Škola je jednou zo sedemnástich na celom Slovensku, ktoré boli zaradené do programu Deutsches Sprachediplom 2 (DSD). Rozšírenému vyučovaniu nemčiny - 9 hodín týždenne - sa venujú tunajší informatici a diplom, ktorý získajú je viac ako maturita, viac ako štátna skúška a bude uznávaný vo všetkých krajinách Európy. Preto nás zaujímalo, či učiteľov nemrzí, že pravdepodobne vychovávajú mladých odborníkov pre zahraničie. „Podľa prieskumu a skúseností, o ktorých sa dozvedáme od ľudí s praxou zo zamestnania v zahraničí a u nás si dopĺňajú jazykové znalosti vieme, že väčšina tam ide len na prechodné obdobie. Korene majú na Orave a na Oravu sa chcú po čase aj vrátiť. Väčšinou, nájdu sa však aj takí, pre ktorých je zahraničie lákavejšie,„ dodáva Leonóra Lenčuchová.
Nemčinári z 2. A v rámci programu DSD spolupracujú s Deutche bank. Cieľom tejto spolupráce je, aby sa študenti naučili vnímať ekonomickú situáciu okolo seba a hľadali riešenia problémov. Ich úlohou je pravidelne sledovať ekonomické spravodajstvo v denníku SME a hľadať východiská zo situácií, špecifických práve pre Oravu. Nosnými témami prác by mali byť cestovný ruch a nezamestnanosť. „Kuriozitou je jedno z riešení, ktoré v sebe skĺbilo rozvoj cestovného ruchu na Orave so znižovaním nezamestnanosti,„ hodnotí prácu žiakov nemčinárka. Deutche bank najlepšie práce študentov ocení - v júni pocestujú ich autori do Belgicka, Luxemburska a Nemecka, kde chcú nadviazať spoluprácu s rovesníkmi v Essene.
Bude to už druhá nemecká družobná škola, prvý priateľský zväzok nadviazalo gymnázium pred 10 rokmi so školu Am Landberg z Wilkau-Haslau pri Zwickau (bývalá NDR-pozn. red.). Tridsať jej študentov navštívilo minulý týždeň priateľov v Trstenej, zúčastňovali sa vyučovania, navštívili rôzne kúty Oravy, ale i Aquapark na Liptove či Banskú Bystricu. Je len samozrejmé, že takéto priateľstvá prinášajú osoh študentom nemčiny u nás, ale čo motivuje nemeckých študentov, aby spolupracovali so slovenskými, hoci sa neučia slovenčinu? Spýtali sme sa na to Petry Lüdecke, učiteľky nemeckého gymnázia. Podľa jej slov chcú študenti spoznávať iné krajiny. Sami sa učia angličtinu, francúzštinu, ruštinu a latinčinu. S anglickou školou už spolupracujú, Rusko je pre nich priďaleko. Študenti však vedia posúdiť napríklad úroveň výučby cudzieho jazyka na družobných školách. V gymnáziu Am Landberg je už povestná aj krása oravskej krajiny a to sem ťahá stále nových a nových študentov. Vravia, že tunajšia krajina sa podobá alpskej rakúskej. Mnohé priateľstvá, ktoré študenti nadviazali minulý týždeň, budú pokračovať aj prostredníctvom elektronickej pošty a poslúžia aj ďalšej popularizácii nemčiny na Orave. Hoci tento jazyk má stále veľké opory v základných školách, napríklad na Medvedzí v Tvrdošíne či v Zuberci, v iných upadá. Pritom je ideále, keď sa dieťa začne jazyku venovať do veku 10 rokov. (mp)