Kapitálnu tohtoročnú jeleniu trofej spod Skorušinských vrchov, či parožie ocenené striebornou medailou na medzinárodnej výstave a množstvo preparátov lesnej zveri mohli vidieť návštevníci celooravskej výstavy minuloročných poľovníckych trofejí v Hruštíne. S istotou môžeme tvrdiť, že od 4. do 9. mája bolo v tejto oravskej obci najviac paroháčov - i keď len preparovaných na výstavných paneloch. Výstavu troch okresných organizácií poľovníckych združení (Dolný Kubín, Námestovo a Tvrdošín) navštívili počas šiestich dní stovky detí zo základných škôl celej Oravy, chýbať nemohli žiaci SOU lesníckeho v Tvrdošíne a vystriedali sa tu snáď všetci poľovníci z Oravy i vzdialenejšieho okolia. Ako nám povedal predseda Poľovného združenia v Hruštíne Ľudovít Vlžák, organizátori, každý deň dvaja-traja poľovníci, poskytovali návštevníkom odborný výklad, bez ktorého sa podobná expozícia určite nezaobíde, a najmä keď na výstave boli najkrajšie preparáty druhov, ktoré nemajú na Orave „domovské právo„.
Kto sa pýtal, ten sa dozvedel aj viac než zaujímavé informácie. Takou bola napríklad aj tá, že za najkrajšiu jeleniu trofej minulého roka bude poľovník z Liesku potrestaný. Prečo? Pod jeho guľkou totiž padol prekrásny 8-ročný chovný jeleň, 22-torák. Skúsený poľovník, akým strelec bol, musí tekéto zviera rozoznať aj potme - držanie tela a hrdo vztýčená hlava nemôže podľa poľovníkov kvalitu a vek jeleňa nesignalizovať poľovníkovi už zďaleka, neobstojí žiadne ospravedlnenie. Úspešného strelca čaká niekoľkotisícová pokuta. Ak by takúto chybu urobil dve či tri sezóny za sebou, poľovníci ho nakoniec zo svojho stredu vylúčia.
Najhodnotnejšou trofejou výstavy je „strieborný„ jeleň 18-torák Mateja Martvoňa z Hruštína, ktorý dosiahol 205,5 bodov CIC. Od Jaroslava Martvoňa, sprevádzajúceho návštevníkov výstavy v utorok, sme sa dozvedeli, že nie všetci poľovníci dodržiavajú písané či nepísané zákony poľovníctva. Kým napríklad v celej Európe sa poľovníci držia pravidla, že každý poľovník môže uloviť ročne jedinú sluku hôrnu, v Taliansku ich chytajú po desiatkach do sietí. Prekvapením pre laikov bolo napríklad aj to, že jeleň európsky či vlk vôbec nie sú pôvodnými obyvateľmi oravských lesov, jeleň sem bol nasadený iba pred sto rokmi, vlčia svorka sa na Oravu prisťahovala z Ukrajiny len nedávno. Vlci sa však za niekoľko rokov stihli v našich lesoch rozmnožiť tak, že straty na lesnej zveri a hospodárskych zvieratách počítajú oravskí poľovníci ročne na tony. Veľmi vzácny je ďalší „prisťahovalec„ - psík medvedíkovitý, ktorý žije v okolí Žaškova, ale aj tetrovy a hlucháne, tokajúce v čase párenia v okolí Suchej Hory.
Melánia Pastvová