Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Jesenným kráľom I. triedy napokon Párnica

ORAVSKÁ FUTBALOVÁ SÚŤAŽ - I. TRIEDA

Záverečným kolom sa uplynulú nedeľu malo rozhodnúť, kto sa stane jesenným kráľom súťaže. O tento titul bojovali až tri celky, najväčšie šance však mala Párnica. Úlohu napokon zvládla a v tabuľke zimuje na vedúcej priečke. Hneď v závese je však Veličná, ktorá si v stretnutí kola poradila s dovtedy vedúcim Oravským Veselým. Najvyššie víťazstvo kola sa zrodilo v Oravskom Podzámku, kde Dlhú vôbec nešetrili a z hosťujúcich mužstiev si po tri body odniesli len Vavrečka a zlepšujúca sa Oravská Poruba.

ŽK: Furinda, Serdel, Paprčka

Zostava domácich: Smolka, Paprčka, Otruba, Janík, Greguška, Bajdich, Serdel, P. Sučák, Furinda, Vicáň, Németh, striedali. Hajdúch, Juhás

Zostava hostí: Beňadik, Švába, D. Madleňák, Feranec, Majdiak, Kriš, M. Madleňák, J. Rieger, P. Rieger, M. Madleňák, Čajka

Divákov: 270

Ako prvý pohrozil už v 3. min Janík, strieľal však tesne vedľa. Pohotovo a presne mieril v 12. min Furinda, ale jeho pokus brankár hostí zneškodnil. Sučákova hlavička v 14. min išla ponad bránu a Oravské Veselé pohrozilo až v 23. min Čajkom, ktorý z priameho kopu tesne minul bránu. V 30. min nebezpečne hlavičkoval Pavol Sučák, ale brankár hostí loptu chytil reflexívne na bránkovej čiare. Rozhodujúci moment zápasu prišiel v 44. min, keď si na dobre kopnutý trestný kop Németha nabehol Janík a hlavou dostal Veličnú do vedenia. Druhý polčas začalo lepšie Oravské Veselé a hralo s domácimi vyrovnanú partiu. Prvá šanca sa však naskytla Furindovi, ale z uhla brankára hostí neprekonal. Vzápätí takmer prekvapil tohto brankára Németh. Oravské Veselé malo možnosť v 70. min, ale jeho hráči v šestnástke sa zle orientovali. V 75. min hostia vystrelili z 30 m prudko, no ponad Smolkovu bránu. Najväčšia šanca druhého dejstva prišla v 80. min, keď strelu Pavla Sučáka vyrazil brankár reflexívne nohou. Domáci boli v 1. polčase jasne lepší, Oravské Veselé sa po zmene strán snažilo kontrovať, ale Veličná dokázala taktickou hrou víťazstvo udržať. Jozef Blaško

Párnica - Breza 1:0 (0:0)

Gól: Kováč

ŽK: Lach - Kormaňák

Zostava domácich: Smoleň, Lach, Kubačka, Vaňko, Kubek (Laura), Kováč, Jurámik, Tittel (Sporka), Slosarčík, Kalina, Paška (Šiška)

Zostava hostí: S. Kormaňák, Betík, Dudášik, Jakubjak (K. Kormaňák), M. Kormaňák, Nodžák, M. Hládek, Janík, Večerek, R. Hládek, Babča

Divákov: 80

Úvod zápasu poznačil fakt, že domáci nastúpili v silne improvizovanej zostave, ovplyvnenej zraneniami i trestami a mali problém vôbec napočítať 11 hráčov. Sychravé jesenné počasie a behavý súper sa zdali nad sily favorita. Párničania nielenže v takomto zložení prvýkrát vybehli na trávnik, ale v niektorých momentoch 1. polčasu pripomínali začínajúcich žiačikov. Hostia boli viac ako vyrovnaným súperom a v niektorých momentoch futbalovo prevyšovali nervóznych a nepresných domácich. Zápas sa mohol zlomiť v 33. min, keď Breza mala šancu domácim zasadiť KO, ale Janík po hrubej chybe brankára Smoleňa trafil nepochopiteľne v opustenej bráne obrancu Lacha. Domácim nebolo možné uprieť v 1. polčase snahu, ale to bolo primálo aj na ohrozenie brány a netrafili ju ani raz. Po prestávke sa obraz hry dlho nemenil, hostia bez problémov udržiavali bezgólovú remízu, Párničania boli v pokutovom území bez finálnej prihrávky neškodní. Ako blesk z jasného neba prišla 60. min, keď obrana Oravského Veselého ignorovala 50-metrový pas Kubačku do pokutového územia a úctivo nechala osamoteného Kováča jemným tečom „rozsmutniť„ svojho brankára. Po góle spadla z hráčov psychická ťarcha a zrazu bol zápas zaujímavejší, hlavne domácich bolo plné ihrisko. Prišli aj šance, najmä Paškova v 70. min, keď prestrelil z 3 m po dravom prieniku Slosarčíka a o desať minút neskôr Kováčova, keď sa individuálne uvoľnil a vyznamenal brankár Kormaňák. Bolo zrejme, že jediný gól rozhodne zápas. Záverečný hvizd rozhodcu katapultoval Párničanov do zimného spánku v pozícii lídra súťaže. O takýchto zápasoch sa hovorí, že hlavné je víťazstvo a o ostatnom radšej pomlčať. História sa určite nebude pýtať na podrobnosti tohto stretnutia. Na záver patrí poďakovanie všetkým sponzorom a prispievateľom na futbal v Párnici. Jeseň priniesla pekný futbal, dobré výsledky i pozíciu lídra, ale aj sklamania z prehry. Až jarná odveta však ukáže čistú pravdu, o čom je párnický futbal. Ján Hricko

