„Kaníkovo„ ministerstvo dalo v zákone svojim úradom na prehodnotenie a úpravu rozhodnutí o výške príspevkov čas do 31. marca. Tak by však sociálne slabá skupina ľudí zostala bez peňazí celé dva mesiace. Hoci v apríli sa príspevky vyplatia so spätnou platnosťou, mnohí zdravotne ťažko postihnutí ľudia sa už v týchto dňoch nachádzajú vo veľmi ťažkej situácii a začínajú im chýbať peniaze aj na základné životné potreby.
Ako sme sa dozvedeli na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v Námestove, zdravotne postihnutým občanom v okresoch Námestovo a Tvrdošín by mali príspevky vyplatiť už v marci. Pracovníčky sa snažia urobiť „prehodnocovačky„ čo najrýchlejšie a pomôcť ľuďom, ako sa v rámci zákona dá. A to aj napriek tomu, že na úrade ešte stále prebieha reorganizácia a každý deň je priam hektický.
V oboch hornooraravských okresoch je v súčasnosti 2 454 zdravotne ťažko postihnutých občanov, pričom ďalších 612 blízkych príbuzných poberá aj príspevok za ich opatrovanie.
V marci by mali dostať príspevky všetci zdravotne ťažko postihnutí, ktorí včas doručili všetky podklady na ich prehodnotenie. V polovici februára boli chodby úradu i detašovaných pracovísk v Zákamennom, Tvrdošíne a Trstenej preplnené ľuďmi, prinášajúcimi potvrdenia a žiadajúcimi informácie, na čo vlastne nárok majú a na čo nie.
Ako sme sa dozvedeli priamo v niektorých rodinách, prípad od prípadu sa osudy zdravotne postihnutých veľmi líšia. Vo väčšine však ide o smutné životné príbehy. Zároveň každý z týchto ľudí sa v ambulanciách či na chodbách úradov stretáva so špekulantmi, zneužívajúcimi doterajší, solidárnejší sociálny systém na Slovensku. A práve na snahu zákonodarcov plošne vylúčiť zo systému špekulantov doplácajú teraz tí, ktorí počítajú s každou korunou.
Zaujal nás prípad matky siedmich detí, starajúcej sa o ťažko chorú, i keď mobilnú svokru. Žena doteraz poberala príspevok za opatrovanie v plnej výške, 6000 Sk. Po súčasnom prehodnotení sa jej znížil na približne 2 500 Sk. Na úrade sme sa dozvedeli, že v tomto prípade ide skôr o výnimku ako o pravidlo, ale tu k zníženiu príspevku naozaj došlo. Postihnutá pani má totiž výnimočne vysoký dôchodok. Podľa nového zákona sa od príspevku odpočítava príjem opatrovaného, presahujúci 1,2-násobok životného minima (5 052 Sk).
Veľmi krehké a citlivé sú prípady, keď ide o opatrovanie postihnutého dieťaťa. Vtedy sa opatrovateľský príspevok kráti, len ak príjem rodiny presahuje trojnásobok životného minima.
Pritom sa príspevok za opatrovanie s platnosťou od februára začína vyplácať spätne, teda v marci za február, nie ako to bolo doteraz. Opatrovateľ dostane zaplatené len za dni, kedy sa skutočne o ZŤP stará. Ak je teda zdravotne postihnutý v nemocničnom ošetrení alebo zomrie, príspevok sa kráti.
Faktom zostáva, že vo februári príspevky vyplatené neboli. Ako postupujú úradníci v prípade, že klient skutočne nemá čo do úst? Podľa ich slov môžu klientov poslať len ku kolegyniam, aby požiadali o sociálnu dávku. „Tú však tiež nedostanú hneď,„ oponujeme. Potvrdili nám to.
V tom prípade zdravotne ťažko postihnutému neostáva iné, len si požičať. Od príbuzných, známych...