Nakreslite si pyramídu. Zdola nahor. Najširšia je dolu, hore je vrchol C. To je normálna pyramída od čias egyptských faraónov.
V dvadsiatom storočí sa začali PYRAMÍDOVÉ HRY. Dolu, na základni, vložili plebejci (slovenskí) do pyramídy po 4000 Sk. Získali ďalších. Čím viac ich získali, tým mali väčšiu nádej dostať sa na vrchol. Tí, čo sa dostali na bod C, mohli utŕžiť aj stotisícové príjmy. Teoreticky. Malo to len jednu chybu - a šikovní organizátori o nej vedeli - že Dolu mohol byť KAŽDÝ, Hore - iba niekoľkí šťastlivci. A ešte: čím viac bude DOLU naivných, tým viac bude HORE reálne bohato odmenených... (Aj ja som vložil. Získal som priateľa, kvôli nášmu kamarátstvu tiež vložil. Ospravedlňujem sa mu, že dodnes nič nedostal. Potom sa začalo vyšetrovanie. Poslali mi dvojstranový dotazník. Vyplnil som ho. Dosť drahý dotazník to bol.)
Sme nepoučiteľní! Prišli iní vymýšľanci! V televíznej, rozhlasovej, novinovej, svetelnej, billboardovej, štandardnej i neštandardnej reklame nás denne ohlupovali: kto vloží do B. M .G. invest a HORIZONTU (a do iných podobných nebankových svinstiev), neobanuje! Vy nám požičiate a my vám za pôžičku na konci roka vyplatíme 15 až 35-percentný úrok. Ktože by nevložil, keď najväčšie banky sa horko-ťažko zmohli na štvorpercentný úrok?
Vložili sme. Miliardy. Hoci to už dávno prasklo, šikovníci zatiaľ potrestaní neboli. Jeden z nich sedí vo väzení u bratov Čechov, tvári sa ako inteligent európskeho formátu, súdy naťahujú čas a médiá nám oznamujú, že hodnota konkurznej podstaty skrachovaných nebankových subjektov, ktorý po prascoch zo slovenskej zvieracej farmy zostal, tvorí zhruba 15 % hodnotu celkových vkladov. „Čo sa mám teraz obesiť?„ povedal jeden pán, ktorý do B. M. G. vložil všetky úspory, predal dom, aj zánovnú škodovku 120 (a zisk ihneď zaniesol zamestnancovi filiálky, ktorý mal „najmilší úsmev„), aby mohol na konci roka dostať čo najväčšie úroky...
V ostatnom čase sa slovenská pyramída obrátila čím hore tým dolu (ako Slovenský rozhlas v Bratislave). Reorganizáciou štátnej správy sme dosiahli to, že zákony profesora Parkinsona dostali aj u nás konkrétnu podobu. Napríklad: Ak sa vytvorí nový úrad, tento úrad zakrátko zriadi ďalší úrad. Nikto nevie vysvetliť načo nový úrad bude, ale každý vie, že je nevyhnutný. Iný zákon: Do nového úradu prídu bývalí pracovníci zo starého (zrušeného) úradu, ktorí sa tvária ako novovyškolení a úplne noví pracovníci nového úradu, hoci sú to starí pracovníci starého úradu, umiestnení do nového úradu so starými metódami.
Ak obrátime pyramídu na bod C, v bode C je vláda ako najvyšší orgán štátnej správy. Základňa sa drží nad zemou len zásluhou tých, ktorí sú „pod základňou„. Je zvláštna tým, že je umiestnená HORE, je viacrozmerná, nespočítateľná. Sú to úradníci základňoví, nevyhnutní, aj úradníci, ktorí sa presunuli z iného úradu. Všetci sú lanami, ktoré upevňujú špičku, aby sa v rodnej zemi nezlomila a nestratila. Zopár ich v priebehu rokov odíde do dôchodku, zopár do predčasného dôchodku, aby sa nepovedalo, že reforma nič nepriniesla. Lenže: všetci zostali v pyramíde. A pokiaľ sú v pyramíde, musia dostávať plat.
Od štátu.
Ján Štepita