Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Po deviatich rokoch na čele I. triedy Párnica

ORAVSKÁ FUTBALOVÁ SÚŤAŽ - I. TRIEDA

Deviate kolo najvyššej oravskej súťaže prinieslo šláger jesene, keď v tabuľke druhá Párnica privítala vedúce Oravské Veselé. Párnica výhodu domáceho prostredia využila a po dlhých deviatich rokoch sa vrátila na čelo tabuľky I. triedy. Z hosťujúcich mužstiev si uplynulú nedeľu víťazstvo vybojovala len Veličná nad poslednou Krivou. Zrodili sa až tri remízy, z toho dve bezgólové a celkovo bolo kolo chudobné na góly – padlo ich len 12. I keď si Oravská Poruba pripísala ešte druhú výhru a v tabuľke poskočila na 11. miesto, trénerske pôsobenie Bohuslava Bugana sa tu skončilo.

ŽK: Paška – Beňadikt, Švába

Zostava domácich: Smoleň, Lach, Adamec, Kubačka, Jurámik, Krška, Slosarčík (Vaňko), Kalina, Paška (Badin),

Zostava hostí: Beňadik, Švába, D. Madleňák, F. Majdiak, Kriš, Resutík, M. Madleňák, Rieger (Stopka), M. Majdiak, M. Madleňák, P. Rieger

V Párnici sa po dlhom čase hral zápas jesene. Krásne jesenné počasie a neveľká divácka návšteva vytvorila ideálnu kulisu tohto zápasu. Po úvodnej nervozite prišli aj prvé šance na oboch stranách. Medzi tie prvé patrila akcia Adamca, ktorý sa v 19. min po narážačke so spoluhráčom uvoľnil a prvýkrát preveril kvality Beňadika. Hra sa o poznanie zrýchlila, domáci začali preberať iniciatívu. Skóre sa menilo v 35. min, keď dravá akcia do šestnástky skončila faulom na Adamca. Ten nedal brankárovi žiadnu šancu, bezpečne pokutový kop premieňa a zapisuje si prvý gól v novom drese. Párničania mohli odísť do šatní aj s 2-gólovým vedením, ale v 42. min po vysunutí Kubačku a jeho následnej prihrávke, Paška z dvoch krokov dáva brankárovi iba malú domov. Oravské Veselé v 1. polčase ani raz neohrozilo domácu svätyňu a nepotvrdilo pozíciu lídra tabuľky I. triedy. Po zmene strán aktivita hostí začala naberať na obrátkach. Vyrovnanie mohlo prísť už v 65. min, keď sa okolo domácich obrancov expresnou rýchlosťou prehnal Jozef Rieger, prihráva Krišovi, ale ten tutovku zahadzuje. Párnica si v 79. min mohla poistiť víťazstvo akciou Adamca, ktorý našiel Kováča, ale ten odmietol byť hrdinom stretnutia. Hra vrcholila v posledných minútach, keď sa útoky striedali na jednej i na druhej strane. Do kolien mohli ísť Párničania v 84. min, keď Peter Rieger a Resutík rozobrali domácich ako domček z karát, úspech však nepriniesli. Achylovou pätou celého stretnutia bolo množstvo nevyužitých príležitostí, ktoré by mali lídri súťaži premieňať. Mužom celého zápasu bol Adamec, svojím výkonom vysoko vyčnieval nad ostatnými a zariadil víťazstvo domácich. Párnica sa takto po 9 rokoch usadila na čele tabuľky I. triedy. Ján Hricko

Kraľovany – Žaškov 0:0

ŽK: M. Had, Kiša, B. Kraľovanský - Turčina

Zostava domácich: J. Had, Šimo, B. Kraľovanský, Puvák, Gallo, M. Had, Marcinek, Trstenský, Eliáš, R. Kraľovanský, Kiša, striedali: M. Kraľovanský, Palo

Zostava hostí: Buzák, I. Hanko, Ľ. Hanko, A. Hanko, Bajči, Bakoš, Turčina, Karcol, Kubačka, Palovčík, Pobeha, striedali: Strapec, Surovčík

