Oravské Veselé – Pôvodný cintorín z hornej strany kostola už neexistuje. Starý na druhej strane doplnil v 40-tych rokoch novší, len pár stoviek metrov poniže. Ešte novší, z roku 1992, je už takmer plný, o najnovšom sa uvažuje. A všetky sú v jednej dedine. Ešte do prvej tretiny 18. storočia nemala každá dedina svoj cintorín. Dnes ich je na Orave približne sto, väčšina mimo areálu kostola. Zriaďovať cintoríny mimo kostolov začali ľudia od 16. storočia, prvým dôvodom bol nedostatok miesta pre nové hroby, v mestách však hrali úlohu aj hygienické dôvody. V Bratislave, napríklad, vyšlo v roku 1741 nariadenie zrušiť všetky vnútromestské cintoríny a krypty. Mária Terézia a Jozef II. toto nariadenie viackrát opakovali a vydali aj inštrukcie, ako sa má pochovávať na novozriadených cintorínoch.
Keď sme minulý týždeň prechádzali Oravským Veselým, na cintorínoch bolo živo a sem-tam i veselo. „Je to ako v rozprávke A je to... Hrabeme lístie, o pár hodín je ho tu zasa spústa.„
„Opäť som tu neskoro, mráz ma predbehol, ťažko sa kope...„
V 40-tych rokoch vyhovel richtár prosbám ľudí z dolného konca dediny a zriadil ďalší cintorín. Zaplavovali ho však spodné vody, koncom 50-tych rokov sa tu teda pochovávať prestalo. „Moja mama zomrela v roku 1958, hrob má dole, otec o rok neskôr a je pochovaný pod kostolom. Prečo nie sú spolu? Otec si celý život prial byť pochovaný pri kostole,„ hovorí nám pani, upravujúca minulý týždeň hroby svojich predkov.
Pred desiatimi rokmi obec otvorila novú časť cintorína pod kostolom. Dnes je zaplnený približne na deväťdesiat percent, no využitý iba na šesťdesiat. Miesto zaberajú široké dvojhroby, zatiaľ spolovice prázdne. „Snažíme sa obnoviť starý cintorín, na ktorom sa prestalo pochovávať koncom 50-tych rokov, popritom však uvažujeme o odkúpení ďalších pozemkov pre pochovávanie,„ hovorí starosta Ing. Miroslav Majkút. Jeho návrh na úsporu miesta na cintorínoch zmenou typu dvojhrobov, pochovávaním zosnulých nad seba, zatiaľ nenachádza pochopenie. (vš)