Zuberec - „Presne na tomto mieste sme pod parketami našli vodu. Kopali sme, kým nevytryskla táto studnička...„ Z hlúčika školákov sa ozve smiech: „V tom bude nejaký háčik, veď sme na prvom poschodí!„ Nakoniec sa ukázalo, že sprievodca si takto s humorom preveril, či mládež sleduje a vníma pútavý a nevtieravý výklad zaujímavej tématiky na výstave Príroda Oravských Tatier.
V jednom z rohov sály kultúrneho domu v Zuberci skutočne medzi skalami zurčí takmer prírodná studnička, nad ňou sa týči mladý kamzík. napravo cerí zuby rys, naľavo vlk, medveď, jazvec, jež... Zvieratám robí kulisu prírodný materiál z ich pôvodného prostredia Západných Tatier. Na paneloch nájde každý návštevník množstvo fotografií s pútavými textami lesníka Jána Hoľmu, ktorý sa spolu s niekoľkými ďalšími kolegami občas v školách mení na pedagóga. Ich niekoľkoročná spolupráca so základnými školami v Zuberci, Habovke, Trstenej a vo Vitanovej sa odrazila už na vzťahu k prírode stoviek detí. Dôkazom je aj sprievodná výstava detských výtvarných prác.
Výstavu Príroda oravských Tatier pripravili Štátne lesy TANAP-u, Tatranská Lomnica v spolupráci s Oravským múzeom v Dolnom Kubíne. Ako nám povedal Jozef Jandura, „vizážista„ celej výstavy, stovky detí, ktoré sa v expozícii počas minulého týždňa vystriedali, boli veľmi vnímavé. Mnohé z nich veľmi trápilo, že kvôli výstve muselo zomrieť toľko krásnych zvierat. Lesníci trpezlivo vysvetľovali, že preparované zvieratá sú požičané z Oravského múzea, niektoré z nich uhynuli, iné pochádzajú z regulovaného odstrelu...
Návštevníci výstavy sa dozvedia napríklad aj to, že Západné Tatry, to nie sú len Roháče a najstaršia prírodná rezervácia tejto oblasti bola vyhlásená v r. 1926. Je ňou neporušená príroda Kotlového žľabu v Látanej doline. V tomto roku uplynie presne 30 rokov odvtedy, ako sa prírodnými rezerváciami stali aj Sivý vrch, Úplazníky, Mačie diery, Roháčske plesá, Osobitá a Juráňova dolina, neskôr aj Brestovská jaskyňa (1979) a lokalita Medzi bormi (1980). Ich neporušená príroda je aj pre budúce generácie nevyčerpateľným zdrojom informácií a krásy. (mp)