Približne pred rokom „vyskočila„ cena zlata na svetovom trhu z dlhodobej ceny 260 USD za troyskú uncu až na súčasných 360 USD. A tak v rôznych oblastiach Slovenska začali geológovia i samozvaní zlatokopi vyhľadávať zostatkové náleziská tohoto drahého kovu.
Orava síce nikdy nebola žiadnym Eldorádom, ale zlato tu predsa len bolo a je. Kde? S touto otázkou sme sa obrátili na Prof. Ing. Martina Chovana z Prírodovedeckej fakulty UK Bratislava, ktorý sa touto problematikou zaoberá už dlhé roky. Okrem toho nás zaujímalo, kedy sa na Orave robili posledné geologické prieskumy, týkajúce sa výskytu drahých kovov.
„Pokiaľ viem, na Orave nie sú známe žiadne významné akumulácie zlata. Zlato sa zistilo na území Oravy iba v takzvaných šlichoch (ťažká frakcia riečnych aluviálnych sedimentov) pri regionálnom výskume Západných Karpát asi pred dvoma - troma desaťročiami,„ objasňuje nám Prof. Chovan. „V riečnych sedimentoch potoka Hruštínka od Hruštína smerom na Lokcu, Námestovo a poľskú hranicu je vyvinutá zóna s obsahom 1 až 5 zlatiniek v jednej vzorke. Malý výskyt zlata je známy aj východne od Dolného Kubína. Aj tu je však zdokumentovaný iba nepatrný výskyt zlatiniek v šlichoch. Žiadny z týchto výskytov ale nemá praktický význam a tak sa problematikou prípadného získavania zlata na Orave, pokiaľ viem, nikto nezaoberal.„ (mp)