Akcia S mikrofónom za folklórom objavila v dedine diamant

Keď sa má niečo dobré udiať, musí sa jedna náhoda k druhej pridať, musí byť pri tom človek, ktorý chce a môže, hovorí Daniela Žuffová, organizátorka folklórneho diania v Zuberci.

Daniela Žuffová (v strede) predstavuje Anne Beťkovej – Vičarovej (vľavo) vnúčatá a pravnúčatá prvého súboru v dedine.Daniela Žuffová (v strede) predstavuje Anne Beťkovej – Vičarovej (vľavo) vnúčatá a pravnúčatá prvého súboru v dedine. (Zdroj: Lýdia Vojtaššáková)

ZUBEREC. Spomienky, ukážky z filmov a živé vystúpenia pripravili zuberskí folkloristi pre dávnych i súčasných členov viacerých folklórnych zoskupení. Pozvali aj kolegov zo susedstva, v začiatkoch im totiž habovskí muzikanti hrávali k spevu i do tanca. „Tvorili sme jednu farnosť, mali sme spoločnú školu i družstvo, tak to nebolo nič zvláštne,“ hovoria.

V Zuberci si začiatkom roka pripomenuli tri výročia folklórnych zoskupení. Pred 40 rokmi vznikla folklórna skupina Zuberčanov a Habovčanov, pred 30 rokmi ju obnovili a založili vlastnú. Okrem toho už 25 rokov šíri tradície Detský folklórny súbor Roháčik, v ktorom aktuálne pracuje aj 11 vnúčat a pravnúčat tých, ktorí začínali pred štyrmi desaťročiami.

SkryťVypnúť reklamu

Zháňali mužov, aj v krčme

„Keď sa má niečo dobré udiať, musí sa jedna náhoda k druhej pridať, musí byť pri tom človek, ktorý chce a môže,“ hovorí Daniela Žuffová, organizátorka folklórneho diania v Zuberci. Také niečo sa udialo pred štyridsiatimi rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na samom začiatku folklórneho hnutia v Zuberci bola aktívna ženská spevácka skupina. Viedla ju učiteľka Vlasta Dedinská. Štyrikrát po sebe vyhrali Zuberčanky celooravskú súťaž Krása životu. „Keď sme tam prvý raz prišli, vyzerali sme v porovnaní s inými skupinami veľmi jednoducho. Niektoré, najmä z dolnej Oravy, mali aj dirigenta. Ale keď sme spustili náš repertoár, obecenstvo vstávalo.“

Neskôr požiadala Vlasta Dedinská o profesionálnejšiu pomoc kolegyňu Annu Beťkovú. Sama sa potom kvôli malým deťom od aktívneho folklórneho diania odmlčala, dnes už však na dôchodku opäť oblieka kroj a je jeho pevnou súčasťou.

SkryťVypnúť reklamu

Naštartovali veľké veci

Anna Beťková – Vičárová učila v Zuberci matematiku a hudobnú výchovu v rokoch 1973 až 1979. „Keď som prišla do dediny, nič nebolo. Ani ľudia v krojoch, pesničky iba ak doma v izbách zneli, muzikanti nehrávali. Fungovalo iba ochotnícke divadlo.

Impulz pomôcť ženskej speváckej skupine odštartoval objavovanie minulosti. „Rozhodli sme sa urobiť niečo väčšie, veľké dramatické dielo, kde sa bude spievať, tancovať, hrať divadlo. K tomu však bolo treba aj mužov.“

Do neprebádanej oblasti sa však chlapi nehrnuli. Niektoré ženy dotiahli manželov či

Začali sme vtedy objavovať našu nádhernú dedinu. Je úžasný pocit vedieť, že pieseň je zachránená.

RICHARD JANOŠTÍN

kamarátov, niektorých nahovorili v krčme, niektorých stiahli zo skanzenu. V múzeu vtedy pracovala etnografka Jela Janušková – Borcovanová, ktorá Anne Beťkovej pomáhala. Prvý ich muzikant bol harmonikár Edo Bistar, pretože zuberskí muzikanti sa nedali nahovoriť.

