V šlágri jari potvrdila Párnica vedúce postavenie

ORAVSKÁ FUTBALOVÁ SÚŤAŽ - I. TRIEDA

Napínavý priebeh I. triedy pokračoval uplynulú nedeľu ďalšími zaujímavými zápasmi. Na programe kola bol šláger, v ktorom sa stretli dve vedúce mužstvá súťaže. Úspešnejšia bola Párnica a po výhre nad Veličnou zostáva na čele tabuľky. Ďalší dôležitý duel sa hral v Krivej, kde privítali ďalší zachraňujúci sa celok. Zápas zvládla lepšie Lokca a v tabuľke poskočila na 11. miesto. Víťazná šnúra Krivej sa tak skončila. Z hosťujúcich mužstiev uspeli aj Leštiny, ktorým sa zatiaľ výnimočne darí. Medzi prekvapivé výsledky možno zaradiť aj vysoké víťazstvo Rabče nad Žaškovom.

ŽK: M. Kubačka, Kováč – Janík, Sučák

Zostava domácich: Smoleň, Lach, Jurámik (Kubek), Vaňko, Trnovský, Kováč, M. Kubačka, Dráb (Tittel), Slosarčík, Kalina, V. Paška (J. Paška)

Zostava hostí: Smolka, Serdel, Furinda (Koedam), Valček, Sučák, Hrivňák, Vicáň, Bajdich, Janík, Puškáš, Gejdoš

Zápas s prívlastkom „stretnutie jari“ medzi dvomi vedúcimi družstvami súťaže sľubovalo kvalitné futbalové predstavenie. Hrôzu vzbudzovala perfektná bilancia Veličnej na súperových ihriskách, kde vždy bodovala naplno. Zemetrasenie v kabíne domácich za slabé výkony v uplynulých dvoch týždňoch veštilo tvrdý a neľútostný boj. Duel sa začal obojstranne opatrne. Hráči si pedantne plnili taktické úlohy. Prvoradé bolo neinkasovať a zo zabezpečenej obrany vyrážať do rýchlych protiútokov. Po úvodnom zoznamovaní sa ako prvá upokojila Veličná a jej kvalitná záloha tlačila hru do pokutového územia domácich. Hra sa však pohybovala medzi šestnástkami. Ako blesk z jasného neba prišla 23. min, keď sa center Janíka odrazil k voľnému Puškášovi a ten z ťažkého uhla nekompromisným projektilom prestrelil Smoleňa. Všetkých Párničanov opantala zlá predtucha v pokračovaní posledných nepriaznivých výsledkov. Gólová strela bola nakoniec jedinou z oboch strán v 1. polčase. Prvý polčas nikoho nenadchol. Hostia však viedli zaslúžene. Domácim nefungovala záloha, vysoké strely na útočníkov nič neriešili. Po prestávke sa všetci s otvorenými ústami dívali na výkon Párnice, ktorá ako keby vymenila celú zostavu. V 47. min Paška jemne odcentroval na zabudnutého Tittela, ktorý z hranice malého vápna v akrobatickej polohe vyrovnal nádhernou strelou do šibenice. Párničania ožili, bolo ich plné ihrisko. Zlepšená hra stredovej formácie sa začínala prejavovať. V 53. min Kalina z dobrej pozície tesne minul pravú žrď, ale domáci sa dočkali odmeny za buldočiu húževnatosť v 69. min. Slosarčík posadil center na hlavu Kováča a ten postavil Smolku do pozície štatistu. Diváci išli do varu, domáci boli na koni. Po krátkej eufórii sa opäť predstavil líder, ktorý rozhodne neprišiel do Párnice prehrať. Stretnutie gradovalo a mohol aj výsledok, keď v predposlednej minúte zbehol Janík a predĺžený center napálil Furinda z 1 m vedľa. Bolo dobojované. Stretnutie prinieslo hlavne v prvom dejstve kvalitný futbal ligovej úrovne. Veličná nesklamala, ale Párnica bola tentoraz lepšia. Ján Hricko

Oravský Podzámok

– Vavrečka 3:1 (1:1)

Góly: A. Červeň, Maslo, Chomistek - Holmík

ŽK: Chomistek, Svýba – Paterek, Kasan

Divákov: 230

Zostava domácich: Serdel, Holubčík, Jurovčík, Maslo, Feranc, Chomistek, Jurovčík, Svýba, Červeň, Horňák, striedali: Harezník

Zostava hostí: Čajka, Holub, Hrkeľ, Verníček, Holmík, Paterek, M. Kasan, P. Brčák, F. Kasan, M. Brčák, Stolárik

