Ich rozhodnutie ovplyvňovali rôzne faktory: záujem o odbor, plány na vysokoškolské štúdium, odporúčania rodičov, ale svoju úlohu vo väčšine prípadov zohrala aj dostupnosť primeraného odboru a vzdialenosť školy od miesta bydliska.
Ako to vyzeralo so záujmom o štúdium na oravských stredných školách a učilištiach tesne pred podávaním prihlášok? Školské výpočtové stredisko v Liptovskom Mikuláši pravidelne monitorovalo záujem deviatakov a ďalšie štúdium a posledný prehľad urobilo k 1. marcu tohoto roka.
Medzi školami sa už pred začiatkom školského roka 2004/2005 začína boj o žiaka. Žiaľ, nie vždy nakoniec o ďalšom štúdiu rozhodne kvalita školy, ale aj možnosti rodinných rozpočtov. Do samého konca zostanú v strese deviataci, ktorí si podali prihlášky na anglické bilingválne gymnázium v Sučanoch. Záujem totiž viac ako päťnásobne prevyšuje možnosti školy, ktorá v novom školskom roku otvára tri prvé ročníky. Študovať v nich by však chcelo až 446 deviatakov, takmer všetci s nepoškvrneným výborným prospechom. Pomerne dobré šance na prijatie v prvom kole prijímacích skúšok budú mať gymnazisti. Dopyt s ponukou sú približne vyrovnané na gymnáziách v Dolnom Kubíne a v Námestove, o Trstenú prejavilo záujem viac žiakov, ako môže škola prijať, hlavne o triedu informatiky je dvojnásobný záujem. Nový ročník sa zatiaľ nenaplnil v tvrdošínskom gymnáziu.
Podľa predbežného prieskumu je medzi deviatakmi alarmujúco nízky, ba až mizivý záujem o profesie v odvetviach, ktoré v našom regióne sotva prežívajú, ba živoria: o poľnohospodárstvo a strojárstvo. Hoci o Združenú strednú školu v Dolnom Kubíne prejavilo záujem 262 žiakov a prijatých môže byť len 208, v niektorých učebných odboroch sa záujem rovná nule alebo úplnému minimu: maliar pre stavebnú výrobu, krajčír dámskych odevov, inštalatér či obchodný pracovník pre potraviny. Zato kaderníčkou, kozmetičkou či kuchárom-čašníkom chce byť viac ako dvojnásobok žiakov, než škola môže uspokojiť. Opačná je situácia v dolnokubínskom súkromnom učilišti, ktoré zatiaľ nemá naplnenú žiadnu z otváraných tried, o odbor pestovateľ pre ovocinárstvo a včelárstvo zatiaľ neprejavil záujem ani jediný deviatak. Nulový záujem je napríklad aj o pomerne perspektívny učebný odbor na SOU v Kňažej operátor ekologických zariadení (veď čističky odpadových vôd budú musieť byť o niekoľko rokov na každom kroku!), ale aj o profesiu nástrojár, mechanik nastavovač či klampiar. V podobnej situácii sa nachádza aj SOU v Istebnom, kde do marca prejavilo záujem študovať 45 deviatakov, hoci možnosti školy núkajú šancu viac ako dvojnásobku žiakov. Približne o polovicu prevyšuje možnosti škôl záujem o štúdium na všetkých obchodných a hotelových akadémiách na Orave, menej žiakov sa hlási na učilištia v Námestove, Nižnej a v Oravskom Podzámku. Stabilizovaný je záujem o SOU lesnícke v Tvrdošíne.
Spomedzi nadregionálnych škôl je maximálny záujem o bilingválne gymnáziá všeobecne, ale aj o Školu úžitkového výtvarníctva v Ružomberku - o odbor modelárstvo a návrhárstvo odevov je záujem dvojnásobný, o propagačnú grafiku štvornásobný a propagačným výtvarníkom by chcelo byť 5x viac deviatakov, než sú možnosti školy. Naopak, veľmi nízky je záujem o chemické učilište v Žiline.
Melánia Pastvová