SkryťVypnúť reklamu

„Dodnes si spomínam na premiéru programu Krstiny v roku 1977. V prvej časti vystupovali deti zo školy, potom chlapi, potom prvý raz na scéne trojka Vidiečanovcov z Habovky. A na záver prišli krstiny. Sála kultúrneho domu bola nabitá, ľudia prišli zo zvedavosti. A my sme vedeli, že máme vyhraté. Ďalší sa k nám už potom hlásili sami.“

S mikrofónom po dedine

V tom čase už dedinu navštevoval aj Viliam Ján Gruska, ktorý sa na potulkách Slovenskom, popri výbere vhodných exterié-rov a interiérov pre filmy, venoval aj výskumu, štúdiu a záchrane tradičnej ľudovej kultúry. Zuberčanom ponúkol zapojiť sa do prípravy veľkého scénického programu Orava, ktorý mal mať premiéru na Podpolianskych folklórnych slávnostiach v Detve.
Viliam Gruska pripojil k Zuberčanom trojicu muzikantov z Habovky s primášom Jozefom Vidiečanom a zopár mužov a žien. V roku 1977 vystúpili v Detve, potom bola veľká scénická freska Orava uvedená aj na II. ročníku Podroháčskych folklórnych slávností v Zuberci – Brestovej.

Nasledovalo niekoľko ďalších vystúpení, nahrávaní v rozhlase i televízii, po roku sa na celoslovenskej prehliadke v Žiline zaradila folklórna skupina Zuberčanov a Habovčanov medzi päť najlepších na Slovensku, získali aj ďalšie ocenenia. „Bolo dobre, rád spomínam, len dnes neviem pochopiť, ako sme to všetko stíhali,“ povedal na oslave jubilea František Borsík, ktorý sa vtedy tiež dal nahovoriť. „Koľká robota bola a furt bol čas.“

To podstatné v ľuďoch ostáva, odovzdávajú to ďalším generáciám. Podstatné dnes je nezabúdať a pritom myslieť na budúcnosť.

MIROSLAV ŽABENSKÝ

V rokoch 1977 až 1979 sa Anna Beťková – Vičárová podujala zozbierať v dedine čriepky z minulosti. „Hovorila som tomu S mikrofónom za folklórom. Chodila som za najstaršími pamätníkmi, spevákmi, rozprávačmi a ďalšími zabudnutými nositeľmi ľudových tradícií a nahrala som stovky hodín materiálu, ktorý som potom spracovala. Bolo to pre mňa najkrajšie obdobie života. Musím sa dnes zaň mnohým poďakovať.“

Za veľké opory označila, okrem iných, najmä Antona Janoštína a manželku Klementínu, ktorá už nie je na tomto svete. „Oni odovzdali všetko to bohatstvo svojim deťom, tie ho šíria ďalej.“
Rok 1984 priniesol posledné vystúpenie Zuberčanov s Habovčanmi a hudbou Jozefa Vidiečana. Potom sa odmlčali.

Od metalu k folklóru

„Vtedy len 17-ročný Richard, ktorý počúval metal, ale v každej jeho bunke kolovali piesne zuberské, ktoré mu od mala vštepovala jeho mamka Klemka, sa rozhodol dať na folklór. A z neho sa potom vykľul nápad folklórnu skupinu založiť.“

Takto priblížila Danka Žuffová začiatok ďalšej etapy folklóru v Zuberci, rok 1988.
Pre Richarda Janoštína je tridsať rokov nádherné výročie. „Začali sme vtedy objavovať našu nádhernú dedinu.“

Prečítajte si tiež: Gorali uzavreli sviatky tancom a spevom Čítajte 

Na začiatok spomínania zahral na heligónke. „Jozef Matys, muzikant v Zuberci, túto pesničku hrával, ale slová nevedel. Vravieval, že tie slová si už nikto nepamätá. Už vraj len nôta ostala. A takýchto piesní mi Jozef Matys zahral niekoľko. A predstavte si to potešenie, keď som dostal materiál od Anny Beťkovej – Vičárovej. Medzi množstvom melódií, ktoré som vedel od Matysa alebo Vidiečana, boli tie pesničky aj so slovami. Je to úžasný pocit, keď viete, že pieseň je zachránená.“

Rodičia Richarda spievali celý život. Raz si u nich doma nechali habovskí muzikanti nástroje. „Pre mňa to bol objav. Husle mali pražce ako gitara, naučil som sa jednu pesničku, svák Vidiečan ma pochválil, ale to bolo všetko, zasa som ostal len pri harmonike a regrútov s ňou na vojnu vyprevádzal.“

Neskôr sa však opäť udiali tie správne náhody a dal dokopy prvú muziku, ktorá dostala názov Podroháčska folklórna skupina. Pridali sa speváčky a tanečníci. Obrovský aplauz zožala už v tom roku na domácich Podroháčskych folklórnych slávnostiach, neskôr na ďalších a v iných regiónoch.