Futbalisti z Oravského Podzámku začali zápas veľkým náporom. Prvá šanca však prišla až v 14. min, keď po centri Antona Červeňa vysiela nepresnú strelu na bránu hostí Maslo. O minútu nato uniká domáci Chomistek, ktorý potiahol akciu po ľavej strane ihriska, prihráva A. Červeňovi a ten otvára skóre stretnutia na 1:0. Horúco bolo pred bránou Vavrečky aj v 23. min, opäť Červeň strelou z diaľky strieľa do brvna. Chvíľa hostí prišla v 29. min, keď zahrávali rohový kop. Po skrumáži v obrane Oravského Podzámku Holmík vyrovnáva na 1:1. V úvode 2. dejstva začali opäť aktívnejšie futbalisti spod hradu. V 47. min vystrelil Maslo, no jeho strelu brankár s prehľadom kryl. Počas ďalších 20 minút si lopta nenašla cestu do siete. Ani strela Masla, ani Chomisteka či Horňáka nepriniesli dlho očakávaný gól. Ten prišiel až v 80. min, keď sa po rohovom kope Červeňa k lopte dostáva Maslo a prekonáva bezmocného Čajku. Tretí gól prišiel v 90. min, po ruke hostí v pokutovom území premieňa a uzatvára skóre stretnutia Chomistek. Ján Holubčík

Rabča – Žaškov 4:0 (0:0)

Góly: Gužík 2, Kozák, Krivanka

ŽK: Chovan

Zostava domácich:

Grobarčík, Porvich, Brezoňák, Kutlák, Krivánka, Kozák Gužík, Herud, Slovík, Domin, Sivka

Striedali: Košút, Jagnešák, Skutka

Zostava hostí: Buzák, I. Hanko, Bajči, A. Hanko, Bakoš, Chovan, Turčina, Karcol, Strapec, Pavlovčík, Lopeň

Striedali: Kubačka, Pobeha

Bezhlavé útoky nervóznych domácich, ktorí sa v 1. polčase iba trápili, nemali žiadny efekt. Žaškov, ktorému v zápase o nič nešlo, hral kľudne, bez motivácie. Rabči to začalo gólovo sypať až po prestriedaní dvoch hráčov hneď v úvode 2. polovice hry v inak pohodovo a slušne hranom zápase a celý 2. polčas hráčov Žaškova prakticky nepustila na vlastnú polovicu. Pavučinu Buzákovi v bráne hostí najprv vymietol Kozák. Druhý úspech strelou po zemi zaznamenal Gužík, ktorý pridal aj 3. gól po centri Slovíka. Po skrumáži pred bránou hostí v predposlednej minúte na 4:0 upravil Krivanka. Pred 150 divákmi predviedla Rabča doteraz svoj najlepší jarný výkon. (r,h)

Kraľovany - Oravské Veselé 1:0 (0:0)

Góly: M. Batuna

ŽK: M. Zrník (Kraľovany)

Zostava domácich: P. Kubinda, M. Had, B. Kráľovanský, M. Eliáš, M. Pukáč, M. Marcinek, J. Brienik, M. Zrník, R. Kraľovanský, Š. Had, striedali: M. Batuna, M. Trstenský

Zostava hostí: M. Beňadik, P. Švába, P. Madleňák, Š. Uhliarik, F. Majdiak, J. Berger, M. Kriš, Maroš Madleňák, Michal Madleňák, P. Kromka, M. Romaňák, J. Berger

Od zápasu Kraľovian s Oravským Veselým všetci očakávali futbal, ktorý budú s prevahou tvoriť tabuľkovo lepší hostia. Boli to však domáce Kraľovany, ktoré od úvodných minút diktovali tempo stretnutia. V 15. minúte sa pred bránu hostí dostal Miroslav Zrník. Uváženou kombinačnou hrou sa prebojoval až za brankára, ale loptu z nepochopiteľných príčin stratil. Táto akcia ukončila prvý polčas, ktorý sa odohral najmä v šestnástke. Do druhého polčasu nastúpili hostia s nadšením. Hrali s prevahou a snažili sa svoje výkony zakončiť gólmi. Kraľovany ich však zatlačili do obrany a prebrali iniciatívu. V 80. minúte zakončil striedajúci Michal Batuna hlavičkou gólovú šancu. Kraľovany sa dostali do vedenia. Hoci Oravské Veselé vsadilo na dobrú kombinačnú hru, nedokázalo obrátiť vývoj stretnutia, ktoré sa skončilo ich neúspechom. V posledných minútach zápasu sa pokúša pridať ďalší gól Trstenský, ale brankár hostí loptu s prehľadom vyráža. K spoluhráčovi sa nakoniec pripojil Miroslav Had, ktorý svoj center taktiež iba chcel vidieť v súperovej bráne. Zápas, ktorý sledovalo približne 150 divákov sa skončil víťazstvom Kraľovian. (ft)

Breza – Leštiny 1:3 (1:3)

Góly: Večerek – Beran 3

Zostava domácich: Kormaňák M., Kormaňák K., Betík, Michaliga, Hladek R., Hladek M., Jakubiak, Večerek, Sitarik, Janík, Matejčík I.

