Časť starostov Oravy v stredu protestovala pred Úradom vlády, druhá časť sa o deň neskôr zúčastnila 14. snemu Združenia miest a obcí Slovenska.
Podľa slov predsedu ZMOHO Jána Banovčana si predseda vlády Mikuláš Dzurinda, ministri a dokonca aj splnomocnenec vlády pre decentralizáciu verejnej správy Viktor Nižňanský vypískanie od starostov a primátorov plne zaslúžili. Veď nestačí len rozhodovať a problémy obcí nechávať na polceste. Obce a mestá majú za sebou najťažší rok od roku 1990 a napriek tomu nie sú v princípe proti reforme, ani proti fiškálnej decentralizácii. Nepodporia však také kroky a prístupy, ktoré sa za tieto základné princípy iba skrývajú.
Hlavy samospráv kritizovali predovšetkým to, že štát sa zbavil najnákladnejších článkov - školstva a okresných úradov - a „zavesil ich na krk„ samosprávam. Obce musia zamestnávať odborníkov z okresných úradov, peniaze na ich platy však nedostávajú.
Podľa vonkajšieho pozorovateľa to však na sneme skôr vyzeralo tak, že viazne komunikácia zo strany predsedu vlády, ktorý sa vyjadril, že ho mrzí, keď mu predseda ZMOS Michal Sýkora ani nezatelefonoval o tom, že situácia v samospráve je taká vážna a samosprávy vyjdú do ulíc. Predsedu tvrdenie Mikuláša Dzurindu zdvihlo zo stoličky a nedalo mu, aby nereagoval, že ešte vo februári žiadal premiéra o stretnutie. Odpoveď však znela, že premiér je pracovne vyťažený a Sýkora sa má stretnúť s Nižňanským.
„Dialóg vedieme, ale riešenia problémov sa stále odkladajú,„ povedal predseda ZMOS-u. „Potrebujeme novú formu dialógu. Ak si môžem dovoliť predsedovi vlády telefonovať, budem mu teda telefonovať, aj posielať SMS-ky, kedykoľvek.„
Tak sa teda zdá, že reforma sa má pohnúť ďalej „po telefóne.„ (mp)
Dvere do Európy sa