Okrem fyzického trýznenia Miroslav manželku deptal i psychicky. Dokázal ju podozrievať zo všetkého možného. Jeho nedôvera dosahovala už také štádium, že manželka mu musela dokladovať, čo robila v práci... Desať dní po MDŽ ju zas začal biť päsťami, kým sa mu ju nepodarilo zvaliť na zem, kde ju surovo dokopal...
Žiaľ, príbeh je do slova a do písmena pravdivý, ani modriny Miroslavovej manželky ešte celkom nevybledli. Modriny na duši zanechajú stopy oveľa dlhšie.
Príslušníci polície sa s takýmto správaním stretávajú v rodinách na celej Orave čoraz častejšie. Týraní - väčšinou ženy a deti - veľmi dlho mĺčky trpia. Núti ich k tomu strach, snaha udržať rodinu, ale často aj obavy, že ich okolie nepochopí a vysmeje. Ale stáva sa, že manželka, ktorá sa napokon odhodlá takéto zaobchádzanie zo strany manžela oznámiť na polícii, tiež nie je celkom bez viny.
Ako nám povedala mjr. Mgr. Anna Vojvodová, policajti policajného okresu Dolný Kubín (okresy Dolný Kubín, Námestovo a Tvrdošín) boli od začiatku tohoto roka privolaní k násilnostiam v rodinách až v 33 prípadoch. Ako sme sa dozvedeli od Antona Kufu z OO PZ Námestovo, dvanásť prípadov domáceho násilia za prvé tri mesiace roka neprekračujú priemer minulého roka. „Nezvýšilo sa iba preto, že už aj minulý rok bolo domáceho násilia v okrese príliš veľa,„ dodáva.
Zato v okresoch Dolný Kubín a Tvrdošín sa bitky a napádania v rodinách zdvojnásobili. Kým od januára do konca marca minulý rok polícia riešila 10 takýchto udalostí, tento rok ich bolo už 21! Vo väčšine prípadov napádajú manželia manželky, prípadne exmanželky alebo druh družku. Stále častejšie však napádajú hlavne synovia svojich rodičov. Tento rok sa tak stalo napríklad v Oravskej Jasenici, Rabči, Hruštíne, Námestove či Dolnom Kubíne. Do dolnooravskej metropoly sa prišiel trestného činu násilia na skupine obyvateľov a jednotlivcovi dopustiť aj muž z Turian, ktorý fyzicky napadol druha svojej exmanželky. V Tvrdošíne, Liesku či Zuberci sa zas fyzicky napádajú súrodenci: brat brata, ale v dvoch prípadoch brat zaútočil na slabšiu sestru.
Domáce násilie, ktoré musí už dávať do poriadku polícia, je často vyústením dlhodobejšieho správania, týrania rodinných príslušníkov. Na podozrenie z týrania blízkej alebo zverenej osoby prišlo tohto roku na políciu už 6 oznámení, v piatich prípadoch išlo o týranie manželky, v Zákamennom však otec týral aj deti a tak sudca vydal príkaz na jeho umiestnenie do vyšetrovacej väzby. Dve oznámenia zo 6 skončili ako priestupok.
Dolnokubínska polícia sa všemožným spôsobom snaží informovať verejnosť, aby sa týranie v rodinách neskrývalo pod pokrievkou falošného farizejstva, veď strážcovia zákona musia prešetriť každé oznámenie, teda aj anonymné. Oznamovateľ sa teda nemusí obávať nepríjemných poťahovačiek po úradoch. Len ťažko je možné zorganizovať masovejšiu preventívnu kampaň, pretože tí, ktorí sa priznajú k týraniu ako poslední, bývajú, žiaľ, práve jeho obete.
Vo verejnosti ešte stále pretrváva mylná predstava, že trestného činu týrania blízkej osoby a zverenej osoby podľa § 215 trestného zákona sa páchateľ dopúšťa len fyzickým násilím. Nie je to tak.
Podstatu tohoto trestného činu napĺňajú aj iné spôsoby, hlavne psychické týranie: ponižovanie, pohŕdavé zaobchádzanie, neustále sledovanie, násilná izolácia, citové vydieranie a neustále vyhrážanie sa, vyvolávanie atmosféry strachu a stresu, bezdôvodné odopieranie jedla, oddychu alebo spánku, bývania či nevyhnutnej osobnej starostlivosti o deti.
Keď však obete takéhoto počínania dokážu prelomiť predsudky a oznámia týranie v rodinách polícii, hoci anonymne, páchateľ môže skončiť za mrežami na dva až osem rokov. Ale prinajlepšom môže byť ako násilník do sedem dní vykázaný aj z vlastného bytu. (mp)