Vtedy sme vedeli o troch takýchto „podnikavcoch. Minulý týždeň nám však hovorkyňa SP Adela Štrpková potvrdila, že v okrese Námestovo takto konalo šesť absolútnych rekordérov! Kým v ďalších ôsmich okresoch sa na tejto nekalej činnosti podieľalo spolu 20 lekárov, ktorí sfalšovali PN-ky spolu pre 613 pacientov, v porovnaní so šiestimi lekármi z Bielej Oravy išlo o úplných „amatérov„! Tí totiž vystavili svojim pacientom až neuveriteľných 1 247 falošných maródiek! Kým v každom z týchto prípadov zamestnávateľ (alebo sám pacient – samostatne zárobkovo činná osoba) počas maródky poisťovni neplatil poistné, pacient veselo poberal nemocenské a keďže mu nehrozila žiadna kontrola, popritom ešte aj veselo zarábal.
Do konca minulého roka tak falšovatelia pripravili SP o 9 545 514 korún. Preplatok na nemocenskom zatiaľ vrátilo 96 „chorých„ pacientov v celkovej sume 315 706 Sk. V 49 prípadoch dokonca preplatok maródky vrátili sami falšovatelia – lekári, spolu až 258 810 Sk.
Zložitosť a rozsiahlosť policajného šetrenia protiprávneho konania lekárov dokumentuje už len počet oznámení Sociálnej poisťovne na políciu: 1 031 prípadov podvodu a falšovania verejnej listiny. Doteraz vyšetrovateľ uzatvoril jediný – na pobočke SP v Poprade.
Na falšovanie PN-iek sa prišlo celkom nenápadne. Najprv išlo len o „aktivitu„ jediného lekára v Poprade. Ten sfalšoval 13 maródiek. V rámci výkonu nemocenského poistenia však zistili aj pracovníčky pobočky SP v Dolnom Kubíne rozdiely v dĺžke PN, uvedenej na jednotlivých dieloch niektorých PN-iek. Lekári konali pomerne jednoducho: Na I. diele „maródneho lístka„, ktorý je hlásením pre Sociálnu poisťovňu o skončení PN bol lekárom potvrdený skorší dátum skončenia než na II. diele, ktorým sa hlási jej ukončenie zamestnávateľovi. Teda na tej časti „PN-ky„, ktorá je podkladom pre dobu vyplácania „maródky„, bol potvrdený neskorší dátum skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti.
Kým pacienti sú v preukázaných prípadoch povinní iba vrátiť preplatok maródky poisťovni, u lekárov môže ísť o spáchanie trestného činu. Ibaže rozhodnúť, či bol v predmetnej veci spáchaný trestný čin, môže iba príslušný súd. Až budúcnosť ukáže, aké následky na profesionálnu činnosť lekárov bude mať ich konanie. Všeobecná zdravotná poisťovňa už verejne prehlásila, že nemá záujem spolupracovať s takýmito lekármi. Okrem toho má k prípadom zrejme čo povedať aj Asociácia súkromných lekárov Slovenska, pretože 26 lekárov pošpinilo svojím neprofesionálnym a podvodným konaním povesť tisícok lekárov na celom Slovensku. Dôkazom je aj Orava: keďže v médiách odznelo, že k falšovaniu dochádzalo v pôsobnosti dolnokubínskej pobočky SP, do „jedného vreca„ s lekármi z námestovska sa dostali aj lekári z okresov Dolný Kubín a Tvrdošín, ktorí sa na falšovaní nepodieľali. Vyšetrovanie zatiaľ neobjasnilo ani to, či falšovatelia o sebe navzájom vedeli. (mp)