Oravský Podzámok

- Dlhá 5:0 (4:0)

Góly: Horňák, Brienik 2, Chomistek, A. Červeň

ŽK: Chomistek, Juriga - Capuliak

ČK: Pánik

Zostava domácich: Serdel, Juriga, Jurovčík, Chomistek, Holubčík, Maslo, Chromek, Brienik, A. Červeň, T. Červeň, Horňák, striedali: Harezník, Lizák, Urban

Zostava hostí: Jančo, Kurčinka, Bleskáň, Spišiak, Murín, Hucík, J. Kukla, Capuliak, Matis, Pánik, P. Kukla

Oravský Podzámok chcel potvrdiť svoje postavenie v tabuľke a hneď v úvode si vypracoval isté gólové šance, z ktorých Anton Červeň, Tibor Červeň a Horňák gól ešte nevsietili. Skóre sa zmenilo až v 20. min, keď po centri Tibora Červeňa prekonal brankára hostí Anton Červeň. Na 2:0 zvýšil Brienik o 5 min neskôr po centri Chromeka. Vzápätí Brienik z pravej strany nacentroval priamo na hlavu Chomistekovi, ktorý pridal tretí gól. Skóre na 4:0 upravil po centri Tibora Červeňa hlavou Brienik. V 1. polčase pôsobila Dlhá dojmom nemohúcneho a góly inkasovala po hrubých chybách. Nápor domácich pokračoval aj po zmene strán, čoho výsledkom bol piaty gól v sieti Dlhej, ktorý strelil Horňák spoza šestnástky. Potom sa už hralo zväčša medzi šestnástkami. Tlak Oravského Podzámku síce pokračoval, ale gólové situácie už nepriniesol. Počas celého zápasu hráči Dlhej nevystrelili ani raz na domácu bránu. Ján Holubčík

Rabča - Vavrečka 0:1

(0:1)

Gól: Paterek

Zostava domácich: Fernéza, Porvich, Brezoňák, Krivánka, Kutlák, Kozák, Brandys, Révaj, Herud, Slovík, Domin, striedal: Harbut

Zostava hostí: Pjentek, Holub, Hrkeľ, Šeliga, Holmík, Hurák, Majzel, Srnčík, Paterek, M. Brčák, Žuffa, striedal: F. Brčák

Divákov: 110

Vo vyrovnanom 1. polčase sa gólové príležitosti striedali na obidvoch stranách. Z nich sa podarilo využiť len jednu hosťom, keď v 22. min zakončil prienik po pravej strane gólom Paterek. Po inkasovaní Rabčania pridali na aktivite, súpera pritlačili na vlastnú polovicu, ale šance i nebezpečné strely vyrovnanie nepriniesli. Druhá polovica zápasu sa už niesla v znamení Vavrečky. Jej hráči ovládli hru a svoje vedenie mohli zvýšiť. Rabčania sa im snažili vyrovnať zvýšenou bojovnosťou, čisté gólové situácie sa však už nezrodili. V 79. min chcel ešte prekvapiť brankára hostí Révaj, ale mieril na bránu. Jozef Havlíček

Kraľovany - Oravská

Poruba 2:3 (0:0)

Góly: B. Kraľovanský 2 - Hucko 2, Jurík (11 m)

ŽK: M. Had - M. Dudáš

Zostava domácich: J. Had, Kiša, B. Kraľovanský, Marcínek, Puvák, M. Had st., Gallo, M. Eliáš, J. Eliáš, R. Kraľovanský. M. Had ml.