Zostava hostí: Koželník, Janotík, Krakovský, Kovaľ, Čajka, Murina, Malát, Klener, Beran, Puplala, Michna, Lupták, Mamrák

Od úvodného hvizdu rozhodcu začal dobrý zápas a už v 7. min mal príležitosť na strelenie gólu P. Večerek. Gólu zabránil brankár hostí Koželník. V 13. min hostia v šestnástke faulovali vo vyloženej šanci P.Sitárika. Rozhodca odpískal jedenástku a samotný faulovaný hráč premieňa na 1:0 Po úvodnom góle obidve mužstvá produkujú výbojný zápas. V 26. min Leštiny nebezpečne pohrozili domácej obrane. Brankár Kormaňák však strelu s prehľadom zneškodnil. Po samostatnom úniku hostia v 40. min nádhernou strelou od ľavej tyče prekonávajú brankára Brezy. O dve minúty opäť menia stav strelou Berana na 1:2. Leštinčania v 45. min ukazujú, ako sa dávajú góly a z Beranovej kopačky strieľajú posledný gól zápasu. V druhom polčase malo navrch domáce mužstvo, ale schopná obrana hostí strely M. Kormaňáka a K. Kormaňáka bezpečne zneškodnila. Dve minúty pred koncom Brezanský rozohráva rohový kop a následnú hlavičku Matejčíka likviduje brankár Leštín. Rudolf Hládek

Oravská Poruba – Dlhá

1:1 (0:1)

Góly: Jurík – Haviar

ŽK: Šeling – A. Capuliak

Zostava domácich: Strapec, Čipčala, Janík, Hucko, Hrúzik, Mikušiak, P. Dludáš, Katreniak, M. Dudáš, Vrána, Šimon (macák)

Zostava hostí: Jančo, Kurčinka, Maslo, Bleskáň, Murín, Capuliak, Kukla, Haviar, Chladný, Brácho, Šeling (Spišiak, A. Capuliak, M. Capuliak)

Hostia začali lepšie. Už v 2. min. triafajú brvno domácej brány. Domáci sa postupne osmeľujú a v 6. min. strelu P. Dudáša hosťujúci obránca vykopáva so šťastním na roh. V 12. min sa po centri v pokutovom území dostáva k lopte Vrána a jeho strela letí tesne nad bránu. V 17. min. zahrávajú hostia trestný kop, ktorý končí v šibenici domácej brány. Hostia vedú 0:1. Od tejto minúty sa hrá prevažne v strede ihriska, za povšimnutie stojí iba šanca v 40. min, keď po rohovom kope Dudáš zle triafa vo vyloženej šanci – lopte končí vedľa brány. Pred koncom 1. polčasu domáci zahadzujú ešte dve vyložené šance – trestný kop. M. Mikušiaka končí na brvne hosťujúcej bránky a následna šanca M. Dudáša po samostatnom nájazde vedľa hosťujúcej brány. Druhý polčas začal veľkou snahou domácich zvrátiť výsledok, ale ich hra bola bez nápadu a tak vlastne prvú veľkú šancu po centri P. Hucku zakončuje I. Jurík hlavou na vyrovnávajúci gól v 68. min. Domáci aj po tomto góle hrali vabank, na víťazstvo, hostia hrozili rýchlymi protiútokmi. V 76. min. chytá hosťom vyloženú šancu domáci brankár Strapec. Oravská Poruba aj naďalej útočila a v 85. min. strela Jar. Vránu tesne míňa pravú tyč hosťujúcej brány. Avšak najväčšiu šancu zahadzujú domáci v 89. min, keď po akcii Jurík – Hucko práve Hucko netriafa opustenú bránu. A tak sa vlastne obaja súperi rozišli zaslúženou remízou. (vs)

Krivá – Lokca 0:1 (0:0)

Góly: Ivan Vajdiar

ŽK: Sakmár

Zostava domácich: Flontek, Kravský, Kormančík, Kubala, Rasťo Tokár, Pazúrik, Sakmár, Zaťko, Holub, Maruniak, Pavelek, striedali: Kliment, Obtulovič

Zostava hostí: Kršák, Kramarčík, Viatrák, Jadroň, I. Vajdiar, Kadavý, Rabčan, Jucha, J. Vajdiar, Ošťadnický, Valčičák, striedali: P. Kormaňák, Náčin, Bombiak

Dôležité stretnutie zachraňujúcich sa mužstiev bolo veľmi vyrovnané. V prvom polčase mali domáci síce územnú prevahu, ale Lokca hrozila rýchlymi protiútokmi. Obidvaja súperi si vypracovali aj gólové príležitosti, ktoré však zostali nepremenené. Obraz hry sa nezmenil ani po zmene strán. Krivá súpera neraz zatlačila pred ich bránu, no gól nevsietila. O výsledku zápasu nakoniec rozhodla 83. min, kedy Lokca kopala rohový kop a hlavička Ivana Vajdiara skončila v domácej sieti. Mierny náskok hostia udržali a tešili sa zo zisku dôležitých troch bodov. (jv)