Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Na čele Nižná, Námestovčania prekvapili v Rudinskej

LIGOVÝ FUTBAL

Kvetná nedeľa privítala na úvod jarnej sezóny IV. ligy veľké derby stretnutie medzi dovtedy prvým Dolným Kubínom a druhou Nižnou. Domáci diváci, ktorí sa prišli pozrieť na toto futbalové divadlo odchádzali z tribún sklamaní. Nižná po víťazstve 2:1 vystriedala na čele Dolnokubínčanov. Prekvapujúci výsledok sa zrodil aj na účet tretieho mužstva tabuľky Rudinskej, ktorú Námestovčania zdolali v 89. min gólom Andreja Stašiniaka 1:0. Pokoj na kopačkách chýbal hráčom z Tvrdošína, ktorý v domácom stretnutí podľahli Bánovej.

Z oravských mužstiev v V. lige vyšli bodovo naprázdno Oravská Jasenica aj Zuberec. Cenný bod získal po remíze 0:0 s Martinom „B„ omladený kolektív z Podbiela.

ŽK: Kováč, Sučák - Móres, Kachút, Ján Žák,

Zostava domácich: Okoličány, Harkabúzik (46. Milan Ťuťka), Drengubiak, Gajdošík, Lacko, Plančo, Kováč, Callo (52. Sučák), Janky (53. Dzúrik), Bača

Zostava hostí: Gažovič, Kosmel, Marek Žák, Marek Kuboš, T. Kachút, Koleják, Móres, Orčo (45. Sirota), Ján Žák, Brčák (Michal Kuboš), Kovalíček

Divákov: 1000

Zápas oravských mužstiev bojúcich o čelo tabuľky začali domáci veľmi dobre a už do piatej minúty kopali Dolnokubínčania 3 rohové kopy. Zostali však nevyužité. Hra sa vyrovnala, keď Callo v 12. min dostal prihrávku na ľavom krídle a následne strieľa na brankára Gažoviča. Jeho strela skončila v rukách gólmana. V 17. min zahrávali hostia rohový kop, ale následná hlavička gólmana Okoličanyho neprekvapila. V 23. min bol Bača v šestnástke faulovaný, ale šancu to neprinieslo. Už o 3 min domáci Janky vystrašil krížnou strelou hosťujúceho brankára. V 29. min po tresnom kope Planča do šestnástky hostí Kováč otvára skóre stretnutia. Do konca polčasu sa hra vyrovnala. Ešte v 40. min opäť Plančo zahráva priamy kop, no nedal. Rozhodca stretnutia nastavoval v prvom polčase dve minúty, a to bola voda na mlyn futbalistom Dolného Kubína. Po rohovom kope sa v trme-vrme v šestnástke domácich najlepšie zorientoval Koleják, ktorý vyrovnáva na 1:1. Už tri minúty po začiatku 2. polčasu krížna strela hosťujúceho Žáka končí v sieti. Tréner domácich zareagoval prestriedaním. V 59. min Dzúrikova strela tesne míňa bránku hostí. Dolnokubínčania sa snažili o vyrovnanie, ale nevedeli nájsť ten správny recept. V 90. min Dzúrik sám voči-voči brankárovi Gažovičovi nepremieňa. Nervózne derby sprevádzalo veľa nepresností, z čoho pramení aj konečný výsledok. Juraj Feranc

Tvrdošín – Bánová

0:1 (0:1)

Gól za hostí: Kubovich

Zostava: Kazík, Krivda, Repka, Pazúrik, Baláž, Bugala, Sučák, Kurčinka, Marton, Pavčo, Novák, striedal: D. Kliment

Diváci: 150

Zakríknuté tvrdošínske mužstvo nastúpilo na prvý zápas s cieľom ukázať peknú hru a futbal. Úvod zápasu sa odohrával medzi šestnástkami oboch kolektívov. Viac z hry mali domáci, futbalovejší boli však hostia. A navyše už v 28. min. stretnutia hosťujúci Kubovich po strele z 30 m prestrelil domáceho Kazíka v bráne. Odpoveďou bola snaha Tvrdošínčanov, ktorí pritlačili Bánovú na jej polovicu. Celkovo však hrali veľmi slabo, pretože chýbali vždy konečné finálne prihrávky, ktoré by posunuli domácich útočníkov bližšie k bráne. Domáci sa pokúšali nakopávanými loptami zvrátiť stav, ale nepodarilo sa im to. Po viacerých prestávkach v hre zaujali iba akcie F. Nováka, Sučáka či Martvoňa. Ani jedna z nich však nebola využitá. Tvrdošín pred vlastným publikom sklamal. Hráčom chýbal pokoj na kopačkách. Až príliš veľká nepresnosť spôsobila, že tri body si odniesla domov Bánová. (ml)

Rudinská - Námestovo

0:1 (0:0)

Góly: Andrej Stašiniak

ŽK: Adamčík, Habľák

Zostava: Adamčík, Siman (55. Erik Stašiniak), Andrej Stašiniak, Čaprnda, Pisarčík, Hablák, Poňák, Plutinský (56. Jašica – 70. Janoľ), Kubáni, P.Vrábeľ, A. Vrábeľ

