčania zaslúžene viedli. Do 2. polčasu nastúpili domáci s odhodlaním vyrovnať a pritlačili súpera pred bránu. Podarilo sa im to až po troch gólových šanciach z pokutového kopu, ktorý v 57. min s prehľadom premenil Milan Dudáš. Domáci po vyrovnaní ožili, vytvorili si dve tutovky, ktoré však hosťujúci brankár Drígeľ s prehľadom zneškodnil. Potvrdilo sa známe nedáš – dostaneš. V 78. min hostia zahrali rýchly protiútok po osi Gejdoš, Pavlovčík, ktorý sa v šestnástke zbavil dvoch obrancov a nechytateľnou strelou pod brvno stanovil konečný výsledok zápasu. Vladimír Sopúch

Leštiny – Vavrečka 2:1 (2:0)

Góly: Michna, Melicherčík - Holmík

ŽK: Halák, Janotík

Zostava domácich: Škrabák, Koval, Janotík, Mamrák, Čajka, Halák, Krakovský, Zlejší, Melicherčík, Púplava, Michna

Zostava hostí: Zemančík, Verníček, Hrkeľ, Šeliga, Holmík, Hoľma, Petrek, Brčák, Kasan, Čiernik, Žuffa

Úvod stretnutia sa vydaril Leštinám, keď Halák potiahol loptu stredom ihriska, nacentroval ju do šestnástky a Michna s prehľadom skóroval. V 13. min kopali domáci dva rohové kopy. Najskôr po hlavičke Michnu brankár loptu len s námahou vytlačil a z druhého rohu Zlejší len tesne minul bránu. Následne Púplava poslal loptu do šestnástky a nikým nekrytý Melicherčík skóroval na 2:0. V 20. min sa Krakovský ocitol sám pred brankárom, ale nedal. Potom ožili aj Vavrečania, ale všetky šance i prieniky s prehľadom vyriešil brankár Škrabák. V 44. min Michna obišiel všetkých hráčov, no sám pred brankárom zaváhal. Druhý polčas začali obidve mužstvá aktívne. V 55. min Vavrečka kopala rohový kop, po ktorom Holmík znížil na 2:1. Od tejto chvíle zobrali hostia hru do svojich rúk, vyrovnať sa im však nepodarilo. Najväčšiu šancu však mali Leštiny, keď v 85. min Púplava, osamotený pred brankárom, zaváhal. V Leštinách sa hral zápas dvoch rozdielnych polčasov, prvý patril domácim, druhý Vavrečke. Rastislav Ťapaják

Breza - Dlhá 1:1 (0:0)

Góly: Hládek - Matis

ŽK: M. Betík, Mäsiar – Kurčinka, Hucík

Zostava domácich: S. Kormaňák, M. Betík, Mäsiar, M. Kormaňák, Janík, Nodžák, Večerek, J. Betík, Sitárik, Pepucha, Hládek

Zostava hostí: Jančo, Kurčinka, Capuliak, Spišiak, Murín, Hucík, Kukla, Haviar, Matis, Bleskáň, Pánik

Od začiatku zápasu sa útoky striedali na obidvoch stranách. Futbalovejší však boli hostia a v 20. min Pánik mieril tesne nad bránu. Nebezpečným protiútokom sa Breza prezentovala v 24. min, ten sa však končí len rohovým kopom a po jeho rozohraní hlavičkuje Pepucha do brvna. V 28. min vážne ohrozil bránu Brezy Haviar, jeho tečovaná strela však tesne minula pravú tyč. Domáci brankár zachránil svoje mužstvo pred gólom v 36. min, keď akciu Haviara zneškodnil včasným vybehnutím. Druhý polčas začal podobne ako úvod zápasu, útoky oboch mužstiev boli však príliš komplikované. V 63. min striedajúci Karol Kormaňák výborne rozohral rohový kop, z ktorého Hládek otvára skóre. Po peknej spolupráci zálohy Dlhej v 73. min strieľa Haviar po prihrávke Matisa vyrovnávajúci gól. V 79. min po peknej prihrávke Petra Sitárika Hládekovú strelu brankár Jančo likviduje. Rudolf Hládek

Krivá - Oravský Podzámok

0:3 (0:1)

Góly: T. Červeň, Maslo, Martinusík

ŽK: Štelina, Pazúrik, Holub - Jančo

ČK: Pazúrik

Zostava domácich: Šeliga, M. Kormančík, Tokár, J. Džubek, B. Kormančík, Konfala, Pavelek, Pazúrik, Obtulovič, Holub, Zaťko

Zostava hostí: Serdel, Holubčík, Jurovčík, Chomistek, Juriga, Hárezník, Chromek, Maslo, Martinusík, T. Červeň, Požár