„Vytvorili sme nádhernú folklórnu skupinu mladých ľudí,“ hovorí Richard Janoštín. „Bolo nám úžasne. Mali sme úspechy aj na celoslovenských prehliadkach, dostali sme sa do zahraničia.“
Keď vraj rozmýšľal, prečo im bolo tak dobre, zistil, že je to ľuďmi. „Jeden mal hubu, zabával nás. Druhý ma naučil fajčiť. V kumbále sme trávili noci, ledva sme sa domov dostali. V Paláci kultúry v Prahe sme hrali s nápismi na chrbtoch Koniec vlády jednej strany. Jeden veľa nenaspieval, ale vydržal strašne dlho hajdukovať, lebo bol v horskej službe. Dievčatá úžasne spievali trávnice. Dalo by sa dlho rozprávať.“

To najkrajšie, čo ale ostáva, sú podľa neho spomienky na ľudí, ktorí už nie sú medzi nami. „Zostávajú nám po nich piesne. Piesne, ktoré nosíme vo svojom srdci, ktoré spievame, ktoré žijú ako odkaz pre ďalšie generácie. Ďakujeme všetkým našim starkým, ktorí nám zachovali toto nádherné kultúrne bohatstvo.“

Deti a Roháčik

Tanulinky, tanulinky, Bielime si plátno, Povedačky povedavé, Rozprávočka o krpčekoch, na gazdovskom dvore, Hoja, hoj, ku mne vás volám a mnohé ďalšie programy predviedol na mnohých fórach za štvrťstoročie detský folklórny súbor Roháčik. V roku 1992 ho založila Danka Žuffová (Matištíková) a Daniela Krúpová (Blažeková).

Prečítajte si tiež: Pozrite, kam sa deti na Oravských spievankách prespievali Čítajte 

Cítili, že treba aj deti po zubersky naučiť spievať a tancovať. Rozhodli sa vyhlásiť konkurz. Keď prišli do sály, bolo tam toľko detí, že nevedeli, ako z nich vybrať. „Nakoniec sme si povedali, že zoberieme všetky a uvidíme, koľko ich vydrží.“ Za 25 rokov sa v súbore vystriedalo takmer 400 detí, parádnych hercov, tanečníkov, spevákov, ktorí potešili nejedno oko a srdce diváka.

Mať vzory je dobrá vec

„Všetci, ktorí sme tu, veľmi dobre vieme, čo je to byť folkloristom,“ povedala na stretnutí jubilujúcich folklórnych zoskupení Eva Janoštínová (Pilarčíková). „Keď vnikne do srdca, máš ju tam už navždy. My sa vďaka folklóru naučíme, čo prežívali naši rodičia, starkí, poznávame, aké ťažké chvíle mali a ako si s nimi poradili.“ Vďaka nim majú ľudia spod Roháčov svoje vzory a ich dedičstvo budú odovzdávať svojim deťom. „Vďaka Daniele Žuffovej, za to, že nás tu všetkých drží, že po nás kričí, aj keď nemusí a volá, že kde sme, keď ona je už v kumbále,“ dodala Eva Janoštínová.“

Prečítajte si tiež: Oravské obce a mestá, tu je všetko pokope Čítajte 

Podľa Miroslava Žabenského, riaditeľa Oravského osvetového strediska, nadelil Boh Zubercu nielen krásnu prírodu, ale aj vzácnych a čistých ľudí. Ľudí, ktorí radi spievali a bolo to v nich. „To podstatné v ľuďoch ostáva, odovzdávajú to ďalším generáciám. Podstatné dnes je nezabúdať a pritom myslieť na budúcnosť. A takto sa to deje v Zuberci už 40 rokov,“ gratuloval jubilujúcim súborom.

Starosta Zuberca Vladimír Šiška hovorí v súvislosti s folklórom v dedine o diamante, ktorý v Zuberci objavila Anna Beťková a už veľa rokov ho brúsia ďalší jej pokračovatelia.
Na oslave jubilujúcich zoskupení vystúpenia folkloristov striedali ukážky z filmov, v ktorých Zuberčania v minulosti účinkovali. Najstarší je z roku 1952. Premietli aj zostrih z programu Orava v Detve, Staré oravské nôty z 1984 a z výročí súborov či z estrád, ktorými vedeli naplniť sálu kultúrneho domu spokojnými ľuďmi.

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 180
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 541
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 862
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 154
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 024
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 756
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 951
  1. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  2. Martin Borecky: Rakovina
  3. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  4. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  5. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  6. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  7. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  8. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 907
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 596
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 408
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 320
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 418
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 358
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 196
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Obe oravské nemocnice skončili v prvej dvadsiatke.

Do hodnotenia sa zapojilo raz toľko pacientov ako vlani.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Samuel Slovík.

V Žiline sa dva víkendy po sebe konali veľké preteky.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  2. Martin Borecky: Rakovina
  3. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  4. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  5. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  6. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  7. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  8. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 907
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 596
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 408
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 320
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 418
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 358
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 196
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu