„... slávnostne vyhlasujem, že v záujme povznesenia mravnej i vzdelanostnej úrovne mojich krajanov, ako aj v snahe o pozdvihnutie ich blahobytu a pre verejný úžitok slávnej Oravskej stolice rozhodol som sa túto svoju knižnicu zasväti a ešte za môjho života tejto slávnej stolici darova i zanecha, a to so všetkými k nej náležiacimi rukopismi, so zemepisnými mapami, s obrazmi, s daktylotékami ... napokon s mincami a s numizmatickými pamiatkami staršími i novšími ... Preto ju aj darujem, posväcujem, venujem, dávam a prenechávam prostredníctvom týchto mojich darovacích resp. zakladacích listín, pravda, pod tou záväznou podmienkou, že si žiadam, aby táto vzácna zbierka, ktorá obsahuje vo vekom pote diela slávnych uencov a vekých tuzemských i zahraniných mužov i z knižníc spoloností, nazhromaždených naozaj s vekou starostlivosou, námahou i nákladom, pretrvala nielen krátky as, ale i najvzdialenejšie alšie veky akoby na venos...„
V Bratislave 15. apríla 1839.
Vavrinec Čaplovič z Jasenovej
Citovaná as pochádza z prekladu latinskej Darovacej listiny významného zberatea kníh Vavrinca aplovia žijúceho na prelome 18. a 19. storoia. Jeho životný príbeh je iste mnohým známy. V ase darovania išlo o 20 000 knižných diel spolu so spomínanými muzeálnymi predmetmi. Aj po tomto ušachtilom ine dopal aplovi knižnicu do konca svojho života. Všetky knihy si zapisoval do rukopisných katalógov – zo 14 sa v archíve aploviiány zachovalo 13. Na svoju šesdesiatronú zberateskú innos (od 1.11. 1792 do 26.4. 1852) vynaložil spolu 63 455 zlatých 23 grajciarov.
Aké poslanie má táto historická knižnica dnes? Pokúsime sa predstavi jej pulzujúci každodenný život:
aploviova knižnica je v súasnosti oddelením Oravského múzea POH v Dolnom Kubíne. Samostatná jednoposchodová budova pre úely knižnice bola postavená v rokoch 1905 – 1911. Budova je evidovaná v zozname kultúrnych pamiatok. V historickom fonde je zaevidovaných 89 899 knižniných jednotiek. Knihy sú zaradené poda vedných odborov do 12 hlavných skupín a 6 alších skupín. Pre ilustráciu uvádzame, že ide o bibliografie, lexikóny, teológiu, filozofiu, históriu, zemepis, sociológiu, právo, filológiu, beletriu, matematiku, prírodné vedy, umenie, revue a varia. Bohatá rôznorodá zbierka obsahuje tiež vzácne rukopisy, inkunábuly (staré tlae do roku 1500), staré mapy a výtvarné diela.
Povedané slovami knižniného zákona, prácu knihovníkov charakterizuje to, že získavajú, spracuvávajú, uchovávajú, ochraujú a sprístupujú knižniný fond. V praxi to znamená, že každý knihovník spracováva uritú as fondu poda svojho štúdijného zamerania v súlade s knihovníckymi pravidlami o starých tlaiach. Hadajú sa spôsoby ako akvizine získava tie tituly kníh, periodík, ktoré sú nekompletné alebo chýbajú v knižninom fonde a bádatelia ich žiadajú. Stáva sa, že niektorí udia, ktorí prídu ponúka rôzne staré tlae v asto poškodenom stave, majú skreslené predstavy o ich hodnote. aploviova knižnica neposkytuje finanné ohodnotenia kníh, lebo existujú antikvariáty s katalógmi konkrétnych titulov kníh a ich cien, aké sú známe na knižných aukciách. Každý konzervátorský a reštaurátorský zásah je nielenže finanne nároná, ale aj problémová záležitos, pretože na Slovensku je nedostatoná reštaurátorská kapacita. Záchrana kultúrneho dedistva - historických fondov je teda vážnym problémom celej spolonosti.
Čaplovičova knižnica spolupracuje s odborníkmi z iných kultúrnych ustanovizní, publikačnými a výstavnymi aktivitami prezentuje verejnosti zaujímavé časti knižničného fondu.
V posledných rokoch sa zvýšil počet návštevníkov Čaplovičiány. Prichádzajú tu študovať literatúru študenti vysokých škôl, vedeckí pracovníci z kultúrnych inštitúcií z domova a z Európy, aj záujemcovia a zberatelia. Pri kontakte s bádateľmi sú bežné a potrebné ich pripravené zoznamy literatúry, o ktorých sa vopred informujú, či sa v knižnici nachádzajú nimi požadovaní autori, diela.
aploviiána prijíma tiež menšie výpravy zo všetkých typov škôl a skupiny záujemcov, ktorí sa na prehliadku priestorov a ukážky fondu vas ohlásia. Snaží sa tak zviditeova aktuálnu úlohu a prínos knižnice dnes.
Svojím rozmanitým a rozsiahlym fondom od 14. do 20. storoia s nadasovým posolstvom je aploviova knižnica istou výzvou, aby poslúžila aj generáciám dnešnej doby. Svojím duchovným bohatstvom a bohatými informanými pramemi. Stredoeurópsky charakter zbierky je výnimoným a nenahraditeným kultúrnym pokladom našej krajiny v zjednotenej Európe.
Mgr. Katarína Ileninová