V prvej päťke IV. ligy sa ocitli štyri oravské kolektívy

LIGOVÝ FUTBAL

Veľkonočná nedeľa priniesla v IV. lige chudobné stretnutia, v ktorých padlo málo gólov. Ďalší oravský šláger pripravilo Námestovo, ktoré celých 90 minút zohralo rovnocennú partiu zo susedom z Tvrdošína. Tešili sa dva vedúce mužstvá, ktoré si svojimi jednogólovými víťazstvami zachránili česť. Piata liga priniesla tri body iba pre kolektív zo Zuberca. Po dvoch rozdielnych polčasoch zdolal Dražkovce 3:2. Mladý kolektív z Podbiela pokračuje v sérii remíz a minulotýždňový súper Podbiela, Martin B presvedčivo troma gólmi pokoril Oravskú Jasenicu.

Divákov: 350

Zostava domácich: Adamčík, Michal Vrábeľ, Andrej Stašiniak, Čaprnda, Pisarčík, Jašica (65. Janoľ), Plutinský (46. Augustín Vrábeľ), Kubáni, Peter Vrábeľ (75. Erik Stašiniak)

Zostava hostí: Kazík, Kliment, Pazúrik, Baláž, Krivda, Kurčinka, Pavčo, Medvecký (85. Sučák), Repka, Polák, Marton

Domáci kolektív nastúpil bez dvoch hráčov základnej zostavy a tréner Habiňák mal plno starostí, ako ich nahradiť. Od úvodného hvizdu rozhodcu začali oba kolektívy aktívne, o čom hovorí aj séria zahrávaných rohových kopov. Prvý potlesk si zaslúžil ďalekonosnou strelou Jašica. Brankár Gazík ju vytisol nad bránu. V 21. min bol vo výbornej príležitosti Novák, ktorý vyslal strelu zo šestnástky, ale veľmi nepresne. Na druhej strane to bola strela Pisarčíka v 25. min, Kazík však bol opäť pozorný. V 35. min unikol Peter Vrábeľ, ale gólman z Tvrdošína bol na svojom mieste. V 42. min po centri Martvona Adamčík bravúrne zlikvidoval nečakaný lob na jeho bránu. Domáci hostí zatlačili a po závare v pokutovom území nedosiahli požadovaný efekt. Už o chvíľu nato Kubániho strela skončila v Gazíkovom náruči. Po zmene strán v 50. min unikol Marton. Jeho akcia však skončila u Adamčíka. V 61. min po prenesení hry a spolupráci Augustína Vrábľa i Kubániho sa k odrazenej lopte dostal Peter Vrábeľ, ktorý však opustenú bránu netrafil. O pár minút nato Adamčík vynikol po centri Kurčinku. V závere domáci pritlačili hostí k bráne. Obrovská snaha po víťazstve im zväzovala nohy a dosiahnuť gól bolo nad ich sily. Bezgólová remíza zahriala. Za chladného počasia je nerozhodný výsledok spravodlivým vyjadrením síl na ihrisku.

Dušan Krnáč

Nižná – Stráňavy 1:0

(1:0)

Gól: Koleják

Divákov: 500

Zostava: Gažovič, Kosmel, Brčák, Marek Žák, Marek Kuboš, T. Kachút, Koleják, Móres, Sirota, Ján Žák, Orčo, Kovalíček

Futbalisti z Nižnej chceli na domácom ihrisku potvrdiť získané body z Dolného Kubína. To sa im aj podarilo, ale nebolo to jednoduché. Zápas na mokrom trávniku začali Nižňania v defenzíve a nevedeli sa presadiť. V 5. min Sirotovu hlavičku vykopávajú hosťujúci obrancovia z bránkovej čiary. Už o pár minút opäť Sirotova hlavička po Kolejákovom rohu išla tesne vedľa. Hostia sa osmelili v 11. min, keď Janči tvrdou strelou ohrozil Gazoviča. Šance Kovalíčka, Brčáka a Žáka nasledujúcej štvrťhodinke neboli využité. Vykúpenie pre domácich prišlo v 35. min, keď po rohovom kope Jána Žáka a následnej v skrumáži v malom vápne hosťujúcich Stráňav Koleják trafil odkrytú bránu. Druhý polčas začali domáci aktívne, v snahe zvýšiť vedenie, ale bez efektu. V 55. min Belko dal vyniknúť Gažovičovi, keď jeho nepríjemnú strelu z 20 m vytlačil na brvno. O chvíľu to bol opäť Gažovič, ktorý vytlačil jedovku Jančicha z priameho kopu. Domácim sa naskytla tutovka v 57. min, ale rýchly protiútok Móres zakončil zle. Neskôr to bol opäť Sirota, ktorý nemal šťastie rozvlniť sieť. V 2-minútovke dobre nezakončili ani Brčák ani Žák. Potom Nižňania vypustili a iba nemohúcnosti hosťujúceho kolektívu môžu vďačiť za to, že neinkasovali. V 82. min Móres z pravej strany ideálne nacentroval Sirotovi, ale v tomto zápase mu asi nebolo súdené dať gól. Hostia na záver v 88. min prečíslili domácich, ale našťastie zakončili veľmi zle. Domáci tak priviedli zápas do víťazného konca.

