V rámci informačnej kampane na prevenciu obchodovania so ženami stretnutie usporiadala Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) s cieľom zvýšiť informovanosť verejnosti. V regiónoch s vysokou mierou nezamestnanosti, medzi ktoré patrí aj Orava, nie je žiadnou novinkou, že mladí ľudia hľadajú uplatnenie v zahraničí. Najmä absolventi škôl so základnými jazykovými znalosťami sa stále častejšie obzerajú po voľných miestach v Rakúsku, Nemecku, Taliansku či Anglicku - inzerátov v tlači je nadostač. Ako uviedla Zuzana Vatráľová z IOM Slovensko, najčastejším scenárom, predchádzajúcim obchodovaniu s dievčatami, je ich verbovanie na menej kvalifikované práce: umývačky riadu, čašníčky, chyžné, tanečnice či pomocníčky v domácnosti. Medzinárodné organizované skupiny na to pritom využívajú služby seriózne sa tváriacich slovenských agentúr alebo domácich ľudí priamo zo sociálne slabších regiónov. Dievčatá nevedia, na čom sú, až kým im na mieste určenia „zamestnávateľ„ neodoberie doklady a nenúti ich k prostitúcii. Prieskumy IOM dokazujú nárast počtu takto zneužitých žien, len za predchádzajúci rok polícia zaznamenala na Slovensku 17 takýchto prípadov. V dvoch prípadoch dokonca išlo o obchodovanie s deťmi. Ale podľa Zuzany Vatráľovej to je len špička ľadovca. Zneužívané ženy sa vo väčšine prípadov, ak sa im podarí z pazúrov „zamestnávateľov„ uniknúť, k niečomu podobnému nikdy nepriznajú.
„Ženy by nemali váhať kontaktovať telefonickú linku Pomoci obetiam násilia na č. 0850 11 321. A to nielen po zlej skúsenosti so zamestnávateľom, ale ani pred odchodom za prácou do zahraničia,„ dodala Zuzana Vatráľová. „V každom prípade sa môžu spoľahnúť na diskrétnosť, veď tým, že hoci anonymne oznámia svoju skúsenosť, môžu pomôcť ďalším, aby nenaleteli rovnakému „obchodníkovi„. Pred odchodom za prácou im zase môžeme poradiť či pomôcť preveriť agentúru, ponúkajúcu pracovné miesto, informovať ich, čo všetko treba na dôkladnú prípravu pred vycestovaním: každá agentúra musí mať povolenie Národného úradu práce; dievčatá by si mali overiť adresu zamestnávateľa a to, či skutočne existuje; zmluvu podpisovať len v jazyku, ktorému rozumejú a tá by mala obsahovať nielen meno a adresu zamestnávateľa, ale aj pracovisko, náplň práce, mzdové podmienky, ubytovacie podmienky, trvanie pracovného pomeru... Je lákavé, ale veľmi nebezpečné prijať prácu načierno, ale tým sa najmä neskúsené dievčatá vystavujú viacnásobnému ohrozeniu. Nikdy nie je na škodu naučiť sa naspamäť, kde je v danej krajine slovenské veľvyslanectvo a číslo jeho telefónu. Nič to nestojí a ženám to môže v prípade potreby len pomôcť.„
V Žilinskom kraji legálne pôsobí 13 sprostredkovateľských agentúr, cez ktoré je možnosť nájsť zamestnanie v rôznych krajinách a rôznych povolaniach. Najjednoduchšie je overiť si agentúru, na ktorú sa obraciame, na príslušnom úrade práce, po novom: na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v Námestove alebo v Dolnom Kubíne, prípadne na ich detašovaných pracoviskách. (mp)