Divákov: 300

Úvod tradičného derby zápasu sa odohrával medzi šestnástkami oboch kolektívov. Prvá a zároveň posledná obrovská príležitosť 1. polčasu prišla až v 36. min, keď sa sám na hranici šestnástky hostí ocitol Kiša. Jeho polostrelu však žaškovský obranca s prehľadom tečoval na roh. Táto šanca akoby predznamenala vývoj celého stretnutia. Aktivita domácich v strede poľa už od začiatku 2. polčasu sľubovala zaujímavý pohľad pre každého diváka, ktorý našiel cestu na ihrisko v Kraľovanoch. Diváci však odchádzali sklamaní. Séria neúspešných rohových a priamych kopov na jednej aj na druhej strane nepriniesla ani jednému z nich úspech v podobe víťazstva. Obidve mužstvá si teda zmierlivo odniesli po jednom bode. František Tatár

Oravský Podzámok –

Lokca 2:0 (0:0)

Góly: Martinusík, Chomistek (11 m)

ŽK: Červeň – Vjatrák, Jadroň

Zostava domácich: Serdel, Holubčík, Jurovčík, Chomistek, Juriga, Martinusík, Chromek, Maslo, A. Červeň, T. Červeň, M. Horník,

Zostava hostí: Kršák, D. Vajdiar, Vjatrák, Jadroň, J. Vajdiar, I. Vajdiar, Michalčík, Jucha, Kormaňák, Oščadnický, Kramarčík

Po dvoch víťazných zápasoch vonku nastúpili domáci s odhodlaním potvrdiť svoje kvality aj pred vlastným publikom. Technickou a kombinačnou hrou už od začiatku stretnutia lákali domáci Lokčanov a bolo len otázkou času, kedy strelia prvý gól. Hra hosťujúcich hráčov pôsobila ospalým dojmom. V 35. min po pravom krídle unikol Tibor Červeň a nechytateľnou strelou otvoril gólový účet stretnutia. Gól však za údajnú hru rukou rozhodca neuznal a skóre ostalo 0:0. Druhý polčas začal náporom Oravského Podzámku. Hráči Lokce boli preto nútení zasahovať neférovými zákrokmi. V 50. min sa cez hosťujúcu obranu preštrikoval Milan Horňák, po faule na neho arbiter ponechal výhodu a skóre otvára Jozef Martinusík. O 15 min neskôr to bol ďalší faul a výhodu pokutového kopu s prehľadom využíva Martin Chomistek. Aktivita domácich do konca zápasu už nepriniesla nič výnimočné a stav sa do konca zápasu nezmenil.

Jozef Holubčík

Breza – Vavrečka 0:0

ŽK: Holub, Hrkeľ, Žuffa, Šeliga

Zostava domácich: S. Kormaňák, Betík, Mäsiar, Janík, M. Kormaňák, Nodžák, Večerek, J. Betík, Sitárik, Hládek, Pepucha

Zostava hostí: Pjentek, Holub, Hrkeľ, Šeliga, Holmík, Hoľma, Hurák, Brčák, Verníček, J. Pjentek, Žuffa

Ako prvý bránu ohrozili domáci v 4. min, kedy prudko z 18 m vystrelil Miloš Kormaňák. O dve min neskôr si to zopakoval, ale brankára Pjenteka opäť neprekvapil. Domáci gólman Stanislav Kormaňák sa vyznamenal v 18. min, kedy vyrazil nebezpečnú strelu Hoľmu. Hneď z protiútoku mohla Breza skórovať po neistom zákroku brankára Pjenteka, loptu však nemal kto dopraviť do hosťujúcej siete. Otvoriť skóre mohli v 37. min domáci, výbornú strelu Miloša Kormáňaka pod brvno však Pjentek zázračne vyrazil. Druhý polčas začali lepšie hostia a nebezpečný útok Verníčka zrazil Nodžák na roh. Od 50. min sa Breza nasťahovala na polovicu súpera, ale všetky jej akcie končili na gólmanovi hostí. Potom sa hra vyrovnala a obidve mužstvá sa snažili vsietiť vytúžený gól. Blízko k nemu bola Vavrečka v 63. min, avšak strela Žuffu tesne míňa pravú tyč Kormáňakovej brány. Záver sa odohrával už len medzi šestnástkami a zápas sa tak skončil spravodlivou remízou. Rudolf Hládek

Krivá – Veličná 1:3 (0:1)

Góly: J. Džubek – P. Sučák, Furinda , Hajdúch

ŽK: Konfala, J. Holub, M. Kormančík, M. Holub, Tokár – Rypák, Furinda

Zostava domácich: Hontek, M. Kormančík, Tokár, J. Džubek, B. Kormančík, P. Pazúrik, Konfala, J. Holub. Pavelek, M. Holub, Obtulovič, striedali: Zaťko, Sakmár, R. Tokár

