Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Po majstrovstvách Európy si zaknihoval účasť

ŠACH

Mladý šachový talent z Trstenej, ešte len 10-ročný Ľubomír Vnenk môže tento rok hodnotiť jednoznačne ako najúspešnejší. Na slovenskom šampionáte v Kysuckom Novom Meste získal už svoj druhý titul, uspel na viacerých turnajoch so silnou medzinárodnou účasťou a na prelome októbra a novembra štartoval dokonca na majstrovstvách sveta.

Takmer 1500 mladých šachistov z viac ako 80 krajín celého sveta sa stretlo na gréckom ostrove Chalkidiki. Svetový šampionát mládeže do 18 rokov prebiehal dva týždne, veď každý súťažiaci odohral denne len jednu partiu. Medzi najkvalitnejších šachistov patrili Rusi, reprezentanti Indie a Číny i bývalých sovietskych republík, čo nakoniec aj potvrdili. Slovensko na majstrovstvá sveta vyslalo 9-člennú výpravu, v ktorej nechýbal ani tohtoročný majster Slovenska do 10 rokov Ľubomír Vnenk.

Úvod šampionátu sa mladému Trstenčanovi pekne vydaril. Po piatom kole mal na konte tri body za tri víťazstvá a prehral len prvé dve partie s rovesníkmi z Brazílie. Následne však nestačil na mladého Nemca i domáceho šachistu a pol bodu získal za remízu s ďalším reprezentantom Nemecka. V predposlednom kole zaznamenal nad Írom impozantnú výhru za 20 minút a len na 14 ťahov a ako pre Našu Oravu Ľubomír Vnenk dodal, tento jeho súper bol aj najslabším. V záverečnej jedenástej partii ešte remizoval so Slovincom a s celkovým počtom piatich bodov skončil okolo 70. miesta z celkového počtu 132 súťažiacich. Ako však podotkol jeho otec, ktorý prostredníctvom internetu denne sledoval jeho výsledky, keby uspel v šiestom či siedmom kole, umiestnenie mohlo byť podstatne lepšie. Napriek tomu, mladý Trstenčan splnil očakávania a pri troške šťastia mohol aj prekvapiť.

I keď Ľubomíra Vnenka čaká do konca roka niekoľko ligových zápasov s družstvom Tvrdošína a obhajoba víťazstva na vianočnom turnaji v Kysuckom Novom Meste, môže už túto sezónu hodnotiť ako veľmi úspešnú. V roku 2001 síce získal prvý titul majstra SR do 8 rokov a zúčastnil sa majstrovstiev Európy taktiež v Grécku, tentoraz dosiahol cennejšie úspechy. Získať majstrovský titul medzi 10-ročnými je už náročnejšie, svoj talent dokázal potvrdiť aj v celosvetovej konkurencii a presadiť sa dokázal aj na ďalších turnajoch v zahraničí. Vo Frýdku Místku medzi stovkou účastníkov vybojoval 12. miesto a poriadnu smolu mal v susednom Poľsku. V predposlednom kole svoju kategóriu viedol, následne však hral s 18-ročným šachistom a klesol na 4. priečku. Nemusí však smútiť, pretože je veľmi talentovaným šachistom a veľkú športovú budúcnosť má len pred sebou. (jv)