Divákov: 300

V prvom polčase sa hral obojstranne rýchly futbal. Hráči plnili taktické pokyny. Pred bránami bolo v 1. polčase veľmi málo vzruchu. Do 2. polčasu nastúpili oba kolektívy s cieľom prikrášliť skóre stretnutia. Strelci sa predbiehali v zahadzovaní šancí. V 55. min Kubáni prestrelil hosťujúcu bránu. Už o 2 min nato po kombinácii Habláka a Kubániho Jašica posiela loptu tesne vedľa brány. Potom sa k slovu dostali aj domáci. Pritlačili hostí na vlastnú polovicu. V 60. min hosťujúci hráč minul loptu, keď podskakovala po celej dĺžke bránky Námestova. O 5 min neskôr vytvorili Námestovčania pred bránou závar, ale ani z piatich metrov nedokázali prestreliť brankára. V 67. min sa vyznamenal Adamčík, keď kryl tvrdú strelu z desiatich metrov. Hostia sa z tlaku vymanili a zásluhou futbalového šťastia vyrážali do rýchlych protiútokov. Šťastie stálo pri Rudinskej najmä pri akciách Petra Vrábľa. O osude stretnutia rozhodla 89. min, keď po Kubániho priamom kope lopta našla nabiehajúceho Andreja Stašiniaka, ktorý strieľa jediný gól stretnutia. V závere sa domáci nasťahovali do obrany hostí, ale z následného tlaku a priameho kopu vyťažili iba priamy kop, ktorý skončil na brvne brány Námestova. Dušan Krnáč st.

Ostatné výsledky:

Bešeňová - Trebostovo 0:1 (0:0), Valča - Liptovský Hrádok 3:1 (2:1), Stráňavy - Lisková 0:0, Krásno - Diviaky 5:0 (2:0)

ŽK: Škombár, Kubizna, M. Vráb

Mužstvo Oravskej Jasenice nastúpilo na zápas s tretinovým mužstvom. Po poslednom jesennom zápase s Turčianskou Štiavničkou boli Jaseničania oslabení až o šesticu stabilných hráčov základnej zostavy. V úvode zápasu vynikli najmä akcie Miloša Čiernika a Michala Vrába, ktorí však svoje šance nevyužili. V 22. min stretnutia musel odstúpiť domáci brankár Žofaj, keď ho v nešťastnej krumáži zranil vlastný spoluhráč. Výsledkom bola dvojitá zlomenina nosa. Prvý polčas sa potom dohrával medzi šestnástkami oboch kolektívov. Na úvod 2. polčasu nervozita zväzovala nohy obom mužstvám. Vynikajúcu akciu nevyužil ani Ľ. Čiernik. Sám zoči-voči brankárovi nedal ani Pavol Feranec. V hodine dvanástej kopali hráči Oravskej Jasenice priamy kop, ale po odrazenej lopte v 90. minúte stretnutia z 30 m prekonáva domáceho gólmana Cíger. Domáci hráči tak dostali úder pod pás, a tri body odcestovali s hráčmi Turian. (ml)

Podbiel – Martin

„B„ Belá 0:0

ŽK: Kulošťák – Fučela

Zostava: Novák, Mišek, J. Mintál, Kubášek, Kulošťák, Žilinec, Kubolek, Baláž, Dolník, Šeling, R. Mintál (62. Kanderka)

Podbiel nastúpil bez troch kľúčových hráčov, ktorých nahradili traja donedávna ešte dorastenci. Takto omladený kolektív príkladne zabojoval, hráči dôsledne plnili taktické pokyny a zohrali s omnoho skúsenejším Martinom B vyrovnaný zápas. Hralo sa prevažne v strede ihriska, obe mužstvá sa len ťažko dostávali do gólových príležitostí. Tú prvú mali hostia v 25. minúte, kedy po chybe obrany nastrelili žrď. V druhom polčase postupne prichádzala prevaha hostí. Aj zásluhou s prehľadom hrajúceho stopéra Kubáška sa už do väčšej šance nedostali. Naopak na druhej strane v 61. minúte prenikol Šeling, obišiel aj brankára, v sklze namieril na bránu, ale loptu ešte stihol z bránkovej čiary vykopnúť martinský obranca. V závere zápasu sa Podbielania pokúsili ešte rozhodnúť, oživenie priniesol striedajúci Kanderka, ale na gól to nestačilo. Nakoniec odchádzali obe mužstvá spokojné s deľbou bodov.

Pavol A. Dubovský

Vrútky – Zuberec 4:0

(3:0)

Góly: Mazúr, Machovič, Ondrík, Kúdelka

Prvé stretnutie vonku sa Zuberčanom nevydarilo podľa plánov. Už v úvode stretnutia v 6. min mali domáci šancu, ktorú však nevyužili. O pár minút nato horelo pred bránou Zuberčanov opäť. Vrútočania sa ešte do tabuľky gólov nezapísali. Obrat v zápase priniesla hluchá šesťminútovka, kedy Zuberčania inkasovali až tri góly. V 17. min to bolo po zaváhaní hosťujúcej obrany a už o 2 min nato domáci kolektív zvyšuje na 2:0. V 23. min po priamom kope a dorážke už prehrávali hostia 3:0. Po zmene strán a prestriedaní nastúpili Zuberčania s cieľom zmierniť výsledok stretnutia. Gólovú štvorparádu však zavŕšil domáci Kúdelka, keď v 53. min zvyšuje na konečný výsledok stretnutia. (ml)

T. Štiavnička - Sv. Kríž 3:0 (2:0), Dúbrava - Z. Poruba 2:2 (2:1), Jamník - Palúdzka 3:1 (1:0), Dražkovce - Černová 2:2 (0:0)

Spravodajstvo pripravil: Michal Lipiak

1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?