Eugen Dedinský

Diviaky – Dolný Kubín

0:1 (0:1)

Gól: Bača

ŽK: Vríčan, Koleno, M. Štrba, Lehocký - Halák, Lacko, R Debnár,

Zostava: Okoličány, Halák, Ťuťka, Drengubiak, Gajdošík, Lacko, Plančo, Kováč, Callo, Janky, Bača, striedajúci: Sučák, Dzúrik, Ondrík

Po nevydarenom zápase s Nižnou sme chceli získať prepotrebné body a tomu sme podriadili aj našu hru. Už prvá 15-minútovka nás o tom presvedčila. Domáci boli zatlačení na vlastnú polovicu a k nám sa dostávali len veľmi ťažko. Vypracovali sme si takmer 5 gólových šancí. Už v 2. min po trestnom kope Planču sme videli gól, ale hlavička Gajdošíka skončila nad brvnom domácej brány. Už onedlho nedal ani Bača, ani Plančo. Hra sa do konca 1. polčasu odohrávala iba na polovici domáceho kolektívu. Vyzeralo to ako hra mačky s myšou. Rozhodnutie prišlo po rohu Planča a následnej hlavičke Baču, ktorý nekompromisne rozvlnil sieť. Potom sa do šance dostal opäť Plančo, jeho strela však skončila v náručí brankára. Do 2. polčasu nastúpili domáci ako vymenení. Dolnokubínčania zbytočne vypustili, dvakrát ich podržal Okoličány, ktorý kryl dve strely domácich. Bola to rozkúskovaná hra. Domáci sa nakopávanými loptami snažili skorigovať výsledok. V závere zápasu Lacko pekne vysunul Baču, ale ten z uhla trafil iba brankára. Neskôr to bola spolupráca Baču s Dzúrikom, ktorí vypracovali šancu pre Sučáka. Tomu však z bránkovej čiary vykopávajú loptu domáci hráči. Poslednú šancu mal Sučák - nepochopiteľne ju zahodil. Mohli sme dať pokojne aj viac gólov, ale nemohúcnosť bola veľká. A tá by sa nám v budúcich zápasoch mohla vypomstiť. Jozef Dávid

Ostatné výsledky:

Trebostovo - Krásno nad Kysucou 3:1 (0:1), Lisková - Rudinská 2:3 (1:2), Bánová - Valča 1:1 (1:1) Liptovský Hrádok - Bešeňová 0:1 (0:0)

ŽK: F. Pazúrik

Zostava: Tunák, Šišila, Vladimír Filek, Milan Šiška, Eduard Šiška, Pazúrik, Martin Šiška, Martin Filek, Sojčák, Petrek, Bažík, striedali: Paríža, Pavčo, Fandák

V sychravom počasí nastúpili obe mužstvá dobre naladené. Na ihrisku si však už nič nedarovali a trávnik privítal pekný futbal. Lepšie začali domáci, hostia však bezpečne odvracali ich šance. V 10. min spálil prvú Petrek a neskôr aj Pazúrik. Po faule na E. Šišku, zahráva pokutový kop Marek Šiška, ktorý bezpečne premieňa. Zdrvujúce akcie hostí spôsobili, že Zuberčania sa po prvom polčase ocitli strelením dvoch gólov v roli štatistu. Dobre, že rozhodca odpískal v 45. min polovicu dejstva. V 2. polčase to bol úplne iný prístup. V 63. min sa fantasticky pohral s loptou Paríža a strelou pod brvno dáva vyrovnávajúci gól. Od tejto chvíle to bol boj o súperovu bránu, ktorý vyvrcholil v 90. min, keď po faule na Pavla Bažíka opäť Marek Šiška premieňa svoju druhú jedenástku a stanovuje výsledok na 3:2. Za druhý polčas si ho Zuberčania určite zaslúžili. Milan Šiška