Divákov: 80

V sobotu predohrávané stretnutie prinieslo súboj dvoch odlišných polčasov. V prvom dominovali na hracej ploche domáci, v druhom dejstve udávali tempo hry futbalisti Oravského Podzámku. I keď mala Krivá niekoľko príležitosti, sieť súpera nerozvlnila. Prvý gól prišiel v 43. min, keď hosťujúci Tibor Červeň obišiel všetkých súperových hráčov, položil si aj brankára a otvoril skóre. Gól do šatne bol pre domácich tvrdým úderom. V 2. polčase sa im hra úplne nedarila a už v 50. min inkasovali z kopačky Masla druhý gól, ktorý padol po rohovom kope. Krivá následne vrhla všetky sily do útoku, úplne ju však zaskočilo vylúčenie Pazúrika. Hru ovládol Oravský Podzámok a svoje víťazstvo ešte prikrášlil tretím gólom Martinusíka, ktorý svoju individuálnu akciu v 73. min zakončil netradične strelou špičkou. (jv)

Rabča - Oravské Veselé 0:1 (0:1)

Gól: M. Kriš

ŽK: Skutka – M. Kriš

Zostava domácich: Košút, Skutka, Porvich, Brezoňák, Harbut, Jagnešák, Kutlák, Kozák, Domin, Sivka, Révaj

Zostava hostí: Beňadik, Švába, D. Madleňák, Resutík, F. Majdiak, M. Majdiak, M. Madleňák, Rieger, Maroš Madleňák, Čajka, Kriš, striedali: Feranec, Kromka, Sameliak

Mužstvu Rabče v tomto zápase chýbalo až šesť hráčov základnej zostavy a to sa napokon ukázalo byť ako rozhodujúce. Oravské Veselé malo neustále navrch, na ihrisku dominovalo a svoj tlak zúročilo v 25. min Martinom Krišom, ktorý hlavou po centri z ľavej strany a po zaváhaní obrany prekonal brankára Rabče. Aj do prestávky mali hru v rukách naďalej hosťujúci hráči. V 2. polčase sa domáci síce snažili o skorigovanie výsledku, ale vypracovali si len náznaky šancí. Rovnako úspešní neboli ani futbalisti Oravského Veselého a stav stretnutia sa už nezmenil. Jozef Havlíček

Párnica – Lokca 2:0 (1:0)

Góly: Paška, Kalina

ŽK: Vaňko, Adamec, Trnovský – Jucha, Vjatrák, Rabčan, Oščadnický

ČK: Trnovský

Zostava domácich: Smoleň, Lach, Kyška, Adamec (Laura), Trnovský, Kováč (Kubek), Jurámik, Vaňko (Badin), Slosarčík, Kalina, Paška,

Zostava hostí: Kršák, Špalek, Zátek, Jadroň, Vjatrák, Kadavý, Rabča, Jucha, Kormaňák, Oščadnický, J. Vajdiar, Kramarčík

Zápas staronového nováčika piatej ligy a mimoriadne úspešných domácich sľuboval kvalitný futbal. Babie leto so studeným vetrom a pomerne kvalitný terén mali napomôcť k príjemne strávenej nedeli. Úvod zápasu sa vyznačoval opatrnou hrou medzi pokutovým územím. Obojstranná nervozita narušila domácich, u ktorých absentovalo zakončenie. Prvý vzrušujúci moment prišiel až v 25. min, keď falšovaný priamy kop Adamca vytisol Kršák na roh. Typický priamy kop Kalinu v 30. min vyrazil Kršák a následne zlikvidoval aj tutovú dorážku Pašku. Záver 1. polčasu bol hektický. Veď v 43. min putovala lopta po osi Kalina, Puvák, Paška a posledne menovaný povedľa vybiehajúceho Kršáka otvoril skóre stretnutia. V poslednej minúte parádny priamy kop Záteka z 35 m skončil na brvne nereagujúceho Smoleňa. Prvý polčas svojou kvalitou sklamal. Minimum vzruchu v pokutovom území bolo slabým vysvedčením ašpirantov na postup. Domáci boli aktívnejší, Lokčania zase bezzubí. Druhý polčas sa začal logicky zvýšenou aktivitou Lokce, ktorá si však nevytvorila žiadnu gólovú príležitosť. Hráči boli mimoriadne nervózni, pribúdali napomínania žltou kartou. Párničania sa „vyznamenali„ v 66. min, keď komplikované zahratie rohového kopu riešil Trnovský stiahnutím záchrannej brzdy, za čo putoval pod sprchy. Hostia vycítili svoju šancu, prekvapujúco však udreli Párničania. Tečovaný priamy kop Kalinu vypadol brankárovi hostí za bránkovú čiaru. Lokčania mohli zdramatizovať stretnutie v 75. min, ale roh Kormaňáka usmernil tesne vedľa Kadavý. Záver zápasu priniesol tlak hostí, tí sa však nevedeli presadiť v pokutovom území a nevypracovali si ani žiadnu šancu. Keď v 90. min nepriamy kop Záteka skončil v ochrannej sieti, bolo dobojované. Zápas priniesol len priemerný futbal, s množstvom nervóznych súbojov. Domáci boli aktívnejší, vypracovali si viac príležitostí a zaslúžene zvíťazili. Ján Hricko