Zostava hostí: Smolka, Paprčka, Bajdich, Greguška, P. Sučák, Furinda, Vicen, Rypák, Janík, R. Sučák, Ferenčík, striedali. Juhás, Hajdúch

Divákov: 120

Úvodné dejstvo hry patrilo technickejším hosťom, ktorí svoju prevahu zúročili v 35. min. Rohový kop zahrávala Veličná a odrazenú loptu dopravil do siete Furinda. Hneď po zmene strán sa domácim podarilo vyrovnať Džubekom, ktorý po chybe brankára dorazil loptu do prázdnej brány. V 65. min mohli hostia vyhrávať, ale Janíkovú penaltu Flontek chytil. Vzápätí mohla skórovať aj Krivá, Sakmárova strela z hranice šestnástky sa však neujala. Zmenu skóre priniesol rohový kop Veličnej v 70. min, domácu sieť rozvlnil hlavičkou Hajdúch. Na konečných 1:3 upravil v 80. min Pavol Sučák, ktorý z priameho kopu trafil nechytateľne šibenicu. (jv)

Oravská Poruba – Leštiny

2:1 (1:1)

Góly: Turňa 2 - Krakovský

Zostava domácich: Kováč, Čipčala, Jurík, Šimon, Vrána, P. Dudáš, M. Dudáš, Turňa, Hucko, striedali: M. Hucko, M. Dudáš

Zostava hostí: Škrabák, Koval, Janotík, Mamrák, Čajka, Halák, Krakovský, Zlejší, Melicherčík, Púplava, Michna

Už po 120 sekundách zápasu otvára skóre strelou po zemi domáci Turňa, ktorý využil chybu po malej domov na brankára Škrabáka. Aktivita dobre hrajúceho Čipčalu vyvrcholila po ideálnom centri do „bieleho vápna„ odkiaľ technickou strelou mieri do brvna P. Huťka. Dorážanú loptu zázračne chytá gólman Leštín. Hosťujúci hráči sa dostali k slovu až v 32. min, keď si po rohovom kope ideálne nabehol Krakovský a nechytateľnou hlavičkou vyrovnáva na 1:1. Takticky vyspelá hra od začiatku 2. polčasu priniesla na oboch stranách niekoľko brejkových situácií, z ktorých však ani jedna strana nič nevyužila. Posledná 10-minútovka priniesla niekoľko zaujímavých príležitostí Oravskej Poruby. Po rohovom kope v 80. min Krakovský opečiatkoval brvno a z následnej skrumáže domáci nič nevymysleli. Vykúpenie prišlo minútu pred koncom zápasu, keď po hlavičke Šimona hosťujúci brankár vyráža loptu pred voľného Turňu, pre ktorého už nebol žiaden problém umiestniť loptu do prázdnej brány. Aj tento zápas opäť potvrdil známe pravidlo nedáš - dostaneš, z čoho boli sklamaní najmä hráči Leštín. Na záver odkaz pre trénera Bohuslava Bugana, s ktorým Oravská Poruba po zápase ukončila spoluprácu. V mene celého výbor i osobne mu ďakujem a prajeme mu veľa šťastia v osobnom i pracovnom živote. Vladimír Sopúch

Rabča – Dlhá 1:1 (0:0)

Góly: Skutka - Hucík

ŽK: Brezoňák - Murín

Zostava domácich: Košút, Porvich, Brezoňák, Kutlák, Krivačka, Kozák, Skutka, Skurcoňák, Gužík, Sivka, Harbut, S. Brandýs, Herut, Bublák

Zostava hostí: Kukla, Kurčinka, Bleskáň, Spišiak, Murín, Hucík, Kuva, Haviar, Matis, Bracho, Pánik, S. Capuliak, Osadský

Na stretnutie nastúpili domáci s veľkým odhodlaním prelomiť smolu a konečne získať 3 body. V prvom polčase sa im však hra nedarila. Naopak, futbalovejším dojmom pôsobila Dlhá. Najväčšiu šancu Rabče mal v 20. min Skutka, ale z 3 krokov bránu prestrelil. Podobne skončila jeho akcia aj o 5 min neskôr, kedy jeho pokus hosťujúci hráč vyhlavičkoval z bránkovej čiary. 2. polčas sa začal náporom Rabče, čoho výsledkom bol gól v 60. min, ktorý strelil Kozák z 30 m, smer lopty však ešte zmenil hosťujúci obranca a silu dodal aj vietor. Domáci naďalej do súpera búšili až do 88. min, kedy z rýchleho brejku Hucík vyrovnal. Jozef Havlíček