Námestovskí vyšetrovatelia sa už niekoľko týždňov zaoberajú počínaním dvoch lekárok a jedného lekára, ktorí mali vypisovaním falošných dokladov spôsobiť Sociálnej poisťovni dvojakú škodu: v preplatkoch na nemocenských dávkach a v nedoplatkoch poistného od zamestnávateľa.
Princíp počínania lekárov nám vysvetlila PhDr. Elena Trutzová, riaditeľka odboru nemocenského poistenia Sociálnej poisťovne v Bratislave: „V rámci výkonu nemocenského poistenia zistili pracovníčky pobočky sociálnej poisťovne v niektorých prípadoch rozdiely v dĺžke dočasnej pracovnej neschopnosti, uvedenej na jednotlivých dieloch PN-ky, vystavenej praktickým lekárom pre dospelých.„
Lekári konali pomerne jednoducho: Na I. diele „maródneho lístka„, ktorý je hlásením pre Sociálnu poisťovňu o skončení dočasnej PN lekár potvrdil skorší dátum skončenia práceneschopnosti ako na II. diele, ktorým sa hlási jej ukončenie zamestnávateľovi. Teda na tej časti „PNky„, ktorá je podkladom pre dobu vyplácania „maródky„, bol potvrdený neskorší dátum skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti.
Šetrením útvaru zdravotníckych činností pobočiek Sociálnej poisťovne podľa zápisov v zdravotnej dokumentácii v jednotlivých prípadoch bolo zistené, že trvanie dočasnej pracovnej neschopnosti bolo odôvodnené iba do dátumu na I. diele práceneschopenky.
Podľa právnych expertov došlo v týchto prípadoch konaním dvoch lekárok z Námestova a jedného lekára z Oravskej Lesnej k preplatkom na nemocenskom a naopak, k nedoplatkom na poistnom na nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie. Okrem toho počas časti práceneschopnosti nebolo možné vykonávať u pacientov kontrolu zo strany poisťovní. Zistené protiprávne konanie – podvod a falšovanie verejnej listiny oznámili pracovníci Sociálnej poisťovne polícii, ktorá pokračuje vo veci šetrenia spáchania trestného činu.
Kým pacienti sú v preukázaných prípadoch povinní iba vrátiť preplatok maródky poisťovni, u lekárov môže ísť o spáchanie trestného činu. Ibaže rozhodnúť, či bol v tomto prípade trestný čin spáchaný, môže iba príslušný súd. (mp)