Zostava hostí: Strapec, Čipčala, Jurík, Šimon, Hucko, M. Dudáš, Baran, Ratičiak, Turňa, Vrána, P. Dudáš

Na veľmi ťažkom zasneženom teréne sa hral bojovný futbal. Šance mali v 1. polčase oba celky, ale ich nevyužili. Po zmene strán súperi tiež viac bojovali ako hrali. V 52. min zahrávali Kraľovany rohový kop z pravej strany, v šestnástke sa najlepšie zorientoval Branislav Kraľovanský a dostal domácich do vedenia. Vzápätí však bolo vyrovnané. Rovnako z rohového kopu, ktorý gólom zakončil Hucko. V 58. min hostia získali v strede ihriska loptu, potiahli ju do šestnástky, kde sa jej zmocnil Hucko a tečovanou strelou prekonal brankára Kraľovian. V snahe vyrovnať domáci súpera pritlačili a výsledkom tohto tlaku bol gól v 82. min, ktorý vsietil hlavou Branislav Kraľovanský. Zápas sa už schyľoval ku koncu, rozhodca však po údajnej ruke odpískal jedenástku, ktorú premenil Jurík a rozhodol o víťazstve Oravskej Poruby. František Tatár

Lokca - Žaškov 2:1 ( 0:0)

Góly: Vjatrák, Valčičák - Gejdoš

ŽK: Bakoš

ČK: Bakoš, Turčina

Zostava domácich: Kršák, Bombiak, Vjatrák, Jadroň, J. Vajdiar, Kramarčík, Rabčan, Jucha, Kormaňák, Ošťadnický, Valčičák, striedali: Smolár, I. Vajdiar

Zostava hostí: Buzák, I. Hanko, Ľ. Hanko, A. Hanko, Bajči, Bakoš, Karcol, Turčina, Strapec, Pavlovčík, Gejdoš

Divákov: 80

Úvodné minúty sa vydarili domácim, ktorí rýchlymi útokmi hrozili, ale gól nevyťažili. Od 15. min prevzali iniciatívu na svoje kopačky Žaškovčania, z optickej prevahy však nič nedosiahli. V 26. min sa na hranici šestnástky dobre uvoľnil Gejdoš a jeho krížnu strelu brankár Kršák bravúrne vyrazil. Následne Lokca vyrovnala hru a v 36. min Jozef Vajdiar krížnou prihrávkou našiel Valčičáka, ktorého strela však smerovala nad bránu. Druhý polčas priniesol lepší futbal. V 52. min sa Lokca mohla ujať vedenia, strelu Jadroňa brankár vyrazil pred seba, ale Ošťadnický ju do siete nedopravil. Aktivita domácich sa vyplatila v 58. min. Agilného Valčičáka v šestnástke zrazili a nariadenú penaltu premenil Vjatrák. Lokčania naďalej pokračovali v nápore a v 61. min Rabčan pekne prihral Valčičákovi, ktorý z hranice šestnástky nekompromisne upravil na 2:0. Hostia z ojedinelého protiútoku v 67. min strelili kontaktný gól, keď sa na ľavej strane uvoľnil Gejdoš a skóroval popod vybiehajúceho brankára. Záver zápasu Žaškovčania nezvládli, predčasne do kabín musel najskôr odísť po druhej žltej karte Bakoš, o niečo neskôr ho nasledoval Turčina. Dušan Vajdiar

Krivá - Leštiny 2:2 (1:1)

Góly: J. Holub, B. Kormančík - Michna, Halák

ŽK: J. Holub, R. Tokár, Kravský - Lupták, Krakovský, Halák

ČK: R. Tokár - Halák

Zostava domácich: Flontek, R. Tokár, B. Kormančík, J. Holub, F. Pazúrik, M. Pazúrik, Sakmár, Pavelek, Štelina, Kravský, Baranček

Zostava hostí: Kovalik, Janotík, Mamrák, Koval, Halák, Lupták, Beran, Púplava, Michna, Murina, Krakovský

Divákov: 120

Stretnutie sa začalo obojstranne rýchlym a kombinačným futbalom. Domácim sa podarilo skórovať už v 12. min zásluhou Jozefa Holuba. Zvýšiť vedenie Krivej mohli následne Pavelek a Sakmár, ale z dobrých pozícií brankára neprekonali. V 22. min sa v dobrej šanci opäť ocitol Sakmár, trafil však len brvno. Známe futbalové pravidlo nedáš - dostaneš sa potvrdilo v 37. min a po rohovom kope Leštiny vyrovnali. Vzápätí sa mohla radovať z gólu aj Krivá, lenže Pavelek trafil len brvno. Druhé dejstvo hry odštartovali miernym tlakom hostia a v 50. min sa Michnom ujali vedenia. Domáci sa s takýmto stavom zmieriť nechceli, no vyrovnať sa im podarilo až v 90. min. Skóroval Branislav Kormančík, ktorý za chrbát brankára umiestnil center Františka Pazúrika. (jv)

1. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
  2. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.