Vyše tristo rokov majú vianočné jedličky, ktoré smerujú z Námestova na predvianočný trh do Banskej Bystrice. Samozrejme, dovedna. Kým totiž taký vianočný stromček vyrastie, trvá to obyčajne 7 - 8 rokov. Pracovníci Lesov SR, š. p., OZ Námestovo pripravili pre banskobystrickú tržnicu asi 40 jedličiek. Výrub vianočných stromčekov vo väčšom množstve nie je na oravských lesných správach naplánovaný, pretože o živé stromčeky je na Orave stále menší záujem. V prípade záujmu však lesníci uspokoja stromčekom každého zákazníka.
Väčšina Oravcov si prinesie umelý stromček z Poľska s dobrým pocitom, že chráni prírodu a ušetrí jej zopár stromčekov pinajmenšom na 5 rokov. Ale opak je pravdou. Priemyselne vyrábané stromčeky zaťažujú naše životné prostredie oveľa viac, ako ich pestovanie na plantážach, prípadne výber z nutných prerezávok zmladených lesných porastov. Ceny živých vianočných stromčekov sa v ostatných rokoch príliš nezmenili, pohybujú sa v rozmedzí 80 - 250 Sk.
Inak to je na čiernom trhu. Mnohým nezamestnaným sa otvára každoročne priestor na „realizáciu, niektorí už majú rokmi „osvedčený objednávací systém„ a stromčeky vyhliadnuté niekoľko týždňov vopred. Od týchto „dodávateľov„ sem-tam zistíte, aké finty treba použiť, aby odrezaná jedlička vydržala čo najdlhšie, aby zostala pekná, nezležaná v stodole, hoci od polovice novembra. Od prvých decembrových dní však dáva na podobných „expertov„ veľký pozor lesná stráž. Do neskorých večerných hodín monitoruje pohyb v lesoch na území celej Oravy, samozrejme, čo sa týka štátnych lesov. Sporadickejšie však využívajú strážnu službu urbárske spoločenstvá a súkromní vlastníci lesov. Zlodej, ktorého strážnici prichytia pri čine, zaplatí za nepovolený výrub jediného stromčeka pokutu 500 Sk plus trhovú cenu vyťatej jedličky, borovice či smrečka. (mp)