Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Okolo Oravskej priehrady suverénne triumfoval Matanin

CESTNÝ BEH

Tvrdošín - Premiérový ročník bežeckých pretekov Okolo Oravskej priehrady mal niekoľko hviezd a jedného veľkého favorita. Bol ním bronzový medailista z majstrovstiev sveta v behu do vrchu v roku 2002 a držiteľ traťového rekordu na najprestížnejších pretekoch na Slovensku Beh Devínom Marcel Matanin. Ozdobou tvrdošínskeho podujatia bol aj tohtoročný majster Európy v behu medzi veteránmi Zigmund Lyžnicky z Poľska a majsterka sveta v behu na 100 km Anna Balošáková.

O úvodné bežecké súboje sa však postarali najmenšie deti. Súťažilo sa napokon až v jedenástich vekových kategóriách a najsledovanejšími boli, pochopiteľne, dospelí bežci. V hlavnom preteku nakoniec najväčší favorit naplno potvrdil svoje kvality. Marcel Matanin sa hneď od štartu postavil do čela a už v prvom kopci ešte v Tvrdošíne unikol spolu s Poliakom Jánom Wydrom. Jemu tiež utiekol už pri odbočke na Ústie nad priehradou a dve tretiny 18 km dlhej trate absolvoval úplne sám. Zvíťazil tak suverénnym spôsobom a v cieli mal pred druhým poľským reprezentantom viac ako minútový náskok.

Pre najlepších troch pretekárov v každej kategórii čakali okrem hodnotných darčekov aj finančné odmeny. Organizátori pretekov okolo Oravskej priehrady ocenili aj najlepšieho Oravca, ktorým bol Peter Mikula pochádzajúci z Oravského Veselého a najstaršieho účastníka 70-ročného Jaroslava Garmana z českého Havířova.

Výsledky:

Dievčatá do 6 rokov: 1. D. Vajduliaková (Tvrdošín), 2. K. Pápežová (Tvrdošín), 3. V. Jurčiová (Tvrdošín)

Chlapci 6 - 8 r.: 1. D. Vajduliak (Tvrdošín), 2. J. Smolár (Námestovo), 3. B. Čičman (Tvrdošín)

Dievčatá 9 - 10 r.: 1. L. Maeszárošová (Nižná), 2. J. Plevová (Nižná), 3. M. Pápežová (Tvrdošín)

Chlapci 9 - 10 r.: 1. P. Huraj (Tvrdošín), 2. T. Vajduliak (Tvrdošín), 3. M. Litvák (Nižná)

Dievčatá 11 - 12 r.: 1. A. Knižacká (Nižná), 2. R. Nákačková (Nižná), 3. M. Špidusová (Tvrdošín)

Chlapci 11 - 12 r.: 1. R. Čierny (Nižná), 2. P. Kormančík (Tvrdošín), 3. Š. Franček (Tvrdošín)

Dievčatá 13 - 14 r.: 1. A. Kavická (Tvrdošín), 2. L. Paniaková (Tvrdošín), 3. G. Gloneková (Tvrdošín)

Chlapci 13 - 14 r.: 1. J. Petrovič (Nižná), 2. M. Mariáš (Nižná), 3. M. Špišiak (Tvrdošín)

Dorastenky: 1. A. Baločáková (S. Bystrica)

Dorastenci: 1. P. Kita (Poľsko), 2. R. Ballek (Tvrdošín), 3. M. Ballek (Tvrdošín)

Muži 18 - 39 r.: 1. M. Matanin (Košice) - 1:00:32, 2. J. Wydra (Poľsko) - 1:01:41, 3. P. Mikula (Žilna) - 1:02:51

Muži 40 - 49 r.: 1. P. Faško (Podbrezová) - 1:03:00, 2. M. Haninec (Podbrezová) - 1:05:33, 3. V. Balošák (Čadca) - 1:07:36

Muži 50 - 59 r.: 1. Z. Lyžnicky (Poľsko) - 1:06:09, 2. A. Šuška (Čadca) - 1:14:32, 3. J. Lukačka (Handlová) - 1:18:30

Muži nad 60 r.: 1. D. Paško (Poprad) - 1:31:45, 2. J. Gaman (Havířov) - 1:34:44

Ženy: 1. A. Balošáková (Čadca) - 1:16:23, 2. S. Smoleň (Poľsko)

- 1:20:15, 3. L. Pastýrová (Trstená) - 1:26:12