Palúdzka - ŠK Podbiel

1:1 (0:0)

Gól: Kubolek

ŽK: Novák, Kanderka

Zostava: Novák, Mišek, J. Mintál (67. Franko), Kubášek, Kulošťák, Žilinec (87. Dolník), Kubolek, Batuna, Baláž, Šeling, R. Mintál (45. Kanderka)

Palúdzka potrebovala doma body ešte viac ako Podbiel. Zápas sa podľa toho aj odvíjal. Hralo sa otvorene. Na klzkom teréne vznikalo množstvo zaujímavých situácií. V prvom polčase si však ani jedno mužstvo nevypracovalo vyloženú gólovú príležitosť. O to zaujímavejší bol druhý polčas. Domáci sa ujali vedenia po strele z diaľky. Brankár Novák pravdepodobne očakával, že ju zachytí niektorý z obrancov, ale nestalo sa tak. Lopta doplachtila prakticky do stredu brány. To bol signál pre ofenzívu Podbiela. Tá vyvrcholila v 71. minúte. Kubolek zahrával priamy kop z asi 25 metrov. Jeden z brániacich hráčov zmenil smer strely a tá skončila v opačnom rohu brány ako čakal brankár domácich. Tento stav zas vyprovokoval domácich k zvýšenému úsiliu. Po sérii rohových kopov spôsobili dva závary v šestnástke Podbiela a najväčšiu príležitosť si vypracovali v 81. minúte. Inak skvele hrajúci stopér Kubášek minul loptu a útočník domácich sa dostal do samostatného úniku. Situáciu vyriešil brankár Novák. Od tej chvíle mali Podbielčania situáciu pod kontrolou. Pri troche šťastia si mohli priviezť aj tri body. Omladené mužstvo však bolo spokojné aj s bodom. Veď za celú jesennú časť získali hráči, reprezentujúci Podbiel vonku len jeden bod. Oživenie v mužstve potvrdzoval aj novovytvorený fanklub, ktorý v početnej zostave vytvoril pre hosťujúce mužstvo prakticky domáce prostredie. Pavol A. Dubovský

Martin B – Oravská

Jasenica 3:0 (2:0)

Góly: Horník 2, Vácha

ŽK: Kaprálik

Zostava: Žofaj, Škombár, V. Madleňák, Brontvaj, Kaprálik, Feranec, Godiš, M. Maleňák, M. Vráb, Ľ. Čiernik, M. Vráb.

Úvod zápasu hosťujúcej Oravskej Jasenici nevyšiel podľa plánov. Už v 3. min dostáva prvý gól po faule Kaprálika a následnom pokutovom kope. Gól hráčov zmobilizoval a vyprovokoval k zvýšenej aktivite. Svojou hrou si vtedy určite zaslúžili dať gól. Boli to najmä akcie Ľubomíra Čiernika v 7. min či v 25, keď netrafil ani prázdnu bránu. Celý 1. polčas sa preto odohrával medzi šestnástkami oboch kolektívov. Tlak zo strany hostí bol viacmenej platonický, pretože šance je potrebné premieňať. Domáci zvýšili skóre stretnutia v 42. min, keď po rohovom kope a nedôslednom bránení Vladimíra Madleňáka, Horník hlavou zvyšuje stav na 2:0. V 2. polčase sa obraz hry nezmenil. Občasná územná prevaha zostala nevyužitá ani na jednej strane. Domáci však podnikali rýchle brejkové situácie a hráči z Oravskej Jasenice doplatili na nepremieňanie šancí. Tlak vyvrcholil v 80. min, keď sa im vydaril brejk, po ktorom z hranice 11 m strieľa Vácha posledný gól Martrina.

Roman Polák

Svätý Kríž - Vrútky 0:0, Černová - Jamník 3:0 (1:0), Turany - Dúbrava 0:2 (0:2) Závažná Poruba - Turčianska Štiavnička 1:2 (1:1)