Nedávno odzneli v médiách informácie o tom, že exekúciou alebo konkurzom môžu členovia bytových družstiev prísť o svoj nárok na prevod bytu do osobného vlastníctva. Povrávalo sa aj o tom, že nájomníci bytov, ktoré vlastní bytové družstvo, sa môžu dostať do nepríjemnej situácie, lebo vraj zadĺžené družstvo bude riešiť svoje finančné problémy odpredajom niekoľkých bytov. Byty sa tak môžu stať aj predmetom exekučného konania a súčasní nájomníci, ktorí si ešte byty neodkúpili, môžu byť podnájomníkom nového (oddlženého) majiteľa a byt si už nebudú môcť odkúpiť za niekoľko tisíc korún, ale za trhovú cenu. Ako to teda je? Môžu členovia bytového družstva prísť o svoje právo na prevod bytu do osobného vlastníctva podľa zákona o vlastníctve bytov? Veď ten garantuje prevod vlastníckych práv pre každého člena bytového družstva!
Pravda je naozaj niekde inde. „Tieto špekulácie sú zbytočné, pretože súčasná právna úprava je iná,„ povedal nám predseda Okresného stavebného bytového družstva (OSBD) v Dolnom Kubíne Ján Andris. Zákon totiž hovorí jasnou rečou – vlastník domu, ktorý nadobudol dom do vlastníctva konkurzom, resp. exekúciou, nemôže previesť vlastníctvo domu napríklad kúpnou zmluvou alebo ho vložiť do obchodných spoločností v tom prípade, ak v dome požiadal nájomca družstevného bytu o prevod vlastníctva bytu. „Cena bytu nesmie v tomto prípade presiahnuť cenu stanovenú zákonom č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, čiže takú cenu, akú by požadovalo aj bytové družstvo pri prevode bytu z vlastníctva bytového družstva do vlastníctva člena nájomcu družstevného bytu,„ upresnil J. Andris. Nájomníci družstevných bytov sú chránení navyše ešte raz. Podľa zákona totiž vlastník bytového domu, ktorý dom, čiže bytovku nadobudol v exekúcii, je povinný s nájomcom družstevného bytu uzatvoriť zmluvu o prevode vlastníctva bytu do dvoch rokov odo dňa, kedy nájomca požiadal o prevod vlastníctva bytu. Nájomca môže po uplynutí tejto dvojročnej lehoty podať návrh na súd, aby uložil novému majiteľovi domu splnenie povinnosti. „Čiže aj nový vlastník domu nemôže byty v tomto dome previesť do vlastníctva ďalšieho vlastníka kúpnopredajnou zmluvou alebo ich vložiť do obchodnej spoločnosti, ak o prevod požiada nájomca. V tomto prípade nesmie cena bytu presiahnuť cenu, za ktorú byty do vlastníctva svojich členov prevádzajú bytové družstvá. Čiže vlastník, ktorý získal bytový dom exekúciou, nemôže byty previesť tretej osobe za trhovú cenu, ak o prevod požiada nájomca,„ upozorňuje predseda OSBD.
Momentálne je však podľa Jána Andrisa bezpredmetné hovoriť o zadĺženosti bytových družstiev. V rámci bytových družstiev združených v Slovenskom zväze bytových družstiev Bratislava (je ich celkom 102), ktorých členom je aj dolnokubínske OSBD, nie je ani v jednom prípade situácia taká, že by družstvám pre ich vysokú zadĺženosť hrozilo vyhlásenie konkurzu alebo výkon exekúcie predajom bytových domov. Všetky družstvá, to oravské nevynímajúc, totiž priebežne podľa žiadostí prevádzajú byty do vlastníctva svojich členov za podmienok podľa zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. (zp)